Nicole Kidman, Tom Cruise
Fot. EastNews/Robert Bertoia
O TYM SIĘ MÓWI

Holmes była śledzona, Kidman nie miała kontaktu z dziećmi. Oto sekrety małżeństw Toma Cruise'a

Czy jego związki rozpadły się przez scjentologię?

Gabriela Czernecka 2 sierpnia 2020 18:04
Nicole Kidman, Tom Cruise
Fot. EastNews/Robert Bertoia

Od ponad trzech dekad jest jedną z wielkich gwiazd Hollywood. Choć w życiu zawodowym odnosi sukcesy, to prywatnie wciąż szuka miłości swojego życia. Choć stracił szacunek wśród większości swoich fanów, to wciąż pozostaje uosobieniem sukcesu. Czy to zasługa scjentologów?  Jedni twierdzą, że to religia, inni, że to ruch pomagający odmienić życie, a jeszcze inni, że to sekta, organizacja przestępcza. Tom Cruise od początku lat 90. jest zagorzałym scjentologiem. „Wszystko co mam jako mężczyzna, jako ojciec, jako artysta, zawdzięczam scjentologii. Konflikty, smutki, problemy w relacjach międzyludzkich, wszystko to zniknęło z mojego życia, gdy odkryłem scjentologię”, zapewniał podczas jednego ze zgromadzeń. Wygląda na to, że wraz z kłopotami i problemami zniknęły także jego życiowe partnerki... Jego małżeństwa z Nicole Kidman i Katie Holmes rozpadły się. Dlaczego? 

Tom Cruise scjentologiem

„To przywilej nazywać się scjentologiem i coś, na co trzeba sobie zasłużyć. Każdy scjentolog może tworzyć nową i lepszą rzeczywistość. Kiedy na kogoś patrzę, od razu wiem, że mogę mu pomóc”, mówił Tom Cruise w jednym z wywiadów. Aktor wstąpił do  ruchu w 1986 roku. Trafił tam dzięki swojej pierwszej żonie, Mimi Rogers. Choć początkowo ukrywał informację o przynależności do organizacji, świat usłyszał o tym w latach 90-tych. Od tamtej pory Tom Cruise mocno angażuje się w życie kościoła. Uważany jest za jego najsłynniejszą twarz i filar. W 2004 roku przyznano mu nawet odznaczenie za szczególne zasługi w krzewieniu doktryn. „W każdej godzinie pięć tysięcy osób z dziewięćdziesięciu różnych krajów słyszy jego słowa na temat scjentologii”, mówił przedstawiciel organizacji.

Tom Cruise nie tylko propaguje religię na całym świecie, ale również przeznacza na jej konto niebotyczne sumy. O samej scjentologii pojawiają się jednak różne plotki.  Jedni twierdzą, że to religia, inni, że to ruch pomagający odmienić życie, a jeszcze inni, że to sekta, organizacja przestępcza. Dotychczas tylko nielicznym udało się wyjść z szeregów grupy. Jakiś czas temu było głośno o Mariette Lindstein, która po 25 latach zdecydowała się opuścić sektę. W wywiadach opowiadała o wstrząsających metodach grupy - przemocy fizycznej i psychicznej. Udało jej się uwolnić, po tym, jak zaczęła udawać chorobę psychiczną. „Żyjemy w epoce internetu, w sieci można przeczytać mnóstwo świadectw ludzi, którzy wyrwali się ze scjentologii. Nie ma więc wytłumaczenia dla celebrytów. Po prostu wygodnie im czerpać korzyści i tyle. Od dziesiątków lat różni ludzie, a nawet rządy, głowią się nad tym, jak scjentologię zdelegalizować. Uważam, że najskuteczniejszym sposobem jest sprawić, by stała się niepopularna. Ukazywać jej prawdziwe oblicze. Dlatego Tom Cruise robi tak złą robotę”, zdradziła w rozmowie z Aleksandrą Szyłło w Dużym Formacie Gazety Wyborczej.

Plotki o ogromnym wpływie scjentologii na życie Toma Cruise'a pojawiły się po publikacji magazynu Star, który powołując się na swoje źródło napisał: „Scjentolodzy, jeśli tylko zechcą, bez trudu będą mogli go zniszczyć. Prawdopodobnie mają na niego mnóstwo brudów, o których mówił im na prywatnych sesjach”. Baczniej zaczęto przyglądać się życiu prywatnemu aktora. Tom Cruise ma na koncie związki z Diane Cox, Melissą Gilbert, Heather Locklear, Cher, Patti Scialfą, Penelope Cruz czy Rebeccą De Mornay. Większość jego związków trwała zaledwie rok. Małżeństwo z Mimi Rogers przetrwało tylko trzy lata. W 1990 roku na planie filmu Szybki jak błyskawica poznał Nicole Kidman. Para jeszcze w tym samym roku stanęła na ślubnym kobiercu. Ich związek od samego początku wzbudzał kontrowersje.

