ZE ŚWIATA FILMU

Dziś mijają 24 lata od premiery „Seksu w Wielkim Mieście”. Wiedzieliście, że rolę Biga miał zagrać ktoś inny, a Carrie miała być brunetką?

Oto najciekawsze fakty o kultowym serialu

Ksenia Krasko 6 czerwca 2022 11:30

Dokładnie 24 lata temu, 6 czerwca 1998 roku, na ekranach pojawił się pierwszy odcinek serialu „Seks w Wielkim Mieście”, który dziś uważany jest za kultowy. Produkcja HBO podbiła serca widzów, którzy przez kolejne sześć sezonów śledzili losy czterech tak różnych, ale dopełniających się przyjaciółek. Serial okazał się takim hitem, że po latach powstały pełnometrażowe filmy opowiadające o przygodach czwórki z Nowego Jorku, a w zeszłym roku także sequel serialu And Just Like That. W opinii fanów nie dorastał on jednak do pięt oryginałowi.

ZOBACZ TAKŻE: Co świat mody zawdzięcza bohaterkom Seksu w wielkim mieście?

Ciekawostki o serialu „Seks w Wielkim Mieście”

Z okazji okrągłe rocznicy premiery serialu przypominamy najciekawsze fakty o sześciu sezonach
Seksu w wielkim mieście. Niektóre znajdziecie poniżej, a inne – w naszym wideo.

1 Postać Mr Biga inspirowana jest byłym partnerem autorki książki, Candace Bushnell. Jak twierdziła, wydawca Ron Galotti miał identyczny charakter.

2 To Alec Baldwin miał zagrać Mr Biga, ale ostatecznie Chris Noth okazał się idealny w tej roli. Imię John, które poznajemy w ostatnim odcinku, to kwestia przypadku.

3 W pierwszej wersji czołówki bliźniacze wieże World Trade Center pojawiają się dwa razy, na samym początku przy nazwie serialu, i przy nazwisku Parker. Po tragicznych wydarzeniach z 11 września 2001 roku zamieniono je na Empire State Building.

4 Początek serialu miał wyglądać zupełnie inaczej. Porównując obie wersje zdecydowanie wolimy tą, którą znamy...

5 W 2001 roku Sarah Jessica Parker została producentką wykonawczą serialu. Zadbała wtedy o zapis w swoim kontrakcie, gwarantujący, że nigdy nie pojawi się nago na ekranie. Ujawniła też, że grając postać Carrie Bradshaw, nosiła obcasy przez 18 godzin na dobę.

6 Żadna z głównych bohaterek nie założyła tego samego stroju podczas kręcenia serialu, aż do ostatniego odcinka, kiedy Carrie ma na sobie futro z pierwszego sezonu. Większość kreacji była wypożyczona, ale Sarah Jessica Parker zachowała prawie wszystkie ubrania. Tak samo zrobiła Cynthia Nixon, jednak z innego powodu – rzeczy serialowej Mirandy były kupowane ze względu na niestandardowy wzrost i budowę ciała aktorki.

7 Carrie Bradshaw pierwotnie miała być brunetką, ale producenci zmienili zdanie i zrobili z niej blondynkę tuż przed kręceniem wstępnego odcinka. Cynthia Nixon jest naturalną blondynką, ale dla roli Mirandy zgodziła się przefarbować. Nie ma też przekłutych uszu, więc nosiła klipsy.

8 Kim Catrall, słynna już Samantha Jones, po latach wyznała, że niezbyt dobrze wspomina pracę na planie. Jak donoszą media, najgorzej dogadywała się z Parker.

ZOBACZ: Powrót singielek, czyli „Seks w wielkim mieście” dwadzieścia lat później

Kim Catrall, Samantha Jones
Fot. SCREEN HBO

9 Kristin Davis przyznała w wywiadzie, że jej babcia nigdy nie oglądała „Seksu w Wielkim Mieście”. Aktorka stwierdziła, że serial byłby dla niej zbyt wstrząsający.

10 Ze wspomnień aktorek wiemy, że drink Cosmopolitan był mieszanką wody i barwnika spożywczego lub soku żurawinowego, bezalkoholowe piwo imbirowe zastępowało szampana, a czerwone wino - napój winogronowy. A co z jedzeniem? Sarah Jessica Parker ujawniła kiedyś, że zawsze zjadały to, co miały na talerzu, a dania miały świetną jakość.

11 Rola, którą zagrał Matthew McConaughey w odcinku „Escape from New York”, była przeznaczona dla Aleca Baldwina, jednak aktor odmówił. Propozycję otrzymali też George Clooney i Warren Beatty, ale również nic z tego nie wyszło.

12 Ostatni odcinek serialu został nakręcony zaledwie cztery dni przed emisją telewizyjną.  

Mr Big, Carrie Bradshaw, Chris Noth, Sarah Jessica Parker, Sex and the City, Seks w wielkim mieście
Fot. Getty Images

Seks w wielkim mieście, SATC
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?