KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ciężka suknia, niewygodne kanapy i niebieska szminka. Tak wyglądała koronacja Elżbiety II

Dokładnie 68 lat temu Elżbieta II oficjalnie została królową Wielkiej Brytanii

Gabriela Czernecka 2 czerwca 2021 07:15

Koronację królowej Elżbiety II świętowano na całym świecie. Monarchini miała zaledwie 25 lat, gdy musiała się zmierzyć z przytłaczającą i ważną funkcją oraz śmiercią ojca. Mimo, że już w dniu śmierci króla wstąpiła na tron, to jej koronacja miała miejsce dopiero 16 miesięcy później. Nie było to łatwe zadanie, ale jej się udało. 95-letnia obecnie królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Jak wyglądała jej koronacja? Mija 68. rocznica tego wyjątkowego wydarzenia.

Koronacja Elżbiety II - jak wyglądała ceremonia?

Do tej roli Elżbieta II przygotowywała się miesiącami. Przez długi czas powtarzała cały przebieg ceremonii – od noszenia ciężkiej korony przy śniadaniu, po przechadzanie się po korytarzach pałacu z przypiętymi do ramion materiałami. Nic dziwnego, że w dniu koronacji wydawała się odprężona, zrelaksowana i sprawiała wrażenie w pełni świadomej obowiązków, jakie ją czekają. Choć dla milionów wielbicieli ten dzień wydawał się idealny, z perspektywy młodej, 25-letniej wówczas Elżbiety łatwo nie było. I nie chodzi tylko o ciężar pełnionej funkcji!

Ja wyglądała ceremonia? Elżbieta II ubrana była w szkarłatny płaszcz narzucony na satynową suknię, a tren niosło jej aż sześć druhen. Co ciekawe – korona, którą założono monarchini podczas koronacji, ważyła ponad dwa kilogramy, co znacznie utrudniało poruszanie się. Po latach królowa przyznała, że bała się, że przez nią złamie kręgosłup! Co więcej szaty, w które była odziana, również były uciążliwe i choć tren pomagały nieść druhny, zadanie nie było wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Zobacz też: Ile waży korona Elżbiety II? Jest taka ciężka, że mogłaby złamać szyję!

Koronacja Elżbiety II - ciekawostki

Na miejsce koronacji przybyła Złotą Karetą, zbudowaną w 1792 roku, ważącą cztery tony – w późniejszych latach użyto jej podczas ślubu Kate i Williama, oraz w trakcie obchodów diamentowych godów królowej. Tłum zgromadzony pod pałacem krzyczał: „Chcemy zobaczyć królową!”. Elżbieta II oczywiście spełniła swój obowiązek, nie kryjąc uśmiechu i machając do zebranych.

W ciągu kolejnych lat monarchini i jej bliscy przeżyli wiele trudnych chwil. Nie brakowało skandali i sporów, chociaż rodzina konsekwentnie starała się – i stara nadal – aby te nie ujrzały światła dziennego. Rozpadły się małżeństwa dzieci królowej (księżniczki Anny, książąt Karola i Andrzeja). Ciosem była przedwczesna i tragiczna śmierć księżnej Diany. W tym roku Elżbieta II pożegnała ukochanego męża, księcia Filipa.

Zobacz też: Królowa na medal, ale matka na pokaz? Tak wyglądało dzieciństwo dzieci Elżbiety II

Królowa Elżbieta II pozostaje wierna składanym w 1953 roku przysięgom. I chociaż panuje już 68 lat, ku uciesze jej wielbicieli nie zamierza abdykować! 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.