Prawda o związku Nicole Kidman i Toma Cruise'a

Nicole Kidman i Tom Cruise  z jednej strony tworzyli wizerunek idealnej, kochającej się rodziny, a z drugiej na jaw co rusz wychodziły przerażające informacje dotyczące ich małżeństwa. W czasie małżeństwa zdecydowali się na adopcję dwójki dzieci – Belli i Connora Antony’ego. Niestety ich małżeństwo nie przetrwało próby czasu. W 2001 roku rozwiedli się, a pełną opiekę nad dziećmi otrzymał Tom Cruise. Co ciekawe, oficjalnie aktorka sama nie walczyła o dzieci, gdyż wtedy zmagała się z głęboką depresją. Później w wywiadach wspominała, że żałuje tej decyzji: „Dzieci nie mówią już do mnie »mamo«. Nie mamy kontaktu”. Okazuje się, że domniemana depresja Nicole Kidman to zaledwie jedna z wielu przyczyn, dla których aktorka nie widuje dzieci. Bella i Connor od małego są w sekcie scjentologów. Mówi się, że ich biologicznymi rodzicami są osoby z Sea Org, czyli scjentologicznej organizacji, której członkom nie wolno zakładać rodzin. Gdy jedna z przynależących do niej kobiet zajdzie w ciążę ma dwa rozwiązania: albo musi poddać się aborcji albo oddaje dziecko do adopcji. Ponoć to właśnie tak Tom i Nicole zostali rodzicami.

Nicole Kidman, Tom Cruise
Fot. EastNews/Robert Bertoia

Dzieci Cruise’a i Kidman od małego były jednak odizolowane od świata. Jak donosił wówczas The National Enquirer: „wokół dzieci Tom zbudował mur. Żadnych kontaktów z ludźmi z zewnątrz”. Podobno po rozwodzie Tom pozbawił ich kontaktów z matką tylko dlatego, że wymaga tego Kościół scjentologiczny. Jedna z zasad nakazuje członkom zerwać wszelkie relacji z tymi, którzy opuścili sektę. To jednak nie wszystko. Podobno Tom zaczął nastawiać dzieci przeciwko matce, mówiąc że ta tłamsi ich osobowość i „uniemożliwia im duchowy rozwój”. Kontrolowana była także ich edukacja. Początkowo nauczaniem Belli i Connora zajmowała się przynależąca do scjentologów siostra Toma, Cass, która szkoliła również Suri (córkę Toma Cruise'a z Katie Holmes). Później dzieci trafiły do jednej ze scjentologicznych szkół, Delphian School w Oregonie. W czasie wakacji jeździły na szkolenia i przesłuchania. Pozbawione snu, poddane postom Bella i Connor odpowiadali na pytania, dotyczące sfery intymnej. Podobno w ten sposób scjentolodzy zbierali przydane informacje, gdy ktoś z członków ich grupy myślał o rezygnacji. 

Dzieci Toma Cruise'a kościół scjentologiczny
Fot. East News

Bella, córka Toma Cruise'a zbuntowała się jako nastolatka. Sprzeciwiła się ojcu mówiąc że… tęskni za mamą. „Kocham mamę i chciałabym się z nią widywać”, zwierzyła się. Jak zareagował Tom? Nakazał córce nazywać mamą Holmes, a trzy lata później podsunął propozycję nie do odrzucenia, by pracowała w jej firmie Holmes and Young. Ta odmówiła i wraz z chłopakiem przeprowadziła się do Los Angeles. Cruise nie odpuścił – za córką wysłał dwóch ochroniarzy, którzy mieli jej pilnować. Pod koniec 2019 roku opublikowano treść e-maila, który Isabella wysłała, by przyciągnąć do sekty nowych członków. Opisuje w nim swoją historię oraz to, jak scjentologia pomogła jej odnaleźć sens życia. Dziękuje też swojemu ojcu za wprowadzenie jej do organizacji i wsparcie. Isabella dąży do tego, aby zostać audytorem kościoła, czyli wprowadzać do niego nowych wyznawców. „Wszyscy tego potrzebujemy”, głosi. Jak podaje The Daily Beast udział w takim „stażu” kosztuje podobno 15 tysięcy funtów.

