Kadr z filmu Tulipanowa gorączka 1
Fot. Materiały prasowe/Forum Film
ZE ŚWIATA FILMU

Najpiękniejsze filmy kostiumowe o miłości – TOP 7 

Ranking produkcji romantycznych w klimacie epoki

Anna Galuhn 21 sierpnia 2023 09:33
Kadr z filmu Tulipanowa gorączka 1
Fot. Materiały prasowe/Forum Film

Romantyczne filmy kostiumowe mają niebywały wdzięk i klasę. Dzięki atutom wizualnym nie tracą na popularności, chociaż mogłoby się wydawać, że są przeżytkiem minionej epoki. Za sprawą misternej scenografii i dopracowanych w szczegółach strojów działają jak podróż w czasie. A połączenie miłości i historii dostarcza niezapomnianych wrażeń, obfitując w intrygi, dramatyzm i namiętność.

Spis treści:

Miejsce 7: Emma. (2020) – urocza komedia o ustawianych małżeństwach w Anglii z początku XIX w.

Tytułowa Emma (Anna Taylor–Joy) to główna bohaterka powieści słynnej angielskiej pisarki, Jane Austen. Akcja filmu rozgrywa się w Anglii w czasie regencji, czyli w pierwszej połowie XIX wieku. Dwudziestoletnia dziewczyna myśli, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Za to odkrywa w sobie wyjątkowy dar do swatania par. Za największy życiowy cel stawia sobie znalezienie odpowiedniego męża dla swojej przyjaciółki, Harriet (Mia Goth).

Działaniom Emmy krytycznie przygląda się jej przyjaciel, pan Knightley (Johnny Flynn). Uważa, że dziewczyna nie zawsze podejmuje słuszne decyzje, a stanowczo za mało rozgląda się za swoimi adoratorami.

Film w reżyserii Autumn De Wilde to urocza komedia omyłek osadzona w pełnych uroku realiach epoki gregoriańskiej. Fabuła jest wierna pierwowzorowi, ale sposób i język, jakim opowiedziana jest historia, są dla nas o wiele bardziej zrozumiałe. Dzięki temu nowa „Emma.” znacznie różni się od wersji z 1996 roku (w reżyserii Douglasa McGratha z Gwyneth Paltrow w roli głównej).

Film był nominowany do nagród na największych festiwalach filmowych w 2021 r. W 2020 r. zdobył Chicago Flame za najlepsze kostiumy.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Miejsce 6: Kochanice króla (2008) – zawiała intryga miłosna na dworze Henryka VIII

Film „Kochanice królaopowiada o siostrach Boleyn, rywalizujących o angielską koronę i względy Henryka VIII (Eric Bana). Szansa na zmianę statusu materialnego wzrasta, kiedy okazuje się, że królowa Katarzyna Aragońska (Ana Torrent) nie może urodzić męskiego potomka. Pierwszy wyborem jest Anna Boleyn (Natalie Portman). 

Jednak król, upokorzony w jej oczach po tym, jak podczas wspólnej przejażdżki spadł z konia, zaczyna interesować się jej siostrą, Marią (Scarlett Johansson). To ona pierwsza zostaje kochanką Henryka. Anna zostaje odesłana do Francji, gdzie szuka odpowiedniej partii dla siebie.

Po pewnym czasie ponownie pojawia się na angielskim dworze. Obsesja króla na punkcie jej urody rośnie, ale Annę nie interesuje status jego oficjalnej kochanki. Zgadza się sprowadzić na świat następcę tronu tylko pod warunkiem, że zostanie żoną Henryka VIII i królową Anglii.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Miejsce 5: Dziewczyna z portretu (2015) – kostiumowy film o miłości i problemach z tożsamością płciową u progu XX w.

To niezwykła opowieść o parze duńskich malarzy, żyjących na przełomie XIX i XX wieku. Kiedy jedna z modelek nie stawia się na umówioną sesję, Gerda Wegener (Alicia Vikander) proponuje mężowi (również znany malarz), aby przebrał się w kobiece ubrania i pozował do obrazu. Einar (Eddie Redmayne) zgadza się. W ramach zabawy wchodzi w kobiecą rolę nie tylko w domu, ale także na oficjalnych przyjęciach

Mężczyzna podaje się za fikcyjną siostrę Einara, Lily Elbe. Z każdą udawaną rolą coraz lepiej czuje się jako kobieta, a męskie ciało zaczyna mu przeszkadzać. Z trudnym wsparciem żony przechodzi pierwszą udokumentowaną operację korekty płci.

