KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ciężka suknia, niewygodne kanapy i niebieska szminka. Tak wyglądała koronacja Elżbiety II

Dokładnie 68 lat temu Elżbieta II oficjalnie została królową Wielkiej Brytanii

Gabriela Czernecka 2 czerwca 2021 07:15

Koronację królowej Elżbiety II świętowano na całym świecie. Monarchini miała zaledwie 25 lat, gdy musiała się zmierzyć z przytłaczającą i ważną funkcją oraz śmiercią ojca. Mimo, że już w dniu śmierci króla wstąpiła na tron, to jej koronacja miała miejsce dopiero 16 miesięcy później. Nie było to łatwe zadanie, ale jej się udało. 95-letnia obecnie królowa jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Jak wyglądała jej koronacja? Mija 68. rocznica tego wyjątkowego wydarzenia.

Koronacja Elżbiety II - jak wyglądała ceremonia?

Do tej roli Elżbieta II przygotowywała się miesiącami. Przez długi czas powtarzała cały przebieg ceremonii – od noszenia ciężkiej korony przy śniadaniu, po przechadzanie się po korytarzach pałacu z przypiętymi do ramion materiałami. Nic dziwnego, że w dniu koronacji wydawała się odprężona, zrelaksowana i sprawiała wrażenie w pełni świadomej obowiązków, jakie ją czekają. Choć dla milionów wielbicieli ten dzień wydawał się idealny, z perspektywy młodej, 25-letniej wówczas Elżbiety łatwo nie było. I nie chodzi tylko o ciężar pełnionej funkcji!

Ja wyglądała ceremonia? Elżbieta II ubrana była w szkarłatny płaszcz narzucony na satynową suknię, a tren niosło jej aż sześć druhen. Co ciekawe – korona, którą założono monarchini podczas koronacji, ważyła ponad dwa kilogramy, co znacznie utrudniało poruszanie się. Po latach królowa przyznała, że bała się, że przez nią złamie kręgosłup! Co więcej szaty, w które była odziana, również były uciążliwe i choć tren pomagały nieść druhny, zadanie nie było wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Zobacz też: Ile waży korona Elżbiety II? Jest taka ciężka, że mogłaby złamać szyję!

Koronacja Elżbiety II - ciekawostki

Na miejsce koronacji przybyła Złotą Karetą, zbudowaną w 1792 roku, ważącą cztery tony – w późniejszych latach użyto jej podczas ślubu Kate i Williama, oraz w trakcie obchodów diamentowych godów królowej. Tłum zgromadzony pod pałacem krzyczał: „Chcemy zobaczyć królową!”. Elżbieta II oczywiście spełniła swój obowiązek, nie kryjąc uśmiechu i machając do zebranych.

W ciągu kolejnych lat monarchini i jej bliscy przeżyli wiele trudnych chwil. Nie brakowało skandali i sporów, chociaż rodzina konsekwentnie starała się – i stara nadal – aby te nie ujrzały światła dziennego. Rozpadły się małżeństwa dzieci królowej (księżniczki Anny, książąt Karola i Andrzeja). Ciosem była przedwczesna i tragiczna śmierć księżnej Diany. W tym roku Elżbieta II pożegnała ukochanego męża, księcia Filipa.

Zobacz też: Królowa na medal, ale matka na pokaz? Tak wyglądało dzieciństwo dzieci Elżbiety II

Królowa Elżbieta II pozostaje wierna składanym w 1953 roku przysięgom. I chociaż panuje już 68 lat, ku uciesze jej wielbicieli nie zamierza abdykować! 

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.