Kadr z filmu Życie Adeli 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o lesbijkach – TOP 10

Poruszające portrety kobiecej miłości

Anna Galuhn 21 lutego 2023 14:38
Kadr z filmu Życie Adeli 1
Fot. Materiały prasowe/Gutek Film

Filmy o lesbijkach są różne. Wiele z nich pokazuje miłość nastolatek, które dopiero odkrywają własną tożsamość i seksualność. Inne opowiadają o związkach dojrzałych kobiet, które ukrywają swoje uczucia przed światem. Są to także filmy oparte na faktach – takie jak biografia słynnej amerykańskiej modelki, Gii, lub powieściopisarki, Virginii Woolf. W zestawieniu wysokie miejsca zajmują produkcje mówiące o prawach kobiet i ich pozycji na przestrzeni lat.

Spis treści:

 1. Portret kobiety w ogniu (2019) – francuski melodramat w reżyserii Celine Sciammy
 2. Gia (1998) – film na faktach o życiu amerykańskiej modelki
 3. Tár (2022) – film o wybitnej dyrygentce, matce, lesbijce
 4. Godziny (2002) – film o Virginii Woolf
 5. Fucking Åmål (1998) – szwedzki film o lesbijkach dla nastolatek
 6. Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 (2013) – jeden z najpiękniejszych filmów o lesbijkach
 7. Niebiańskie stworzenia (1994) – dramat o lesbijkach w reżyserii Petera Jacksona
 8. Tytuł do praw (2015) – film o lesbijkach i walce o równe prawa
 9. Pocałuj mnie (2011) – psychologiczny film o lesbijkach
 10. Niewidzialny świat (2007) – film o lesbijkach w czasach apartheidu
 11. Pozostałe filmy o lesbijkach, które warto obejrzeć

Portret kobiety w ogniu (2019) – francuski melodramat w reżyserii Celine Sciammy

„Portret kobiety w ogniu” to film kostiumowy, którego akcja rozgrywa się w XVIII wieku w Bretanii. Jedną z dwóch głównych bohaterek jest Marianne (Noémie Merlant), malarka. Kobieta przybywa do pięknej posiadłości położonej nad Oceanem Atlantyckim na zlecenie arystokratki, której córka niebawem wychodzi za mąż. Marianne ma namalować portret dziewczyny, Héloïse (Adèle Haenel). Ona sama jest temu przeciwna – zarówno pozowaniu do obrazu, jak i planowanemu zamążpójściu.

To pierwszy w historii film w kobiecej reżyserii, który zdobył nagrodę Queer Palm na festiwalu w Cannes (2019). Na tym samym festiwalu „Portret kobiety w ogniu” otrzymał także nagrodę główną za najlepszy scenariusz.

Zarówno za scenariusz jak i reżyserię do filmu odpowiada Celine Sciamma. To francuska autorka świetnych obrazów kinowych o tematyce kobiecej, takich jak:

 • Lilie wodne (2007) – film o trzech nastolatkach: Marie, Anne i Floriane, pierwszy film reżyserki, który powstał jako praca dyplomowa na zakończenie francuskiej szkoły filmowej La Femis,
 • Tomboy (2011) – opowieść o 10–latce, która, po przeprowadzce na nowe osiedle, udaje chłopca,
 • Girlhood (2014) – film o 16–latce, Marieme, która dołącza do gangu dziewczyn na przedmieściach Paryża.

Film „Portret kobiety w ogniu” zachwyca malowniczymi plenerami i świetnymi ujęciami wnętrza zabytkowego pałacu w La Chapelle-Gauthier. Na potrzeby scenariusza powstały obrazy malowane przez francuską artystkę, Hélène Delmaire. Ocena na Filmwebie: 7,8.

Gia (1998) – film na faktach o życiu amerykańskiej modelki

To z kolei amerykański film biograficzny w reżyserii Michaela Cristofera. Opowiada o życiu popularnej w latach 80. modelki, Gii Carangi (Angelina Jolie). Jej zdjęcia zdobiły okładki słynnych czasopism modowych, takich jak Vogue i Cosmopolitan. Modelka brała udział w kampaniach reklamowych dla Armianiego, Christana Diora, Versace czy Yves Saint Laurent. Była niezależną kobietą, feministką i lesbijką, niestety, uzależnioną od heroiny. Zmarła na AIDS w wieku 26 lat.

Film „Gia” zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in dwa Złote Globy – za najlepszą rolę pierwszoplanową (dla Angeliny Jolie) i drugoplanową (dla Faye Dunaway), a także nagrodę Emmy za najlepszy montaż filmu kręconego przy użyciu jednej kamery. Historię przedstawioną w filmie wzbogacają cytaty z pamiętnika modelki. Ocena na Filmwebie: 7,5.

