Kadr z filmu „Zakochani w Rzymie”
Fot. Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o Rzymie – TOP 15

Wysmakowane propozycje na seans w historycznej scenerii Wiecznego Miasta

Anna Galuhn 3 lutego 2024 10:30
Kadr z filmu „Zakochani w Rzymie”
Fot. Kino Świat

W rankingu filmów o Rzymie uwzględniliśmy zarówno klasykę filmową, jak i bardziej współczesne produkcje, które oddają metropolitarny charakter stolicy Włoch. To miejsce, gdzie wielkie zabytki antyku wkomponowane są w naturalny krajobraz stale rozwijającego się miasta. Do tego w centrum Rzymu znajduje się Watykan, który również stanowi ciekawe tło dla filmowych opowieści.

Spis treści:

Miejsce 15: Pewnego razu w Rzymie (2010) – zaklęcie na miłość

Beth (Kristen Bell) jest singielką i kuratorką sztuki w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Prowadzi bardzo aktywne życie, w którym nie ma miejsca na miłość. Jednak ślub młodszej siostry w Rzymie wymusza na niej przerwę w pracy.

Świadkiem na ślubie jest Nick Beamon (Josh Duhamel), który zwraca uwagę Beth. Widać, że para ma się ku sobie. Jednak szansa na coś więcej spada do zera, kiedy dziewczyna widzi, jak Nick całuje się z inną. Delikatnie wstawiona wchodzi do Fontanny di Trevi (fontanna miłości), z której dna wybiera kilka monet.

Kiedy wraca do Nowego Jorku, pod jej drzwiami gromadzi się grupa adoratorów – właścicieli wrzuconych monet.

Reżyseria: Mark Steven Johnson, ocena na IMDb: 5,5.

Miejsce 14: Jedz, módl się i kochaj (2010) – podróż w poszukiwaniu szczęścia

Elizabeth Gilbert (Julia Roberts) jest kobietą po trzydziestce, która nagle uświadamia sobie, że jej życie nie wygląda tak, jak sobie wymarzyła. Chociaż pozornie sprawia nie najgorsze wrażenie – Liz ma dobrą pracę, kochającego męża i ładny dom – postanawia zostawić wszystko, aby znaleźć to, czego naprawdę pragnie. Bierze rozwód i wyjeżdża w podróż do trzech państw na literę I (Italy, India, Indonesia).

We Włoszech Liz doświadcza przyjemności jedzenia. Przez cztery miesiące rozkoszuje się makaronem, pizzą i lodami w nieskończonej ilości wariantów. Kiedy jej ciało jest już zaspokojone, udaje się do Indii, gdzie znajduje przestrzeń na nakarmienie ducha. Następnie czeka ją wycieczka do Indonezji. Czy znajdzie tam miłość?

Reżyseria: Ryan Murphy, ocena na IMDb: 5,8.

Miejsce 13: Zakochani w Rzymie (2012) – magia niespodziewanych zdarzeń

Film Woody'ego Allena składa się z czterech niezależnych nowel, które łączy jedno miejsce zdarzeń, jakim jest Wieczne Miasto.

W pierwszej części widzimy młodego studenta architektury Jacka (Jesse Eisenberg), który spotyka w Rzymie znanego architekta Johna (Alec Baldwin). Chłopak zostaje uwikłany w romans z przyjaciółką swojej dziewczyny Sally – w roli przyjaciółki wystąpił Elliot Page, w roli Sally zobaczymy Gretę Gerwig

Bohaterami kolejnej noweli jest para nowożeńców – Antonio i Milly. Przeprowadzają się do Rzymu, gdzie Antonio ma dostać pracę. W wyniku pomyłki, do jego pokoju zostaje wysłana prostytutka Anna (Penélope Cruz).

W innej historii objawia się wielki operowy talent przedsiębiorcy pogrzebowego Giancarlo, a w ostatniej – Leopoldo, mąż Sofii i ojciec dwójki dzieci, zupełnie nieoczekiwanie zostaje medialną gwiazdą.

Reżyseria: Woody Allen, ocena na IMDb: 6,3.

Miejsce 12: Anioły i demony (2009) – tajemnicze śledztwo w Watykanie

Profesor od symboliki na Harvardzie Robert Langdon (Tom Hanks) zostaje wysłany do Watykanu, aby zbadać tajemnicze znaki wypalone na ciele zamordowanego fizyka i katolickiego księdza. Do sprawy zostaje przydzielona Vittoria Vetra (Ajjelet Zurer), pracowniczka ośrodka badawczego CERN (centrum badań jądrowych), gdzie zamordowany naukowiec pracował nad próbką antymaterii.

