Książę Harry i księżna Meghan, Invictus Games, 17.04.2022
Fot. Karwai Tang/WireImage
Królewskie życie

Jubileusz królowej Elżbiety II: Harry i Meghan nie pojawią się na balkonie podczas oficjalnej uroczystości

Pałac wydał oświadczenie

Marta Nawacka 9 maja 2022 16:53
Książę Harry i księżna Meghan, Invictus Games, 17.04.2022
Fot. Karwai Tang/WireImage

W tym roku mija 70 lat odkąd królowa Elżbieta II zasiadła na tronie. Oficjalne obchody Platynowego Jubileuszu monarchini odbędą się w czerwcu. Wbrew poprzednim spekulacjom, książę Harry i księżna Meghan pojawią się na uroczystości. Nie będą jednak mieli wstępu na balkon Pałacu Buckingham podczas Trooping the Colour. Ten przywilej jest zarezerwowany tylko dla osób, które pełnią królewskie obowiązki, z czego Sussexowie zrezygnowali dwa lata temu.

Harry i Meghan pojawią się na Trooping the Colour

W ostatnim czasie nie brakuje medialnych doniesień o księciu Harrym i jego żonie, Meghan Markle. Głośno było o rzekomym kryzysie pary, a następnie wybrali się w podróż do Europy na Invictus Games, w trakcie której odwiedzili królową Elżbietę II. Prasa donosiła również o tym, że małżonkowie bardzo stracili przez brak powiązań z brytyjską rodziną królewską, a Hollywood miało się od nich odwrócić. Niedawno spekulowano także, czy Sussexowie pojawią się na obchodach Platynowego Jubileuszu monarchini, ponieważ w tym samym czasie wypadały zawody sportowe, w których książę Harry miał wziąć udział.

Teraz jednak rzecznik pary wydał oświadczenie, z którego wynika, że książę Harry i księżna Meghan pojawią się na uroczystości. „Książę Harry i Meghan, książę i księżna Sussex są podekscytowani i zaszczyceni, mogąc uczestniczyć ze swoimi dziećmi w obchodach platynowego jubileuszu królowej”, dowiadujemy się. W wydarzeniu, które rozpocznie się 2. czerwca mają wziąć udział wraz ze swoimi dziećmi, Archiem i Lilibet.

Czytaj też: Kolejne niepokojące informacje na temat zdrowia Elżbiety II. Odwołała udział w ważnym wydarzeniu

Książę Harry i księżna Meghan, Invictus Games, 17.04.2022
Fot. Karwai Tang/WireImage

Książę Harry i księżna Meghan, Invictus Games, 17.04.2022

Królowa zakazała Harry'emu i Meghan wstępu na balkon podczas Trooping the Colour

Daily Mail podaje, że chwilę przed ogłoszeniem przez Sussexów swojego przybycia na jubileusz królowej, monarchini wydała oświadczenie, w którym zabroniła księciu Harry'emu, jego żonie oraz księciu Andrzejowi wstępu na balkon Pałacu Buckingham podczas Trooping the Colour. „Królowa podjęła kluczową decyzję, zakazując Harry’emu, Meghan i Andrzejowi wstępu na balkon Pałacu Buckingham podczas Trooping the Colour. Jej Wysokość zdecydowała „po dokładnym rozważeniu”, że na balkonie będą pojawiać się tylko członkowie rodziny królewskiej, którzy wykonują oficjalne obowiązki publiczne. Rozumie się, że Harry, Meghan i ich dzieci będą uczestniczyć w innych wydarzeniach jubileuszowych”.

„Królowa zdecydowała, że tegoroczny tradycyjny występ na balkonie Trooping the Color w czwartek 2 czerwca będzie ograniczony do Jej Królewskiej Mości i tych członków rodziny królewskiej, którzy obecnie pełnią oficjalne obowiązki publiczne w imieniu królowej”, dodaje królewski rzecznik. Brak zgody na obecności Sussexów na balkonie ma być symbolicznym zakończeniem spekulacji na temat roli Harry'ego i Meghan podczas tak ważnej dla monarchini uroczystości. „W centrum zainteresowania będą oni i to, jak się zachowują, a na tym nie powinien być skupiony jubileusz”, dodaje królewska ekspertka, Angela Levin.

Według królewskiego biografa, Toma Bowera, królowa Elżbieta II postąpiła słusznie stawiając tę granicę. „Harry i Meghan zostali zmuszeni do zaakceptowania niższej roli i usadowienia ze wszystkimi innymi VIP-ami – ale wyraźnie desperacko nie chcą być wykluczeni. Jeśli Pałac nie zachowa szczególnej ostrożności, Sussexowie będą doić uroczystości dla własnej korzyści. Miejmy nadzieję, że będą mocno trzymani w ryzach, aby ich egoistyczne interesy nie zdominowały obchodów budzącej podziw służby królowej dla Wielkiej Brytanii”.

Zobacz także: Niepokojąca metamorfoza księżnej Charlene z Monako

Królowa Elżbieta II, Trooping the Colour, 2021 rok
Fot. Max Mumby/Indigo - Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, Trooping the Colour, 2021 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.