Książę Karol, królowa Elżbieta II, księżna Kate z dziećmi, Trooping the Colour, 2.06.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images
Królewskie życie

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II: członkowie rodziny królewskiej pojawili się na balkonie Pałacu Buckingham

Kto towarzyszył monarchini?

Marta Nawacka 2 czerwca 2022 15:05
Książę Karol, królowa Elżbieta II, księżna Kate z dziećmi, Trooping the Colour, 2.06.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images

W czwartek 2 czerwca rozpoczęły się obchody Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II. Świętująca 70-lecie panowania monarchini pojawiła się na balkonie Pałacu Buckingham w towarzystwie członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Kto dokładnie znalazł się u jej boku podczas Trooping the Colour?

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II

Choć królowa Elżbieta II zasiadła na tronie już 6 lutego 1952 roku, po śmierci swojego ojca, Edwarda VI, to jej koronacja nastąpiła 16 miesięcy później, 2 czerwca 1953 roku. 96-letnia monarchini, która świętuje w tym roku 70-lecie panowania, miała ostatnio problemy ze zdrowiem. Z tego powodu nie brakowało spekulacji, czy pojawi się podczas rozpoczynającej uroczystość parady Trooping the Colour. Wiadomo natomiast, że stanowczo odmówiła pokazania się na wózku inwalidzkim. Informowano także, że w tym roku na uroczystej paradzie wojskowej miał władczynię zastąpić najstarszy syn oraz następca tronu, książę Karol. On także miał odebrać królewskie pozdrowienie.

W tym roku królowa Elżbieta II nie zdecydowała się na jazdę konną ani przejazd karocą, choć do tej pory aktywnie uczestniczyła w paradzie Trooping the Colour. Na balkon wyszła wraz ze swoim kuzynem Edwardem, księciem Kentu. Salwę armatnią oraz wojskowe samoloty monarchini podziwiała jednak wyraźnie zadowolona, a na jej twarzy malował się uśmiech. Przed Pałacem Buckingham znalazło się ponad 1400 żołnierzy, 400 muzyków oraz 200 koni.

Czytaj też: Wielka Brytania: Dlaczego królowa Elżbieta nie mieszka na co dzień w Pałacu Buckingham?

Królowa Elżbieta II, księżna Kate i książe William z dziećmi, Trooping the Colour, 2.06.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Królowa Elżbieta II, księżna Kate i książę William z dziećmi, Trooping the Colour, 2.06.2022

Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II: kto pojawił się na balkonie?

Już jakiś czas temu wydano oficjalne oświadczenie, w którym poinformowano, że w tym roku na balkonie Pałacu Buckingham nie pojawi się książę Harry z żoną Meghan i dziećmi. Zabraknąć także syna królowej Elżbiety II, księcia Andrzeja. „Królowa zdecydowała, że w tym roku na balkonie 2 czerwca znajdzie się Jej Królewska Mość i ci członkowie rodziny, którzy pełnią oficjalne obowiązki w jej imieniu", informowały brytyjskie media.

Obok monarchini na balkonie Pałacu Buckingham pojawił się książę William z księżną Kate oraz dziećmi: księciem Georgem, księżniczką Charlotte i księciem Louisem, z drugiej strony królowej Elżbiety II stanął przyszły król, książę Karol z żoną, księżną Camillą. Obok pojawiła się księżniczka Anna z mężem Timothym Laurencem, książę Kentu Edward oraz kuzyni królowej Elżbiety II: księżniczka Aleksandra, książę Gloucester i jego żona. Mogliśmy zobaczyć również hrabinę Wessex Sophie z synem Jamesem oraz Lady Louise i księcia Edwarda.  

Zobacz także: Rodzina królewska zaprezentowała się na balkonie podczas Platynowego Jubileuszu Królowej!

Brytyjska rodzina królewska na balkonie Pałacu Buckingham, Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II, 2.06.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Brytyjska rodzina królewska na balkonie Pałacu Buckingham, Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II, 2.06.2022

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?