Podejrzenia padają na Iluminatów – to symbol ich bractwa Langdon rozpoznaje na ciele zamordowanego mężczyzny. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Prawdopodobnie w rękach Iluminatów znajduje się próbka antymaterii, której eksplozja może zrównać z Ziemią całą Stolicę Apostolską.

Film w reżyserii Rona Howarda powstał w oparciu o książkę Dana Browna. W 2006 r. pojawił się sequel pt. „Kod da Vinci”. Robert Langdon jest bohaterem pięciu powieści Browna: „Anioły i demony”, „Kod Leonarda da Vinci”, „Zaginiony symbol”, „Inferno” i „Początek”.

Ocena na IMDb: 6,7.

Miejsce 11: Upadek Cesarstwa Rzymskiego (1964) – filmowa lekcja historii

Film historyczny w reżyserii Anthony'ego Manna w szczególny sposób przedstawia przyczyny i przebieg końca wielkiej potęgi starożytnego świata. Akcja rozgrywa się w 180 r. n.e. Głównym bohaterem jest starzejący się Marek Aureliusz (Alec Guinness).

Cesarz u kresu swojej władzy widzi zagrożenie w przekazaniu tronu swojemu synowi Kommodusowi (Christopher Plummer). Dlatego przeznacza na następcę swojego adoptowanego syna Liwiusza, w którym zakochana jest jego córka Lucylla (Sophia Loren). 

Niestety jego plany nie mogą zostać zrealizowane. Co więcej, Imperium zagraża najazd ze strony wojsk germańskich.

Film zdobył nagrodę na festiwalu Złote Globy za muzykę autorstwa Dimitri Tiomkina.

Ocena na IMDb: 6,7.

Miejsce 10: Tytus Andronikus (1999) – krwawa ekranizacja sztuki Shakespeare'a

Film w reżyserii Julii Taymor jest surrealistyczną adaptacją dramatu Shakespeare'a. W rolę tytułowego bohatera, Tytusa, wciela się Anthony Hopkins. Wielki wódz rzymski powraca ze zwycięskiej wojny z Gotami. W imię tradycji musi poświęcić jednego z jeńców wojennych. Wybiera syna królowej Gotów, Alarbusa i pomimo przejmujących próśb jego matki, Tamory (Jessica Lange), chłopak zostaje stracony. 

Tymczasem sytuacja w Rzymie diametralnie się zmienia. Po śmierci cesarza o tron walczą jego dwaj synowie, Saturninus (Alan Cumming) i Basjanus (James Frain). Trybun ludowy Marcus Andronikus (Colm Feore) oświadcza, że lud pragnie, aby nowym cesarzem został jego brat Tytus. Ten jednak odmawia przyjęcia tronu na rzecz najstarszego syna zmarłego cesarza. 

Tragedia rozgrywa się równolegle na dwóch płaszczyznach – w starożytności i czasach współczesnych.

Ocena na IMDb: 7,1.

Miejsce 9: Dziennik intymny (1993) – Rzym, który skłania do refleksji

„Dziennik intymny” to w połowie autobiograficzna opowieść. Nanni Moretti – autor scenariusza, reżyser i aktor odgrywający główną rolę – otwiera przed nami trzy rozdziały swojego życia. 

W pierwszej części krąży wokół Rzymu na swojej ukochanej Vespie i oddaje się refleksji na temat zmian we współczesnej kinematografii oraz krajobrazie miasta.

Kolejna część rozgrywa się na Wyspach Liparskich, gdzie odwiedza swojego przyjaciela Gerarda. Uczony uciekł z Rzymu, aby studiować „Ulissesa” Jamesa Joyce'a z dala od zgiełku wielkiego miasta.

W ostatniej części Moretti opowiada swoją historię walki z rakiem.

Film zdobył Złotą Palmę w Cannes w 1994 r. i Nagrodę Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej.

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 8: Juliusz Cezar (1953) – adaptacja dramatu Shakespeare'a w gwiazdorskiej obsadzie

„Juliusz Cezar” to kolejna w rankingu doskonała ekranizacja sztuki Shakespeare'a. Fabułę rozpoczyna triumfalny powrót Cezara (Louis Calhern) do Rzymu, którym towarzyszą hojne uroczystości dla jego mieszkańców. W czasie ich trwania wieszczka ostrzega Juliusza przed nadchodzącymi idami marcowymi, jednak wielki wódz nie zważa na mglistą przepowiednię. Tymczasem Kasjuszowi (John Gielgud) udaje się przekonać Brutusa (James Mason) do wzięcia udziału w spisku, którego celem jest zabicie Cezara.

