O TYM SIĘ MÓWI

14 lat temu rozdzielono syjamskie bliźniaczki z Janikowa. Jak dziś się czują i wygladają?

Przed Olgą i Darią kolejna operacja...

Rafał Kowalski 14 stycznia 2019 07:01
Bliźniaczki Olga i Daria Kołacz
Fot. TOMASZ SZATKOWSKI/REPORTER

Początek października, 2003 rok, Łódź. To właśnie tam urodziły się bliźniaczki Olga i Daria. Bliźniaczki, o których rok później mówiła cała Polska i świat. Wszystko za sprawą tego, że dziewczynki z Janikowa urodziły się zrośnięte dolnym odcinkiem kręgosłupa, a ich operację rozdzielenia zdecydował się sfinansować ówczesny książę Arabii Saudyjskiej. Jak dziś wygląda życie szesnastolatek i ich mamy? Tego dowiadujemy się z reportażu dziennikarki Ewy Jankowskiej z Gazety.pl. Niestety, nastolatki czeka jeszcze operacja kręgosłupa.

Daria i Olga z Janikowa – operacja rozdzielenia bliźniaczek

Gdy mama dziewczynek, Pani Wioletta, szukała pomocy w pierwszym roku ich życia, nie miała nadziei na lepsze jutro. Zagraniczne szpitale oferowały pomoc za ogromne kwoty pieniędzy, a polska klinika w Krakowie-Prokocimiu wyznaczyła termin zabiegu na bardzo odległy. Pani Wioletta nie chciała czekać. Im szybciej zostałaby wykonana skomplikowana operacja, tym lepiej dla dziewczynek.

Pewnego dnia świat dowiedział się o trudnej sytuacji rodziny Kołacz. Dzięki krewnemu z Bydgoszczy, który opisał historię Darii i Olgi po angielsku i opublikował tekst w sieci, apel o pomoc dotarł aż do Arabii Saudyjskiej. Gdy od jednego z miejscowych lekarzy następca tronu Abdullah bin Abd al-Aziz Al Saud dowiedział się o tym, co spotkało bliźniaczki, od razu zaoferował pomoc. Książę opłacił operację, która odbyła się na początku stycznia 2005 roku w Rijadzie. Zabieg trwał 18 godzin i uczestniczyło w nim 50 medyków. Relacjonowało go wiele światowych mediów.

Gdy dziewczynki wróciły do Polski, książę Arabii Saudyjskiej ufundował też mieszkańcom Janikowa remont starej szkoły, gdzie dziś mieści się Międzynarodowe Centrum Promocji Dialogu, Współpracy Kulturalnej i Edukacji. Inwestycja kosztowała 600 tysięcy dolarów. W 2007 roku Abdullah bin Abd al-Aziz Al Saud, który był już królem, otrzymał też z rąk Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego.

Bliźniaczki z Janikowa – jak dziś żyją? Czeka je kolejna operacja

Niestety, po kilkunastu latach od głośnej operacji ratującej dziewczynkom życie, Olga i Daria nie otrzymują już pomocy finansowej od władz Arabii Saudyjskiej. Ich losem interesuje się jednak Fundacja TVN Nie jesteś sam, która opłaca im rehabilitację, opieka społeczna która wypłaca świadczenia i gmina, która dowozi nastolatki i ich mamę na odległe badania.

Codzienne życie sióstr niewiele różni się od tego, które mają ich rówieśnicy. Uprawiają sport, kochają zwierzęta i mają w szkole wielu przyjaciół. „Daria i Olga to są takie fajne, aktywne dziewczyny, które chętnie się angażują w życie klasy, w różne akcje. […] Brały też udział w zawodach sportowych, dobrze im szło. Bez problemu sobie radzą. Ale są różne. Daria jest odważniejsza, Olga trochę mniej”, mówiła w reportażu Uwagi TVN ich wychowawczyni z gimnazjum.

Przed dziewczynkami jednak jeszcze kolejne spotkania z medykami z Arabii Saudyjskiej. Za kilka lat Darię i Olgę czeka druga operacja. Szesnastolatki borykają się z nieprawidłowo działającym kręgosłupem. „Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale mają problemy z kręgosłupem, nóżkami. Na WF-ie ćwiczą, ale tylko na leżąco. Mają orzeczenie o niepełnosprawności, nie mogą być same”, opowiedziała Pani Wioletta dziennikarce Ewie Jankowskiej z Gazety.pl. Do zabiegu dojdzie ponownie w Rijadzie, kiedy nastolatki przestaną rosnąć.

Przykład rodziny z Janikowa pokazuje, że wszystko jest możliwe i mamy nadzieję, że po kolejnej operacji siostry nie będą musiały już nigdy odwiedzać żadnej sali operacyjnej. A jak zmieniły się dziewczynki? Zobaczcie poniżej. 

Bliźniaczki z Janikowa w 2017 roku

Bliźniaczki Olga i Daria z Janikowa
Fot. screen z programu Uwaga TVN

Bliźniaczki Olga i Daria w wieku trzech lat

Bliźniaczki Olga i Daria z Janikowa
Fot. EAST NEWS

Wideo

Te kultowe filmowe kwestie Jerzego Stuhra przeszły do historii! Też je uwielbiasz?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Po raz pierwszy Joanna Krupa z mamą! Rozmawiają o kobiecości, mężczyznach i… mężach!