Michał Malitowski
Fot. Mateusz Jagielski/East News
O TYM SIĘ MÓWI

„Czułem, że nic nie czułem”. Michał Malitowski ujawnia, jak trudna jest walka z depresją

„Był przeświadczony, że życie się skończyło”

Ksenia Krasko 5 października 2019 15:31
Michał Malitowski
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Michał Malitowski, juror show Taniec z Gwiazdami, niedawno rozstał się z wieloletnią partnerką Joanną Leunis. Chociaż para rzadko wypowiadała się o życiu prywatnym, obie strony wydały stosowne oświadczenia. Tancerz ujawnił wtedy, że walczy z depresją.

Michał Malitowski o depresji

Michał Malitowski nie ukrywa, że cierpiał z powodu depresji. Chociaż udało mu się pokonać chorobę, wciąż odczuwa jej skutki. „Ostatnie miesiące nie były dla mnie łatwe. Byłem chory, cierpiałem na depresję, coraz trudniej było mi odnaleźć się w otaczającej mnie rzeczywistości. Dzisiaj, dzięki świetnym lekarzom, czuję, że wyzdrowiałem”, pisał na swoim Instagramie.

„Podjąłem trudną decyzję, aby rozstać się z moim wieloletnim życiem, tańcem i profesjonalną partnerką Joanną Leunis. Doświadczyliśmy razem wielu zwycięstw i porażek, i wciąż mamy przed sobą największe wyzwanie, jakim jest wychowanie naszej córki. Moja córka Lia jest moją największą miłością. Chciałbym, aby żyła w świecie, w którym ludzie dotknięci chorobami nie są wykluczeni”, wyznał wtedy Malitowski.

Więcej zdradził na antenie Radia Zet, gdzie był gościem Michała Figurskiego w audycji NieZŁY pacjent. „Choruję na depresję”, odpowiedział wprost na pytanie, zadane przez dziennikarza. „Uważam, że o tym trzeba mówić. Zacząłem się tym dzielić, jak już wychodziłem z tej choroby, jak byłem chory to nie chciałem w ogóle mówić”, wyznał tancerz. 

„Wiedziałem, że niby wszystko mam – mam córkę, mam życie, które daje mi radość – i nagle czuję, że nie chcę mieć z życiem nic wspólnego. Czułem, że nic nie czułem. Oderwanie od wszelkich emocji, uczuć. Czułem absurd świata, niechęć do życia, totalne rozłożenie. Zdając sobie sprawę jednocześnie, co tracę, albo od czego się odcinam”, dodał Michał Malitowski. „Zgłosiłem się do lekarza, jak już nie mogłem żyć”.

Juror Tańca z gwiazdami zdobył się na wstrząsające wyznanie. „Pamiętam, jak wpisywałem w Google hasło jak popełnić samobójstwo?, to myślałem sobie: jestem tak beznadziejny, że nawet nie wiem, jak to się robi. Zbierałem tabletki, wziąłem jakieś kable, ładowarki, starałem się robić jakieś pętle. Nie wiem, czy byłbym w stanie to zrobić, ale byłem na takim etapie planowania”, ujawnił.

„Michał mówił o tym wprost. Mówił nam, mówił przyjaciołom”, dodała Anna Malitowska, siostra tancerza, która okazała mu niezwykłe wsparcie i zapewniła poczucie bezpieczeństwa. „Był przeświadczony, że życie się skończyło. Nie tylko jego. Miał totalne poczucie winy, które mówiło, że jest wszystkiemu winny”.

Jeszcze jeden gość audycji, psychiatra Dariusz Wasilewski, ostrzegł, że „depresja jest drugim problemem zdrowotnym świata po chorobach krążenia, zasięg tej choroby jest zatrważający. Postaci depresji jest wiele”. Podkreślił, że „jest to choroba ciężka, przewlekła, o wysokiej śmiertelności”.

Michał Malitowski walczy z chorobą. „Jestem cały czas na lekach. Mam swoje spadki i wzloty, ale jestem pod kontrolą. [...] Proste rzeczy dają mi szczęście...”. 

Cały wywiad możecie obejrzeć niżej

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!