Patrycja Krzymińska, Jurek Owsiak
Fot. Mateusz Grochocki/East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Patrycja Krzymińska zainicjowała kolejną zbiórkę pieniędzy!

,,Trzeba ratować ECS, bo to przecież dziecko prezydenta Adamowicza"

Olga Figaszewska 2 lutego 2019 11:15
Patrycja Krzymińska, Jurek Owsiak
Fot. Mateusz Grochocki/East News

O Patrycji Krzymińskiej niedawno usłyszała cała Polska. Zainicjowała wówczas zbiórkę do ostatniej puszki  WOŚP prezydenta Pawła Adamowicza. Wystarczyło kilka dni, by z pomocą innych udało się zebrać 16 milionów złotych! To było niesamowite. Właśnie wystartowała kolejna zbiórka dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. ,,Trzeba ratować ECS, bo to przecież "dziecko prezydenta Adamowicza", mówi inicjatorka akcji. 

Zbiórka dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku 

Już w listopadzie Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego zadecydował o obniżeniu dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Z siedmiu milionów ECS miało otrzymać jedynie cztery miliony. Paweł Adamowicz próbował wówczas nawiązać negocjacje z ministerstwem, by zapobiec cięciom dotacji. Aleksandra Dulkiewicz, która pełni obowiązki prezydenta miasta, obiecała kontynuować tę drogę i ubiegać się o ich zwiększenie. Jednak podczas wtorkowego spotkania władze ministerstwa postawiły twarde warunki, które należałoby spełnić. Rada ECS ma przedstawić swoją odpowiedź w przyszłym tygodniu.

,,Pan marszałek, jako jeden z organizatorów zwiększył dotację o 200 tysięcy złotych. Miasto Gdańsk zwiększa swoją dotację o pół miliona złotych. To oznacza, że marszałek przekaże w sumie milion złotych, a urząd miasta trzy miliony złotych. Chcemy dać dobry przykład”, powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Internauci wzięli jednak sprawy w swoje ręce. I tak w piątek ruszyła zbiórka na Europejskie Centrum Solidarności, które w tym roku obchodzi swoje 30. urodziny. Organizatorem jest Fundacja Gdańsk, ale inicjatorką i współprowadzącą - Patrycja Krzymińska. Celem akcji #WspieramECS jest kwota 3 milionów złotych.

„W imię solidarności idziemy na ratunek Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku by uczcić i świętować 30-lecie polskiej wolności. Solidarność to nasze dziedzictwo i niech będzie codziennym sposobem na życie. Zbiórka na rzecz realizacji programu obchodów rocznicy wyborów 1989 roku”, czytamy na stronie zbiórki na Facebooku.

,,Nie dajmy się zwariować! Robię to, bo kocham Gdańsk i nie chcę, by politycy przejęli ECS, tak jak się stało z Muzeum II Wojny Światowej. Nie interesują mnie spory między politykami. Dostawałam dziesiątki wiadomości od ludzi, którzy mówili, że trzeba ratować ECS, bo to przecież "dziecko prezydenta Adamowicza". Nawet nieznajomi zatrzymywali mnie i namawiali do zorganizowania kwesty na rzecz centrum”, tłumaczyła Patrycja Krzymińska w rozmowie z TVN24. „Czekałam jednak na wyniki rozmów władz miasta z ministerstwem kultury. Kiedy okazało się, że rozmowy nie przyniosły rozwiązania, postanowiłam działać , dodała.

Na chwilę obecną udało się zebrać ponad dwa miliony złotych!  

Zbiórka dla ECS
Fot. Screen Facebook

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?