„Grajmy do końca świata i jeden dzień dłużej!”

Gabriela Czernecka 16 stycznia 2019 14:36

Decyzja Jurka Owsiaka o opuszczeniu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wywołała ogromne poruszenie zarówno wśród dziennikarzy, gwiazd, ale jak i internautów. Taką decyzję dotychczasowy prezes Zarządu Fundacji WOŚP podjął podczas konferencji krótko po ogłoszeniu informacji o śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. „Ta nienawiść, która jest w ludziach w sposób ekstremalny eksplodowała”, wyznał, Większość ma jednak nadzieję, że Jurek Owsiak zmieni zdanie i nadal będzie stał na czele fundacji. „Jurek, kto jeśli nie Ty i kiedy, jak nie teraz”, piszą. Te słowa chwytają za serce!

Jurek Owsiak rezygnuje z funkcji prezesa Fundacji WOŚP

„Składam rezygnację z prezesa zarządu fundacji WOŚP. Fundacja będzie funkcjonowała, ale być może moja decyzja pohamuje tych, którzy nawet dzisiaj napisali obrzydliwe słowa w moim kierunku. Mówiłem o tym, że ta nienawiść w kierunku moim i fundacji grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy również mi grożą. Policja i wymiar sprawiedliwości nic z tym nie robią ”, oświadczył Jurek Owsiak po usłyszeniu informacji o śmierci Pawła Adamowicza. 

Owsiak utulił stojącą u jego boku żonę Lidię, która stała ze spuszczoną głową. On sam przemknął obok dziennikarzy po zaledwie czterech minutach wystąpienia... 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Viva.pl (@viva_magazyn)

Decyzja Owsiaka wstrząsnęła internautami i wszystkimi tymi, którzy rok w rok uczestniczą i biorą udział w organizacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  „Apeluję do Jurka, by nie poddał się, bo teraz musimy być jeszcze bardziej silni. Taki cios nie może nas zabić. Rozumiem jego pierwszą reakcję, ale namawiam Cię Jurku, nie możemy się poddać, musimy być razem i trwać przy tym, co robimy, choćby nie wiem jak nam grożono. Jurek bardzo Cię wszyscy kochamy, jesteś dobrem Polski. Wierzę, że cofniesz swoje zdanie i zagrasz z Orkiestrą jeszcze wiele, wiele razy”, powiedziała Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Wtórują jej miliony internautów, którzy nie zgadzają się z decyzją Jurka Owsiaka i stają #MuremZaOwsiakiem. Bo jak dodają „mieliśmy grać do końca świata i jeden dzień dłużej”. I tak powstała między innymi akcja zorganizowana przez Anję Rubik i Karolinę Korwin Piotrowską, które jednym zdjęciem zachęcają Polaków do udostępniania postu z treścią: „Jurek, kto jeśli nie Ty i kiedy, jak nie teraz, trzeba powiedzieć jasno wszystkim, że zło nie może wygrać. Jak nikt uruchamiasz w nas dobro. Serca. Miłość. Nie wolno Ci się poddać. Nie jesteś sam. Są z Tobą miliony ludzi, którzy właśnie teraz potrzebują wsparcia. Jurek nie zostawiał nas! Nie teraz”, czytamy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

„Jurek, oczywiście ty to przeżywasz, miałeś prawo do takiego gestu, ale ja jestem przekonany, że wrócisz. Wrócisz, bo ludzie cię o to poproszą (...).  Nie jesteś winny niczemu, co tam się stało. Wręcz odwrotnie. Być może wcześniej i może w przyszłości nic takiego się nie stanie dzięki tobie. Dzięki tobie, dzięki temu, co ty robisz, jak mówisz do ludzi, jak wspaniale pracujesz z dziećmi”, powiedział w TVN24 działacz opozycji w PRL, Zbigniew Janas.

„Zawsze będziemy z Tobą❤️zawsze będziemy z @fundacjawosp, bo wierzę, że dobro zawsze zwycięża...Do końca świata i jeden dzień dłużej...”, pisze Małgorzata Rozenek-Majdan na Instagramie. „Jurek Owsiak rezygnuje z szefowania WOŚP-owi. Człowiek,który stworzył tak fantastyczny zryw, przekuł w czyn tak piękną ideę! Który przez tyle lat wyzwalał w milionach Polaków, to co w nas najlepsze, to co jasne. Jurku: nie rób tego! Nie pozwól wygrać hejterom! O to im przecież chodzi: zaszczuć, upokorzyć, złamać. Ty jesteś wielki, Orkiestra jest wielka, a oni mali, źli i nikczemni. Stańmy wszyscy murem za Jurkiem Owsiakiem! Do końca świata i o jeden dzień dłużej”, napisała Hanna Lis.

Siostra Chmielewska o decyzji Owsiaka

Do Jurka Owsiaka apeluje także siostra Małgorzata Chmielewska: „To nie jest wina Orkiestry. To wina nie-dobrych ludzi. Ufam, że kiedyś zrozumieją swój błąd (...). Dobro zwycięża, choć czasem z lekkim opóźnieniem. Już zwyciężyło w wielu ludzkich sercach. Cena za nie tym razem jest wysoka. Twoje i Twoich bliskich cierpienie z powodu fali nienawiści. Śmierć człowieka. Przeżywamy to wszyscy. To nie jest wina Orkiestry. To wina nie-dobrych ludzi. Ufam, że kiedyś zrozumieją swój błąd. Jednak pamiętaj o rzeszy tych, którzy są Ci wdzięczni. Przemyśl, proszę. Czekamy”, pisze na swoim blogu.