Film „Dziewczyna z portretu” to ekranizacja powieści Davida Ebershoffa (nagroda Rosenthal Foundation Award). Na uwagę zasługuje świetna rola Alicii Vikander, nagrodzona Oscarem w 2016 r. Reżyseria: Tom Hooper.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 4: Rozważna i romantyczna (1995) – filmowy klasyk na podstawie Jane Austen

Im bliżej podium, tym więcej klasyków światowej kinematografii. Na miejscu czwartym – oscarowa produkcja w reżyserii Ang Lee, według scenariusza Emmy Thompson. „Rozważana i romantyczna” to przepiękna opowieść o dwóch siostrach. Marianna (Kate Winslet) jest szesnastoletnią marzycielką, zafascynowaną muzyką i poezją. Wierzy w jedną prawdziwą miłość. Eleonora (Emma Thompson) to starsza siostra. Ma 19 lat i jest głosem rozsądku w rodzinie Dashwoodów.

Kiedy pan domu i ojciec sióstr umiera, majątek przechodzi na najstarszego potomka rodu, Johna Dashwooda (James Fleet), jego syna z pierwszego małżeństwa. Ten zamierza podzielić się spadkiem tylko ze swoją małżonką, Fanny (Harriet Walter). Macocha i jego przyrodnie siostry pozostają bez grosza przy duszy. Znajdują schronienie u kuzyna, Johna Middletona. Jednak przed wyjazdem poznają wrażliwego i pełnego uroku brata chciwej Fanny, Edwarda (Hugh Grant).

Film jest ekranizacją pierwszej powieści Jane Austen, która ujrzała światło dzienne. W 1996 r. został nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany, otrzymał także dwa Złote Globy (najlepszy dramat i najlepszy scenariusz) i trzy nagrody BAFTA (najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa – Emma Thompson – i najlepsza aktorka drugoplanowa – Kate Winslet).

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 3: Duma i uprzedzenie (2005) – najlepszy romans kostiumowy wszech czasów

Na miejscu trzecim – doskonała ekranizacja najsłynniejszego romansu Jane Austen. „Duma i uprzedzenie” to opowieść o siostrach z rodziny Bennetów, których majątek ma wkrótce przejść w ręce ich kuzyna, pana Collinsa. Dlatego pani Bennet (Brenda Blethyn) szczególnie zależy na sprawnym i korzystnym wydaniu córek za mąż. 

Doskonałą okazją jest pojawienie się bogatego i nieżonatego sąsiada, Charlesa Bingleya (Simon Woods). Zgodnie z zamysłem pani domu, przystojny mężczyzna wykazuje zainteresowanie najstarszą córką, Jane (Rosamund Pike). Sytuacja komplikuje się, gdy na arenie pojawia się jego przyjaciel, pan Darcy (Matthew MacFadyen). Swoimi względami obdarza drugą w kolejności córkę, Elizabeth (Keira Knightley). Jednak jej nie podoba się przyszłość z ponurym i wyniosłym mężczyzną.

Film zdobył nagrodę na festiwalu Satelity w 2005 r. za najlepsze kostiumy oraz BAFTA za najlepszy debiut scenarzysty, producenta i reżysera – Joego Wrighta. Ten tytuł został uwzględniony również w bardziej ogólnym zestawieniu filmów kostiumowych.

Ocena na Filmwebie: 7,7.

Miejsce 2: Niebezpieczne związki (1988) – francuska intryga miłosna z końca XVIII w.

Miejsce drugie to doskonała propozycja dla osób, które gustują w starych romansach kostiumowych. „Niebezpieczne związki” to XVIII–wieczna intryga oprawiona w misterne kostiumy z epoki. Oparta jest na powieści Choderlosa de Laclos z końca XVIII w., która wywołała skandal obyczajowy w swoich czasach. 