Jakiś czas temu zbuntował się także Connor. Postanowił zostać DJ-em - zażądał, by mówiono do niego DJ C-Squared, a nie Cruise i kilka razy pojawił się z symbolami chrześcijańskimi na piersi. Podobno Tom Cruise niezadowolony z zachowania syna, miał postraszyć go wysłaniem do Hemet, miejsca w którym „sekta znajdzie sposób na skuteczną perswazję. Dziś Connor rzadko pojawia się publicznie, ale mówi się, że wciąż przynależy do scejntologów. Co ciekawe, dzieci Nicole Kidman nie utrzymują z nią kontaktów. Zarówno Bella, jak i Connor w ostatnim czasie stanęli na ślubnym kobiercu, ale aktorka nie  dostała zaproszenia… Podobno co rusz próbuje nawiązywać kontakty z dziećmi, organizując wspólne spotkania ze swoim drugim mężem i dwójką dzieci – Sunday i Faith: „Uważam, że rodzina powinna trzymać się razem”, mówiła w wywiadach, ale jak na razie do ich spotkania nie doszło.

Związek Toma Cruise'a z Katie Holmes

Zaskakujące informacje na temat małżeństwa Toma Cruise z Nicole Kidman to nie wszystko. Po rozstaniu z aktorką, Tom Cruise poznał Katie Holmes. Para po raz pierwszy pojawiła się publicznie w kwietniu 2005 roku. Chwilę później Tom Cruise wystąpił w programie The Oprah Winfrey Show, gdzie otwarcie manifestował miłość aktorce, skacząc po kanapie i uśmiechając się do zgromadzonych widzów w studio.

Jeszcze w tym samym roku para zaręczyła się na szczycie Wieży Eiffla. Kilka miesięcy później para  ogłosiła, że spodziewa się dziecka. W 2006 roku na świat przyszła Suri Cruise, która z dnia na dzień stała się najsłynniejszym dzieckiem na świecie. Chwilę później małżeństwo stanęło na ślubnym kobiercu, a w uroczystości wzięły udział największe hollywoodzkie gwiazdy.

Katie Holmes, Tom Cruise
Fot. Getty Images

W 2007 roku pojawiły się pierwsze plotki o tym, że w małżeństwie pary nie dzieje się najlepiej. Para nie radziła sobie w wychowaniem córki, Suri, a Katie Holmes wyglądała na coraz bardziej smutną i przybitą. Za taki stan rzeczy winiono przede wszystkim Kościół Scjentologiczny, którego Tom Cruise był aktywnym członkiem. Sekta bardzo mocno ingerowała w życie Kate, decydowała o wszystkich szczegółach jej życia. Ostatecznie małżeństwo pary rozpadło się w 2013 roku i dziś media piszą otwarcie, że właśnie przez zaangażowanie aktora w życie sekty. Tom Cruise próbował kontrolować Katie na każdym kroku. Dochodziło do sytuacji, w których decydował o tym, kiedy i gdzie spotka się rodziną, stał się zaborczy, a nawet selekcjonował scenariusze. Podobno aktor chciał wysłać swoją córkę do scjentologicznej "szkoły przetrwania" zwanej Sea Organization, gdzie małe dzieci są wychowywane bez udziału swoich rodziców.

Kiedy Katie zdecydowała się odejść od męża, pozostała do rozstrzygnięcia kwestia opieki nad ich córką Suri Cruise. Aktorka chciała, by dziewczynka miała normalne dzieciństwo i mogła się w nim cieszyć w pełni. Było to o tyle skomplikowane, że scjentolodzy za wszelką cenę chcieli kontrolować jej wychowanie i ingerowali w edukację. „Większość czasu Katie wyglądała na oszołomioną i jakby trudno jej było nadążyć za Tomem, który był ciągle w ruchu. Nigdy nie widziałem go z dziećmi, poza jego urodzinami w 2007 roku”, wyznał były ochroniarz aktora Brendan Tighe, który przed laty należał do scjentologów. Od rozstania Toma Cruise z Katie Holmes, Suri Cruise pozostaje pod opieką matki. Aktor nie widział swojej córki od siedmiu lat!  Dziś Tom Cruise wciąż jest na szczycie, nieustannie kręci kolejne filmy, a jego kariera świetnie się rozwija. Ułożenie życia prywatnego jednak wciąż pozostaje w sferze marzeń i planów...  

Katie Holmes, Suri Cruise
Fot. Getty Images

Suri Cruise i Tom Cruise
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?