Kadr z filmu „Bogowie Egiptu”
Fot. Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

Ranking filmów o Egipcie – 10 najlepszych tytułów

Dla poszukiwaczy przygód i osób zafascynowanych magią starożytnego oraz współczesnego Egiptu

Anna Galuhn 2 lutego 2024 10:27
Kadr z filmu „Bogowie Egiptu”
Fot. Monolith Films

Filmy o Egipcie to przede wszystkim dobre kino przygodowe. W pełnych zwrotów akcji historiach główni bohaterowie odkrywają zakopane w piaskach pustyni skarby. Często w takich ekspedycjach potrzebne jest wsparcie egiptologa, potrafiącego rozszyfrować tajemnicze hieroglify. Przyda się także pomoc Bogów, do których należały starożytne świętości.

Spis treści:

Miejsce 10: Piramida (2014) – horror rozgrywający się w ciemnościach piramidy egipskiej

Grupa archeologów pod kierownictwem dr Milesa Holdena (Denis O'Hare) odkrywa starożytną piramidę zakopaną pod piaskami pustyni. Badacze wysyłają do środka zdalnie sterowny łazik, jednak po chwili tracą z nim łączność. Postanawiają wejść do środka.

W labiryncie podziemnych korytarzy tracą orientację przestrzenną. Po chwili okazuje się, że nie są tu sami.

Reżyseria: Grégory Levasseur, Oocena na IMDb: 4,6.

Miejsce 9: Bogowie Egiptu (2016) – film fantasy w świecie mitologii egipskiej

„Bogowie Egiptu” to film przygodowy, rozgrywający się w świecie egipskiej mitologii. Kiedy Set (Gerard Butler), bóg ciemności, przejmuje tron, śmiertelnik Bek (Brenton Thwaites) postanawia stanąć z nim do walki.

Z pomocą boga Horusa (Nikolaj Coster–Waldau) udaje się w zaświaty, aby odzyskać pokój na Ziemi. Po ich stronie staje także Hathor (Elodie Yung) – bogini Ziemi, muzyki i radości.

Reżyseria: Alex Proyas, ocena na IMDb: 5,4.

Miejsce 8: Exodus. Bogowie i królowie (2014) – epicka ekranizacja Księgi Wyjścia

Film opowiada o Mojżeszu (Christian Bale), który poprowadził 400 000 niewolników z Egiptu do Ziemi Świętej. Jednak zanim stanął za czele Hebrajczyków, był dowódcą armii egipskiej.

Jako młody chłopak wychowuje się razem ze swoim przyrodnim bratem i następcą tronu Ramzesem (Joel Edgerton). Jednak kiedy jego pochodzenie wychodzi na jaw, zostaje wygnany z kraju. Poza Egiptem Mojżesz odnajduje szczęście u boku swojej żony Sefory (María Valverde).

Pewnego dnia pod postacią gorejącego krzewu objawia mu się Bóg, który wyznacza mu misję poprowadzenia ludu wybranego przez Morze Czerwone. 

Film „Exodus. Bogowie i królowie” powstał w reżyserii Ridleya Scotta.

Ocena na IMDb: 6,0.

Miejsce 7: Śmierć na Nilu (2022) – zagadka dla Herculesa Poirot

W czasie rejsu poślubnego statkiem wycieczkowym po Nilu dochodzi o zbrodni. Na szczęście na pokładzie jest Hercules Poirot (Kenneth Branagh). Detektyw zaczyna przyglądać się sprawie i szybko orientuje się, że nikomu z pasażerów nie może ufać. Zarówno wśród gości weselnych, jak i wśród obsługi statku – każdy ma jakiś motyw.

Film w reżyserii Kennetha Branagha to już druga ekranizacja kryminału Agathy Christie. Pierwsza adaptacja powstała w 1978 r. w reżyserii Johna Guillermina. „Śmierć na Nilu” jest kontynuacją „Morderstwa w Orient Expressie” z 2017 r. (w tej samej reżyserii).

Ocena na IMDb: 6,3.

Miejsce 6: Mumia powraca (2001) – walka z potężnym królem Skorpionem

Film jest kontynuacją kultowego filmu „Mumia” z 1999 r. Podczas podróży do Egiptu Rick O'Connell (Brendan Fraser) i jego żoną Evelyn (Rachel Weisz) znajdują bransoletkę Anubisa. Po powrocie z wycieczki dają ją w prezencie swojemu synowi Aleksowi. Kiedy w trójkę zwiedzają British Museum, okazuje się, że bransoletka jest powiązana ze starożytnym kultem. 

W zagadkowych okolicznościach mumia kapłana Imhotepa zostaje przywrócona do życia, a jej przebudzenie powoduje uwolnienie króla Skorpiona (Dwayne Johnson). Aleks ze względu na posiadanie starożytnej bransoletki zostaje porwany. Jego rodzice muszą ponownie wyruszyć do Egiptu.

Dwayne Johnson za rolę króla Skorpiona w filmie „Mumia powraca” Stephena Sommersa został nagrodzony na festiwalu Teen Choice w kategorii: ulubiony czarny charakter.

Ocena na IMDb: 6,4.

Miejsce 5: W Kairze (2009) – niespodziewany romans w cieniu Wielkich Piramid

Juliette Grant (Patricia Clarkson) przyjeżdża do Kairu, aby spędzić wakacje z mężem. Mark (Tom McCamus) pracuje z ramienia ONZ w obozie dla uchodźców w Strefie Gazy. Niestety, jego przyjazd opóźnia się, ale na czas jego nieobecności prosi swojego egipskiego przyjaciela Tareqa, aby pokazał Juliette miasto.

