Artur Ligęska w więzieniu w Emiratach Arabskich
Fot. Youtube/Screen
O NIM JEST GŁOŚNO

Polak skazany na dożywocie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wrócił do Polski!

Co Artur Ligęska powiedział po powrocie?

Olga Figaszewska 22 maja 2019 13:51
Artur Ligęska w więzieniu w Emiratach Arabskich
Fot. Youtube/Screen

Jego historią żyła cała Polska. W październiku 2017 roku wyjechał do Dubaju... Kilka miesięcy później Artur Ligęska został skazany na dożywocie za posiadanie narkotyków. Przez kilkanaście miesięcy przebywał w izolatce w więzieniu w Abu Zabi. Był przetrzymywany w strasznych warunkach. Z pomocą ruszyły polskie władze: MSZ, konsul i Ambasada Polski. Dzięki ich wsparciu Polak niedawno wrócił do kraju.

Artur Ligęska został uniewinniony i wrócił do Polski

Tamtego dnia biznesmen i instruktor fitness miał wracać do Polski. Ale stało się inaczej. W kwietniu 2018 roku mężczyzna został zatrzymany za „obecność narkotyków w organizmie”, ale odpowiednie testy nie wykryły substancji odurzających. Jego przyjaciele apelowali o pomoc. Artur Ligęska był przetrzymywany w skandalicznych warunkach.

„Jestem od siedmiu miesięcy w więzieniu, a ostatnie dwa trzymają mnie w izolatce w więzieniu w Al-Sadr, na pustyni w Abu Dhabi, bez łóżka, bez materaca, bez prysznica, odizolowany całkowicie od świata. Od pierwszego dnia aresztu notorycznie odmawiane są ważne dla mojego zdrowia leki, rozprawy w sądzie nie odbywają się pomimo planowanych terminów”, zdradzał w nagraniu opublikowanym na YouTubie.

W styczniu 2019 roku odbyła się rozprawa, na której Artura Ligęskę skazano na dożywocie. Wszystko trwało zaledwie kilka sekund. Jak podaje gazeta.pl, Polakowi zarzucono używanie i posiadanie metamfetaminy. Obrona, opierając się na wynikach testów, które wykluczyły obecność narkotyków w organizmie Artura, wnioskowała o odrzucenie oskarżenia w całości. Ogłoszenie wyroku odroczono do 28 stycznia. „(...) po pięciu sekundach usłyszałem tylko dwa słowa od sędziego „Artur – dożywocie”. Sędzia nawet na mnie nie popatrzył (...)”, opowiada na nagraniu.

Mimo to nie załamał się, wciąż wierzył, że uda mu się wrócić do Polski. Dzięki wsparciu przyjaciół i zaangażowaniu placówki dyplomatycznej od grudnia mógł liczyć na profesjonalne leczenie. „(...) chcę zapewnić, że jestem przy zdrowych zmysłach i mam siły jak nigdy. Dziewięć miesięcy w arabskim więzieniu nauczyły mnie cierpliwości i pokory. Będę walczył o wolność. Po konsultacji z ambasadą i rodziną wniosłem o apelację (...). Trwam i wytrwam. Dni spędzam od modlitwy do modlitwy, od posiłku do posiłku, od treningu do treningu. Okazuje się, że cztery metry kwadratowe wystarczą, by zrobić dobry trening. Mam pierwszy prawdziwy sześciopak w życiu (...)”, mówił.

Kilka dni temu Polak wrócił do kraju. Na YouTubie pod jednym z materiałów opublikował podziękowania.

Artur Ligęska o powrocie do Polski

,,Z wielką radością informuję, iż decyzją Prezydenta ZEA: Khalify bin Zayed Al Nahyan i Księcia, następcy tronu emira Abu Dhabi: Mohammeda bin Zayed Al Nahyan, 9 maja 2019r. zostałem uniewinniony i zwolniony z więzienia jeszcze przed zakończeniem procesu apelacji. Jestem od kilku dni w Polsce", napisał.

,(...) przede wszystkim dziękuję Bogu za codzienną, namacalną opiekę i zwycięstwo w konfrontacji z diabłem.

Potrzebuję czasu na zaadaptowanie się do życia po 13 miesięcznym pobycie w niezwykle trudnych warunkach więzienia i izolacji w ZEA. Proszę o uszanowanie mojej prośby... na wszystko przyjdzie czas... Podkreślam, iż jest to jedyny prawdziwy komentarz do całej sprawy i bardzo proszę o niepowielanie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji. Dziękujemy za wiarę, modlitwę i wsparcie... Artur Ligęska", napisał.

Artur Ligęska w więzieniu w Emiratach Arabskich
Fot. Facebook @Artur Ligęski

Artur Ligęska w więzieniu w Emiratach Arabskich
Fot. Facebook @Artur Ligęski

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.