Główną bohaterką jest piękna i ambitna markiza Isabelle de Merteuil (Glenn Close). Kobieta nie przebiera w środkach, gdy chodzi o zemstę na mężczyźnie, który odrzucił jej względy. Namawia swojego przyjaciela i dawnego kochanka, wicehrabiego de Valmont (John Malkovich), aby uwiódł naiwną Cecylię de Volanges (Uma Thurman), nową wybrankę byłego męża. Tymczasem Sébastien de Valmont ma własne plany – zdobycie pobożnej mężatki, madame Marie de Tourvel (Michelle Pfeiffer).

Film kostiumowy w reżyserii Stephena Frearsa zdobył trzy oscarowe statuetki w kategoriach: najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza scenografia i kostiumy. Na podstawie tej historii powstała również współczesna wersja – „Szkoła uwodzenia” (1999) z Sarah Michelle Gellar, Ryanem Phillippem, Reese Witherspoon i Selmą Blair w rolach głównych (reżyseria: Roger Kumble).

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Zobacz także: Filmy dla młodzieży o miłości – TOP 7: ranking najlepszych produkcji o uczuciach nastolatków

Miejsce 1: Portret kobiety w ogniu (2019) – francuski film kostiumowy o miłości dwóch kobiet

Nasz ranking kostiumowych filmów romantycznych wygrywa wyjątkowy melodramat, który nieco wymyka się tradycyjnym scenariuszom. Fabuła rozgrywa się w XVIII–wiecznej Francji. Do nadmorskiej posiadłości przybywa młoda malarka, Marianne (Noémie Merlant), aby na prośbę matki namalować portret jej córki, Héloïse (Adele Haenel). Obraz ma być prezentem dla przyszłego męża dziewczyny, wybranego dla niej przez matkę.

Héloïse nie zgadza się na pozowanie do obrazu, więc Marianne postanawia namalować portret z pamięci. Aby dobrze odtworzyć rysy dziewczyny, spędza z nią bardzo dużo czasu. Podczas wspólnych spacerów i rozmów zawiązuje się pomiędzy nimi przyjaźń, a z czasem – miłość.

Film „Portret kobiety w ogniu” w reżyserii i według scenariusza Celine Sciammy otrzymał Złotą Palmę oraz Palmę Queer na festiwalu w Cannes w 2019 r. O tym tytule pisaliśmy również w zestawieniu najlepszych filmów o lesbijkach.

Ocena na Filmwebie: 7,8

Pozostałe filmy kostiumowe o miłości, które warto obejrzeć

Jako uzupełnienie rankingu proponujemy następujące tytuły:

  1. Uczciwa kurtyzana (1998) – zaskakująca historia damy do towarzystwa z XVI–wiecznej Wenecji. Reżyseria: Marshall Herskovitz, 
  2. Anna Karenina (2012) – ekranizacja powieści Lwa Tołstoja o miłości Anny Kareniny i Aleksego Wrońskiego. Reżyseria: Joe Wright, w rolach głównych: Keira Knightley i Aaron Johnson,
  3. Z dala od zgiełku (2015)– film o rywalizacji trzech mężczyzn o względy młodej dziedziczki w XIX–wiecznej Anglii. Reżyseria: Thomas Vinterberg, w rolach głównych: Carey Mulligan, Matthias Schoenaerts, Michael Sheen i Tom Sturridge,
  4. Lady M. (2016) – przejmujący obraz kobiecy (Florence Pugh) z Wielkiej Brytanii w XIX wieku. Reżyseria: William Oldroyd,
  5. Tulipanowa gorączka (2017) – o romansie młodej żony (Alicia Vikander) bogatego holenderskiego kupca (Christoph Waltz) z malarzem (Dane DeHaan), który miał namalować jej portret. Reżyseria: Justin Chadwick. Więcej na temat fabuły – w zestawieniu filmów o miłości
  6. Kochanica króla Jeanne Du Barry (2023) – film kostiumowy nakręcony w Wersalu o młodej Jeanne (Maïwenn), ulubienicy króla Ludwika XV (Johnny Depp). Reżyseria: Maïwenn. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…