KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Bała się, że dwukilogramowa korona złamie jej kręgosłup. Tak wyglądała koronacja Elżbiety II

Dokładnie 69 lat temu Elżbieta II oficjalnie została królową Wielkiej Brytanii

Gabriela Czernecka 2 czerwca 2022 19:15

W tym roku królowa Elżbieta II świętuje Platynowy Jubileusz, czyli 70-lecie swojego panowania. Choć na tronie zasiada od 70 lat, a dokładniej od śmierci swojego ojca 6 lutego 1952 roku, to koronowana została 16 miesięcy później, 2 czerwca 1953 roku. Świętowano na całym świecie, a uroczystość transmitowano w telewizji. Dziś 96-letnia Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Jak wyglądała jej koronacja?

Koronacja Elżbiety II - jak wyglądała ceremonia?

Do tej roli Elżbieta II przygotowywała się miesiącami. Przez długi czas powtarzała cały przebieg ceremonii – od noszenia ciężkiej korony przy śniadaniu, po przechadzanie się po korytarzach pałacu z przypiętymi do ramion materiałami. Nic dziwnego, że w dniu koronacji wydawała się odprężona, zrelaksowana i sprawiała wrażenie w pełni świadomej obowiązków, jakie ją czekają. Choć dla milionów wielbicieli ten dzień wydawał się idealny, z perspektywy młodej, 25-letniej wówczas Elżbiety łatwo nie było. I nie chodzi tylko o ciężar pełnionej funkcji!

Ja wyglądała ceremonia? Elżbieta II ubrana była w szkarłatny płaszcz narzucony na satynową suknię, a tren niosło jej aż sześć druhen. Co ciekawe – korona, którą założono monarchini podczas koronacji, ważyła ponad dwa kilogramy, co znacznie utrudniało poruszanie się. Po latach królowa przyznała, że bała się, że przez nią złamie kręgosłup! Co więcej szaty, w które była odziana, również były uciążliwe i choć tren pomagały nieść druhny, zadanie nie było wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Zobacz też: Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II: członkowie rodziny królewskiej pojawili się na balkonie Pałacu Buckingham

Koronacja Elżbiety II - ciekawostki

Na miejsce koronacji przybyła Złotą Karetą, zbudowaną w 1792 roku, ważącą cztery tony – w późniejszych latach użyto jej podczas ślubu Kate i Williama, oraz w trakcie obchodów diamentowych godów królowej. Tłum zgromadzony pod pałacem krzyczał: „Chcemy zobaczyć królową!”. Elżbieta II oczywiście spełniła swój obowiązek, nie kryjąc uśmiechu i machając do zebranych.

W ciągu kolejnych lat monarchini i jej bliscy przeżyli wiele trudnych chwil. Nie brakowało skandali i sporów, chociaż rodzina konsekwentnie starała się – i stara nadal – aby te nie ujrzały światła dziennego. Rozpadły się małżeństwa dzieci królowej (księżniczki Anny, książąt Karola i Andrzeja). Ciosem była przedwczesna i tragiczna śmierć księżnej Diany. W ubiegłym roku Elżbieta II pożegnała ukochanego męża, księcia Filipa.

Królowa Elżbieta II pozostaje wierna składanym w 1953 roku przysięgom. I chociaż panuje już 70 lat, ku uciesze jej wielbicieli nie zamierza abdykować!

Zobacz także: Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II: książęta George, Charlotte i Louis zachwyciły zebranych

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.