Spotkanie króla Arabii Saudyjskiej z bliźniaczkami z Janikowa Olgą i Darią,  26.06.2007
Fot. Maciej Figurski / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

17 lat temu rozdzielono syjamskie bliźniaczki z Janikowa. Jak dziś wygląda ich życie?

Lekarz z Arabii Saudyjskiej wyznał, że nastolatki traktuje jak córki

Rafał Kowalski 15 sierpnia 2022 12:01
Spotkanie króla Arabii Saudyjskiej z bliźniaczkami z Janikowa Olgą i Darią,  26.06.2007
Fot. Maciej Figurski / Forum

Na początku października 2003 roku w Łodzi przyszły na świat Daria i Olga - bliźniaczki, o których niedługo mówiła cała Polska i cały świat. Wszystko przez to, że siostry z Janikowa urodziły się zrośnięte dolnym odcinkiem kręgosłupa, a operację rozdzielenia dziewcząt zdecydował się sfinansować ówczesny książę Arabii Saudyjskiej. Po wielu latach od operacji nastolatki spotkały się z lekarzem, który podjął się ich rozdzieleni, Abdullahem Al Rabeeahem. Jak dziś wygląda życie bliźniaczek?

Spotkanie rozdzielonych bliźniaczek z lekarzem z Arabii Saudyjskiej

Na początku 2019 roku doktor przyznał, że dziewczynki są mu bardzo bliskie. „Darię i Olgę faktycznie traktuję jak córki. One już nie są tylko moimi pacjentkami. Są częścią mojego życia”, tłumaczył Faktom Al Rabeeach. Do wyjątkowego doszło w Warszawie w ambasadzie Arabii Saudyjskiej. Lekarz ocenił kondycję Olgi i Darii jako bardzo dobrą. „Biorąc pod uwagę to, w jakim stanie się urodziły, sytuacja jest bardzo dobra. Chodzą do szkoły, są aktywne fizycznie, mają przyjaciół. To jest więcej niż mogliśmy oczekiwać”, mówił dziennikarzowi TVN24 doktor Abdullach Al Rabeeach.

A jak dziś wygląda życie dziewiętnastolatek i ich mamy? Tego dowiadujemy się z reportażu dziennikarki Ewy Jankowskiej z Gazety.pl. Niestety, nastolatki czeka jeszcze operacja kręgosłupa.

Czytaj też: Michał Wiśniewski szczerze o coming oucie córki: „Przed nią milion błędów, które popełni”

Bliźniaczki Olga i Daria Kołacz, 28.09.2004
Fot. Grzegorz Kozakiewicz / Forum

Bliźniaczki Olga i Daria Kołacz, 28.09.2004

Daria i Olga z Janikowa – operacja rozdzielenia bliźniaczek

Gdy mama dziewczynek, Pani Wiesława, szukała pomocy w pierwszym roku ich życia, nie miała nadziei na lepsze jutro. Zagraniczne szpitale oferowały pomoc za ogromne kwoty pieniędzy, a polska klinika w Krakowie-Prokocimiu wyznaczyła termin zabiegu na bardzo odległy. Pani Wiesława nie chciała czekać. Im szybciej zostałaby wykonana skomplikowana operacja, tym lepiej dla dziewczynek.

Pewnego dnia świat dowiedział się o trudnej sytuacji rodziny Kołacz. Dzięki krewnemu z Bydgoszczy, który opisał historię Darii i Olgi po angielsku i opublikował tekst w sieci, apel o pomoc dotarł aż do Arabii Saudyjskiej. Gdy od jednego z miejscowych lekarzy następca tronu Abdullah bin Abd al-Aziz Al Saud dowiedział się o tym, co spotkało bliźniaczki, od razu zaoferował pomoc. Książę opłacił operację, która odbyła się na początku stycznia 2005 roku w Rijadzie. Zabieg prowadzony przez lekarza Abdullaha Al Rabeeaha trwał 18 godzin i uczestniczyło w nim 50 medyków. Relacjonowało go wiele światowych mediów.

Gdy dziewczynki wróciły do Polski, książę Arabii Saudyjskiej ufundował też mieszkańcom Janikowa remont starej szkoły, gdzie dziś mieści się Międzynarodowe Centrum Promocji Dialogu, Współpracy Kulturalnej i Edukacji. Inwestycja kosztowała 600 tysięcy dolarów. W 2007 roku Abdullah bin Abd al-Aziz Al Saud, który był już królem, otrzymał też z rąk Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego.

Zobacz także: Maja Hirsch opowiedziała o swojej traumie z dzieciństwa. „Tak mnie biła"

Spotkanie króla Arabii Saudyjskiej z bliźniaczkami z Janikowa Olgą i Darią,  26.06.2007

Spotkanie króla Arabii Saudyjskiej z bliźniaczkami z Janikowa Olgą i Darią, 26.06.2007

Bliźniaczki z Janikowa – jak dziś żyją? Czeka je kolejna operacja

Po kilkunastu latach od głośnej operacji ratującej dziewczynkom życie, losem Olgi i Darii interesuje się Fundacja TVN Nie jesteś sam, która opłaca im rehabilitację, opieka społeczna która wypłaca świadczenia i gmina, która dowozi nastolatki i ich mamę na odległe badania.

Codzienne życie sióstr niewiele różni się od tego, które mają ich rówieśnicy. Uprawiają sport, kochają zwierzęta i mają w szkole wielu przyjaciół. „Daria i Olga to są takie fajne, aktywne dziewczyny, które chętnie się angażują w życie klasy, w różne akcje. […] Brały też udział w zawodach sportowych, dobrze im szło. Bez problemu sobie radzą. Ale są różne. Daria jest odważniejsza, Olga trochę mniej”, mówiła w reportażu Uwagi TVN ich wychowawczyni z gimnazjum.

Przed dziewczynkami jednak jeszcze kolejne spotkania z medykami z Arabii Saudyjskiej. Za kilka lat Darię i Olgę czeka druga operacja. Dziewiętnastolatki borykają się z nieprawidłowo działającym kręgosłupem. „Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale mają problemy z kręgosłupem, nóżkami. Na WF-ie ćwiczą, ale tylko na leżąco. Mają orzeczenie o niepełnosprawności, nie mogą być same”, opowiedziała Pani Wiesława dziennikarce Ewie Jankowskiej z Gazety.pl. Do zabiegu dojdzie ponownie w Rijadzie, kiedy nastolatki przestaną rosnąć.

Przykład rodziny z Janikowa pokazuje, że wszystko jest możliwe i mamy nadzieję, że po kolejnej operacji siostry nie będą musiały już nigdy odwiedzać żadnej sali operacyjnej. A jak zmieniły się dziewczynki? Zobaczcie poniżej. Ostatnie fotografie pochodzą z 2017 roku.  

Czytaj również: Tatiana Okupnik o depresji poporodowej: „Miałam wiele momentów, w których chciałam uciec”

Bliźniaczki z Janikowa w 2017 roku

Bliźniaczki Olga i Daria z Janikowa
Fot. screen z programu Uwaga TVN

Bliźniaczki Olga i Daria w wieku trzech lat

Bliźniaczki Olga i Daria z Janikowa
Fot. EAST NEWS

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…