Kobieta jest zauroczona Kairem i ludźmi, których poznaje. Spędza cudowny czas w towarzystwie Tareqa. Razem oglądają Wielkie Piramidy, które Juliette planowała zobaczyć ze swoim mężem. 

W 2009 r. melodramat w reżyserii Ruby Naddy zdobył nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Ocena na IMDb: 6,6,

Miejsce 4: Gwiezdne wrota (1994) – egipski portal do innych planet

Po wielu latach naukowcy z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych postanawiają zbadać tajemnicze znalezisko z piramidy w Gizie. Jest to dziesięciometrowy pierścień wykonany z metalu, jaki nie jest dostępny nigdzie na Ziemi. Wokół pierścienia znajdują się kamienne tablice pokryte hieroglifami. 

Dr Catherine Langford (Viveca Lindfors) zwraca się z prośbą o pomoc w rozszyfrowaniu napisów do archeologa Daniela Jacksona (James Spader). Z jego tłumaczenia wynika, że są to wrota pozwalające na podróże międzyplanetarne. Aby je uruchomić, trzeba połączyć siedem symboli.

Młody naukowiec postanawia wziąć udział w ekspedycji pułkownika Jacka O'Neila (Kurt Russell), której celem jest uruchomienie portalu.

Film science–fiction w reżyserii Rolanda Emmericha zdobył nagrodę na festiwalu Saturny w 1995 r.

Ocena na IMDb: 7,0.

Miejsce 3: Kleopatra (1963) – filmowa biografia królowej Egiptu

Akcja filmu rozpoczyna się w 48 r. p.n.e. Kleopatra (Elizabeth Taylor) walczy ze swoim bratem Ptolemeuszem XIII o tron Egiptu. Niestety, na początku przegrywa i zostaje oddalona do Aleksandrii. Widzi jednak szansę na odzyskanie władzy we współpracy z Juliuszem Cezarem (Rex Harrison). Ten zgadza się na jej warunki, a Ptolemeusza skazuje na śmierć za próbę zabicia siostry.

Kleopatra i Cezar biorą ślub, po którym snują imperialistyczne plany. Cezar również planuje zostać królem Rzymu, zmieniając tym samym dotychczasowy ustrój państwa. Owocem ich miłości jest młody Cezarion, a rezultatem planów Cezara – dramatyczne wydarzenia w czasie idów marcowych.

Scenariusz do „Kleopatry” powstał z inspiracji książką Carla Marii Franzera pt. „The Life and Times of Cleopatra”, został także uzupełniony o przekazy starożytnych uczonych – Plutarcha, Swetoniusza czy Appiana z Aleksandrii. Film zdobył cztery Oscary w 1964 r. – za najlepszą scenografię, efekty specjalne, kostiumy i zdjęcia.

Reżyseria: Joseph L. Mankiewicz, ocena na IMDb: 7,0.

Miejsce 2: Mumia (1999) – film przygodowy o skarbach starożytnego Egiptu

Evelyn Carnahan (Rachel Weisz) pracuje w Kairze jako bibliotekarka. Mieszka razem ze swoim starszym bratem i obydwoje pasjonują się starożytnym Egiptem. Kiedy Jonathan (John Hannah) pokazuje jej pudełko z tajemniczą mapą do Hamunaptry, trafia na podatny grunt.

Okazuje się, że pudełko należało do pewnego więźnia, więc postanawiają złożyć mu wizytę w areszcie. Jest nim Rick O'Connel (Brendan Fraser), który osobiście był w Hamunaptrze. Evelyn udaje się przekupić naczelnika więzienia, który w zamian za udziały w zyskach, zwalnia Ricka z aresztu.

Cała czwórka wyrusza na poszukiwanie egipskiego skarbu. Niestety nie są jedynymi poszukiwaczami przygód. Na barce spotykają drugą ekspedycję pod kierownictwem egiptologa Allena Chamberlaina.

W końcu docierają do zakopanego starożytnego miasta, a w jego środku znajdują sarkofag z mumią Imhotepa (Arnold Vosloo). Jest też księga, a po jej otwarciu mumia zostaje przywrócona do życia.

Film Stephena Sommersa zdobył nominację do Oscarów w 2000 r. w kategorii: najlepszy dźwięk, a także nagrodę na festiwalu Saturny za najlepszą charakteryzację.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 1: Faraon (1966) – ekranizacja powieści Bolesława Prusa

Film w reżyserii Jerzego Kawalerowicza opowiada o życiu Ramzesa XIII (Jerzy Zelnik), młodego następcy egipskiego tronu. Kiedy chłopak dorasta, zaczyna zauważać problemy państwa. Proponuje reformy, które nie podobają się sprawującym realną władzę kapłanom. Widzi, jak wiele krzywd wyrządza ślepe zawierzenie religii.

Kiedy całe wojsko musi zmienić trasę, aby nie podeptać przechodzących drogą skarabeuszy, ma tego dość i oddala się od swoich towarzyszy. Dzięki temu poznaje Żydówkę Sarę (Krystyna Mikołajewska), która wkrótce rodzi mu syna. Matka Ramzesa Nikotris proponuje, aby wychować jej wnuka w wierze mojżeszowej, aby w przyszłości został królem Izraelitów.

„Faraon” to ekranizacja powieści historycznej Bolesława Prusa z końca XIX wieku, nagrodzona Złotą Kaczkę (nagroda miesięcznika Film) w 1967 r. jako najlepszy film polski. To także miejsce 7. w naszym rankingu filmów o starożytności.

Ocena na IMDb: 7,4.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.