Po tym, jak dokonuje się zbrodnia, Marek Antoniusz (Marlon Brando) wygłasza przemowę przeciwko spiskowcom. Z kolei Brutus próbuje przekonać lud, że czyn miał na celu dobro obywateli Rzymu.

Film w reżyserii Josepha L. Mankiewicza został nagrodzony Oscarem w 1954 r. za najlepszą scenografię, z kolei nagrody BAFTA otrzymali – John Gielgud i Marlon Brando. 

Ocena na IMDb: 7,2.

Miejsce 7: Suburra (2015) – film sensacyjny o rzymskiej mafii

Rządzący półświatkiem Samuraj (Claudio Amendola) planuje w kurorcie pod Rzymem wybudować włoskie Las Vegas. Ma poparcie ze strony lokalnych władz – włoskiego parlamentarzysty Fillippo Malgradiego (Pierfrancesco Favino) i kardynała Bercheta (Jean-Hugues Anglade), który zgadza się finansować projekt z Banku Watykańskiego dla własnych zysków.

Jednak jego plany krzyżuje nowa organizacja przestępcza. Rozpoczyna się walka o władzę nad Wiecznym Miastem.

Film w reżyserii Stefano Solimy powstał w oparciu o powieść Carlo Boniniego i Giancarlo De Cataldo. Tytuł odnosi się do dzielnicy Rzymu, w której panuje zwielokrotniona przestępczość.

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 6: Wielkie piękno (2013) – podniosła opowieść o straconych możliwościach

Jep Gamberdella (Toni Servillo) to czarujący mężczyzna po sześćdziesiątce, który uwielbia otaczać się doborowym towarzystwem. W swojej willi z widokiem na Koloseum organizuje wystawne przyjęcia, rozkoszując się przepychem, sztuką i dyskusjami na wysokim poziomie. 

W młodości napisał powieść, która przyniosła mu sławę i wiele prestiżowych nagród. Jednak nie sprostał presji i już kolejny raz nie sięgnął po pióro. Teraz marzy o tym, aby napisać w życiu jeszcze jedną książkę.

Jego rozważania o sztuce przerywa informacja o śmierci Elisy, która była pierwszą i jedyną prawdziwą miłością Jepa. Kobieta, chociaż przez 35 lat była żoną innego mężczyzny, pozostawia po sobie pamiętnik, zawierający wyznanie miłości.

Dramat artystyczny w reżyserii Paola Sorrentino został nagrodzony Oscarem, Złotym Globem i na festiwalu BAFTA w 2014 r.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 5: Spartakus (1960) – historia powstania niewolników w starożytnym Rzymie 

Film opowiada o legendarnym powstaniu, które miało miejsce w latach 73–71 p.n.e. Spartakus (Kirk Douglas) wyrażając swój bunt wobec strażnika podczas pracy w kamieniołomie, zwraca na siebie uwagę właściciela szkoły dla gladiatorów. Przeniesiony do posiadłości w Kapui trenuje różne sztuki walki pod okiem Lentulusa Batiatusa (Peter Ustinov). 

Jako najlepszy wojownik zdobywa także specjalne względy usługującej im niewolnicy Varinii (Jean Simmons). Kiedy wybucha powstanie gladiatorów, staje się jego naturalnym przywódcą. Do buntu przyłączają się także inni niewolnicy, rozszerzając zasięg powstania daleko poza granice Kampanii.

Dramat historyczny w reżyserii Anthony'ego Manna i Stanleya Kubricka został nagrodzony czterema Oscarami w 1961 r. – dla Petera Ustinova (właściciela szkoły gladiatorów), za najlepsze zdjęcia, kostiumy i scenografię. 

Ocena na IMDb: 7.9.

Miejsce 4: Rzym, miasto otwarte (1945) – film o okupacji miasta w czasie II wojny światowej

Akcja filmu w reżyserii Roberta Rosselliniego rozgrywa się w Rzymie podczas okupacji nazistowskiej w 1944 r. W tej opowieści śledzimy losy przywódcy ruchu oporu, który ucieka przed Gestapo i księdza, udzielającego ślubu młodej parze o antyfaszystowskich poglądach. 

