Jest na niej masa hollywoodzkich nazwisk...

Gabriela Czernecka 18 lipca 2020 11:50

Jedni nazywają ją niebezpieczną sektą, inni religią hollywoodzkich gwiazd. Ostatnio o wyznawcach scjentologii zrobiło się głośno za sprawą Johna Travolty i Kelly Preston. Aktorka zmarła po dwuletniej walce z nowotworem piersi. O dramacie, jaki toczyła przez ostatnie miesiące wiedzieli tylko najbliżsi. Kelly Preston tę nierówną walkę toczyła w ciszy i spokoju, z dala od medialnego zgiełku. Mogła jednak liczyć na wielkie wsparcie rodziny. Żona Johna Travolty mimo tego, że religia, którą wyznawała, jest sceptyczna wobec medycyny konwencjonalnej, poddała się leczeniu i przeszła hospitalizację. Informację o tym przekazał jej mąż. Niestety przegrała tę nierówną walkę. John Travolta wciąż jest wyznawcą scjentologii, ale nie jest jedyny. Kto jeszcze przystąpił do scjentologów?

Znani wyznawcy scjentologii: John Travolta

Mówi się, że kościół scjentologiczny pomógł Johnowi Travolcie w rozwoju kariery. „John wstępuje do sekty i rzeczywiście jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znów staje się wziętym aktorem. Quentin Tarantino upiera się, by to właśnie on zagrał w „Pulp Fiction” rolę gangstera. Toczy o to zaciekły bój z producentami filmu. W końcu zgadzają się, ale Travolta ma dostać tylko marne 15 tysięcy dolarów. Potem jest już tylko lepiej. Za „Dorwać małego” (1995) inkasuje 6 milionów, za „Bez twarzy” (1997) – 20. Od tamtej pory zero zachwiań w karierze. Pławi się w blasku sławy i luksusie. Wreszcie może też spełnić swój młodzieńczy sen o lataniu. Robi licencję pilota, w Ocala na Florydzie buduje dom, do którego zamiast samochodowych podjazdów prowadzą pasy startowe. Rosną jego wpływy w establishmencie. Gdy ma zagrać w „Barwach kampanii”, osobiście spotyka się z prezydentem Billem Clintonem. W zamian za złagodzenie swojego wizerunku w filmie prezydent interweniuje w sprawie traktowania scjentologów w Niemczech, gdzie uważani są za niebezpieczną sektę”, pisała w 2011 roku dla magazynu VIVA! Magda Łuków. 

John Travolta i Kelly Preston tylko raz wypowiedzieli się na temat przynależności do scjentologów. Oboje zgodnie stwierdzili, że zaproponowana przez nich terapia dla par pozwoliła im pokonać małżeńskie trudności, wytrwać w szczęśliwym związku i uporać się ze śmiercią nastoletniego syna, Jetta. Media wówczas częściowo obwiniały Travolte oto, że zamiast stosować standardowe metody leczenia, wraz z żoną powierzyli zdrowie chłopca znachorom z Kościoła scjentologicznego.Jett Travolta zmarł w 2009 roku. 

Tom Cruise i scjentologia

John Travolta nie jest jednak jedynym wyznawcą scjentologów. Do najbardziej znanych zalicza się także Toma Cruise'a, który rozsławił ten ruch religijny po głośnych rozstaniach z Nicole Kidman i Katie Holmes. Wówczas otwarcie pisano, że aktorki zostawiły Cruise'a, nie tylko ze względu na niego samego, ale i na mającą ogromny wpływ na ich życie scjentologów. Dla Nicole Kidman rozstanie z Tomem i kościołem wiązało się z pozostawieniem wspólnie adoptowanych przez nich dzieci. Aktorka przyznała w magazynie WHO, że jej dzieci „wybrały scjentologię, ale ona jest matką, i jej zadaniem jest je kochać”. W tym samym wywiadzie dodała, że macierzyństwo bywa trudne. „Bywa lepiej i gorzej, bez względu na to, czy jesteś matką, która adoptowała, czy matką, która urodziła. Każde dziecko potrzebuje miłości”. Tom Cruise ma równie ż 13-letnią córkę Suri z Katie Holmes. Nie utrzymuje z nią jednak kontaktu, a aktorka podczas rozwodu zażądała wyłącznej opieki nad dzieckiem.

I choć John Travolta i Tom Cruise są najbardziej znanymi przedstawicielami tego ruchu religijnego, to ma on wiele innych znanych zwolenników. Kogo? Zobaczcie poniżej.  

1/10
Priscilla Presley
Copyright @
1/10

Priscilla Presley od lat jest członkinią kościoła scjentologicznego. Niektóre źródła podawały, że ślub jej córki z Michaelem Jacksonem został zaaranżowany, bo scjentologom zależało na pozyskaniu do grona wyznawców króla popu.

2/10
Juliette Lewis
Copyright @Getty Images
2/10

Juliette Lewis przez lata borykała się z alkoholizmem. To właśnie scjentologom zawdzięcza wyjście z nałogu i od tamtej pory praktykuje ich religię.

3/10
Will Smith z żoną
Copyright @Getty Images
3/10

Wiele mediów podaje, że Will Smith wraz z żoną są członkami kościoła scjentologicznego, ale para nigdy nie potwierdziła tych doniesień.

4/10
Laura Prepon
Copyright @Getty Images
4/10

Laura Prepon, gwiazda serialu Orange is the New Black, w 2007 roku udzieliła wywiadu, w którym przyznała, że jest członkinią kościoła scjentologicznego.

5/10
Kelly Preston i John Travolta
Copyright @Getty Images
5/10

Kościół scjentologów pomógł Johnowi Travolcie i jego żonie Kelly Preston w kłopotach małżeńskich, a potem pomógł po stracie syna. Niektórzy twierdzą także, że jego przedstawiciele pomogli aktorowi w rozwoju kariery.

6/10
Jenna Elfman
Copyright @Getty Images
6/10

Jenna Elfman wielokrotnie broniła swojej religii i współwyznawców w mediach. 

7/10
Kirstie Alley
Copyright @Getty Images
7/10

Kristie Alley dołączyła do kościoła scjentologicznego, po tym jak przy ich pomocy pokonała uzależnienie od kokainy.

8/10
Elisabeth Moss
Copyright @Getty Images
8/10

Elisabeth Moss również przynależy do kościoła scjentologicznego.

9/10
Katie Holmes, Tom Cruise
Copyright @Getty Images
9/10

Katie Holmes według niektórych źródeł miała być członkinią kościoła scjentologicznego wbrew własnej woli. Podobno była nieustannie inwigilowana, nie mogła podejmować sama decyzji dotyczących córki i miała specjalną opiekunkę, która sprawowała nad nią nadzór.

10/10
Nicole Kidman, Tom Cruise
Copyright @EastNews/Robert Bertoia
10/10

Podobno Tom Cruise dorobił się najwyższego stopnia wtajemniczenia w kościele scjentologicznym. Pełni rolę ambasadora tego wyznania, a współwyznawcy wierzą, że posiada moce, pozwalające mu na kontrolowanie świata za pomocą siły umysłu.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.