Szymon Hołownia o decyzji Jurka Owsiaka

Głos zabrał także Szymon Hołownia: „Po ludzku go rozumiem, gdy mówi, że nie chce swoją obecnością prowokować kolejnych takich ataków, ma nadzieję, że gdy się trochę schowa - atmosfera, w której możliwe jest, jak się okazuje, nawet takie barbarzyństwo, się jakoś rozrzedzi. To, co się stało, musi stanowić dla niego cholerny psychiczny koszt”, pisze. Mimo zrozumienia, apeluje do Owsiaka o zmianę decyzji: „Rzecz w tym, że my właśnie nie możemy dać się zastraszyć! Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której ludzie kompletnie niezrównoważeni, albo chorzy na nienawiść i pomówienia, albo kryminaliści, będą nam swoim szaleństwem układali życie, wpływali na nasze decyzje, robili nam swoją Polskę!”, czytamy. 

W wyrażaniu swej opinii nie jest jednak sam. Internauci masowo umieszczają w sieci posty, zachęcając Jurka Owsiaka do powrotu do dyrygowania Orkiestrą. „Nie dopuśćmy, by zabójca zabił także WOŚP. Apelujmy do Jurka Owsiaka, by odwołał tę decyzję”, komentuje prof. Wojciech Sadurski.

Do sprawy odniosła się też Wanda Nowicka, działaczka społeczna i była posłanka: „ Fundacja WOŚP dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Jesteście wspaniali! Dziękuję! #Jureknierezygnuj! Nigdy się nie poddawałeś, nie poddaj się dziś. Jutro jest kolejny dzień. Dużo pracy przed tobą i nami”.

„Będę bronić tego człowieka do końca życia i jeden dzień dłużej. Gdyby nie on, nie byłoby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ten człowiek uratował życie wielu ludziom którzy mogą teraz cieszyć się każdym dniem. Przestańmy siać nienawiść i pluć jadem”, pisze jeden z internautów. „Prosimy więc byś się nie poddawał, byś powrócił i nadal prowadził Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy”,  napisał w oświadczeniu Biskup Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce Adam Rosiek.

We wtorkowym porannym programie Dzień Dobry TVN prowadzący Anna Kalczyńska i Andrzej Sołtysik również nieustannie zachęcali wszystkich do umieszczania w swoim social mediach apelów do Owsiaka.

Owsiak rezygnuje z WOŚP. Co dalej z Wielką Orkiestrą?

Jurek Owsiak zapowiedział, że WOŚP bez niego będzie funkcjonował dalej. Fundacją kierować będzie trzyosobowy zarząd, w skład którego wchodzi m.in. jego żona Lidia. Decyzja Jurka Owsiaka dla wielu była zaskoczeniem. Już w trakcie krótkiej konferencji, podczas której Owsiak podjął tę decyzję widać było, że stojąca u jego boku małżonka jest załamana tą decyzją. Czerwone serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które przez laty służyło jako pewnego rodzaju logo Fundacji, zmieniło swe kolory na czarny i biały. To oznaka żałoby  po prezydencie Gdańska.

My wciąż mamy nadzieję, że decyzja Jurka Owsiaka padła w przypływie emocji. Liczymy, że ponownie rozważy swoje słowa. Dołączamy do akcji i stajemy #MuremZaOwsiakiem.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Viva.pl (@viva_magazyn)

1/5
Jurek Owsiak
Copyright @Mat. prasowe WOŚP
1/5

Jurek Owsiak zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

2/5
Agata Młynarska i Jerzy Jurek Owsiak, WOŚP
Copyright @PAWEL STEPNIEWSKI/REPORTER
2/5

O powrót Owsiaka do zarządu apeluje plejada gwiazd, politycy, dziennikarze i niemal wszystkie osoby publiczne. Wśród nich są  Janina Ochojska, Hanna Li, Szymon Hołownia czy Małgorzata Rozenek-Majdan.

3/5
WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak, Jerzy Owsiak
Copyright @Materiały promocyjne
3/5

Gwiazdy masowo zamieszczają w sieci słowa wsparcia, skierowane do rodziny i kierują prośby do Jerzego Owsiaka, by ten się nie poddawał i nie rezygnował z funkcji Prezesa Zarządu Fundacji WOŚP.

4/5
Pierwsze finały WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak, Jurek Owsiak
Copyright @wosp.org.pl
4/5

Jurek Owsiak podjął decyzję o rezygnacji z pełnionego przez siebie stanowiska, ale to nie znaczy, że całkowicie żegna się z fundacją.

5/5
WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Jurek Owsiak, Jerzy Owsiak
Copyright @Materiały promocyjne
5/5

Nie będzie podejmował żadnych ważnych decyzji, ale wciąż będzie działał na rzecz Fundacji. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.