Giorgio Manfredi w końcu zostaje złapany przez faszystów. Jego torturom przygląda się ksiądz Don Pietro Pellegrini (Aldo Fabrizi), co ma go złamać i skłonić do współpracy z nazistami.

„Rzym, miasto otwarte” to dramat wojenny, który otwiera okres neorealizmu we włoskiej kinematografii. To także pierwsza część antyfaszystowskiej „trylogii wojennej”, w skład której wchodzą kolejne dzieła Rosselliniego: „Paisà” (1946) i „Niemcy – rok zerowy” (1948).

Ocena na IMDb: 8,0.

Zobacz także: Najciekawsze filmy o II wojnie światowej

Miejsce 3: Rzymskie wakacje (1953) – cudowny melodramat z Audrey Hepburn w roli głównej

Księżniczka Anna (Audrey Hepburn) odwiedza Rzym w otoczeniu licznego dworu. Zmęczona i sfrustrowana sztywną etykietą oraz napiętym grafikiem wymyka się z ambasady, aby pozwiedzać miasto na własną rękę. Jako że przed wyjściem wzięła tabletki na uspokojenie, zmożona snem zasypia na ławce w parku.

Nad ranem znajduje ją amerykański reporter Joe Bradley (Gregory Peck). Nie wie, kim jest półprzytomna dziewczyna, ale postanawia jej pomóc. Jednak nieznajoma nie chce podawać prawdziwego miejsca zamieszkania, wobec tego zawozi ją do swojego mieszkania. Rano spóźniony udaje się do pracy i wtedy w gazecie spostrzega zdjęcie księżniczki. Zakłada się z naczelnym o 500 dolarów, że przeprowadzi z nią prywatny wywiad.

Komedia romantyczna w reżyserii Williama Wylera zdobyła trzy Oscary w 1954 r. – dla Audrey Hepburn, za najlepsze kostiumy i materiały do scenariusza. To także miejsce pierwsze w naszym rankingu filmów o księżniczkach.

Ocena na IMDb: 8,0

Miejsce 2: Słodkie życie (1960) – film Federica Felliniego o poszukiwaniu szczęścia i miłości

Akcja filmu ma miejsce w Rzymie w latach 50. XX wieku. Marcello (Marcello Mastroianni) jest dziennikarzem od lekkich i przyjemnych tematów. W jednej z rzymskich gazet prowadzi rubrykę dotyczącą gwiazd i rozrywek bogatych ludzi show-biznesu

Prywatnie mieszka ze swoją dziewczyną Emmą (Yvonne Furneaux). Jednak nie zgadza się z jej konwencjonalnym podejściem do życia. Poszukując wyższych wartości, inicjuje przypadkowe romanse z wieloma różnymi kobietami. W końcu spotyka obiekt swoich westchnień – gwiazdę filmową Sylvię (Anita Ekberg).

Dramat obyczajowy Federico Felliniego ukazuje przekrój społeczny mieszkańców włoskiej metropolii w połowie XX wieku. Ze względu na walory artystyczne, jest uznawany za jedno z najważniejszych dzieł tego reżysera. W 1962 r. został nagrodzony Oscarem w kategorii: najlepsze kostiumy.

Ocena na IMDb: 8,0.

Miejsce 1: Gladiator (2000) – epicki dramat o starożytnym Rzymie

„Gladiator” to dramat historyczny, którego akcja rozgrywa się za czasów Marka Aureliusza (Richard Harris). Cesarz z pomocą swojego najlepszego generała Maximusa (Russell Crowe) zamierza wprowadzić po swojej śmierci ustrój republikański. 

Kiedy o tych planach dowiaduje się jego syn Kommodus, postanawia rozwiązać tę kwestię od razu. Zabija ojca i rozkazuje zgładzić także Maximusa i jego rodzinę.

Generałowi udaje się uciec z miasta. Zniechęcony do życia, staje się łatwym łupem dla łowcy niewolników. Trafia pod opiekę Proxima (Oliver Reed), który prowadzi szkołę gladiatorów. Na arenie Maximus odzyskuje wigor, a wkrótce przyjdzie mu się zmierzyć z samym Kommodusem. 

Film Ridleya Scotta zdobył pięć Oscarów w 2001 r. – w kategorii głównej, za najlepszą rolę pierwszoplanową (Russel Crowe), efekty specjalne, dźwięk i kostiumy. To również miejsce 1. w rankingu filmów o starożytności.

Ocena na IMDb: 8,5. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…