Tár (2022) – film o wybitnej dyrygentce, matce, lesbijce

W filmie „Tár” poznajemy historię wybitnej kobiety–dyrygentki. Lydia Tár (Cate Blanchett) pracuje w niemieckiej orkiestrze symfonicznej. Ma autorytet i władzę. Nie tylko przewodniczy światowej sławy orkiestrze, ale także wydaje książkę autobiograficzną i nagrywa płytę z własnymi kompozycjami. Pozornie perfekcyjna Lydia opiekuje się córką i jest w związku homoseksualnym z Kristą (Sylvia Flote).

Dramat muzyczny w reżyserii Todda Fielda pokazuję portret kobiecy w całości – z jej mocnymi i słabymi stronami. Film zdobył Złote Globy w 2023 za najlepszą rolę kobiecą w dramacie (dla Cate Blanchett), nagrodę BAFTA (2023), Puchar Volpi na MFF w Wenecji (2022) oraz dwie nagrody Critics’ Choice (2023) – dla Cate Blanchett za doskonałą rolę Lydii Tár, a także za najlepszą muzykę. Ocena na Filmwebie: 7,4.

Godziny (2002) – film o Virginii Woolf

To ekranizacja głośnej powieści napisanej przez Michaela Cunninghama w 1998 r. Opowiada o trzech kobietach w trzech różnych epokach, które połączyła jedna książka – „Pani Dalloway”. Jedną z głównych bohaterek jest jej autorka, Virginia Woolf (Nicole Kidman), żyjąca na początku XX wieku. Kolejną bohaterką jest współczesna wydawczyni książek, Clarissa (Meryl Streep). Jest także Laura (Julianne Moore) – idealna żona i matka z czasów po II wojnie światowej, która zajmuje się domem. Jednak pod wpływem lektury „Pani Dalloway” zaczyna mieć wątpliwości odnośnie tego, jak ma wyglądać jej życie.

„Godziny” to dramat w reżyserii Stephena Daldry’ego, który zdobył szesnaście nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym Oscara (2003) – dla Nicole Kidman za najlepszą rolę pierwszoplanową. Jurorzy docenili także rolę Julianne Moore (nagroda CFCA i LAFCA), świetną muzykę (nagroda BAFTA w 2003 r.) i scenariusz (nagroda Amerykańskiej Gildii Scenarzystów). Ocena na Filmwebie: 7,3.

Fucking Åmål (1998) – szwedzki film o lesbijkach dla nastolatek

Åmål to nazwa niewielkiej miejscowości w Szwecji, w której rozgrywa się akcja filmu. Głównymi bohaterkami są 16–letnia Agnes (Rebeca Liljeberg) i 14–letnia Elin (Alexandra Dahlström). Niewinny pocałunek na przyjęciu urodzinowym Agnes staje się impulsem do szeregu kolejnych wydarzeń. To także początek uczucia, którego nastolatki nie zamierzają się wstydzić.

„Fucking Åmål” w reżyserii Lukasa Moodyssona to film o lesbijkach, ale nie tylko dla lesbijek. Tytuł został dobrze przyjęty w różnych środowiskach, o czym świadczą liczne nagrody, które film otrzymał w 1999 r, m.in:

 • dwie nagrody na Berlinale,
 • nagroda na festiwalu Amanda w kategorii: najlepszy kinowy film zagraniczny,
 • trzy główne nagrody na MFF w Karlowych Warach
 • i pięć Złotych Żuków – nagroda Szwedzkiego Instytutu Filmowego.

To wzruszający film o dojrzewaniu i odkrywaniu seksualności. Ocena na Filmwebie: 7,1.

Życie Adeli – Rozdział 1 i 2 (2013) – jeden z najpiękniejszych filmów o lesbijkach

Francuski dramat w reżyserii Abdellatifa Kechiche’a z 2013 to do tej pory jeden z najbardziej popularnych i najpiękniejszych filmów o lesbijkach. Opowiada o 15–letniej Adeli (Adèle Exarchopoulos), która po liceum chciałaby zostać nauczycielką. W liceum ma chłopaka, jednak związek ten kończy się fiaskiem. Jej życie nabiera zupełnie innego wyrazu w momencie, gdy poznaje Emmę (Léa Seydoux) – studentkę sztuk pięknych.

Uczucie, któremu poddają się dwie główne bohaterki, pokazane jest w piękny i intymny sposób. Życie Adeli zmienia się wraz z tym, jak dziewczyna dojrzewa i odnajduje siebie. Film „Życie Adeli” zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 2013 r. Ocena na Filmwebie: 7,0.

Zobacz także: Filmy francuskie – ranking najnowszych produkcji

Niebiańskie stworzenia (1994) – dramat o lesbijkach w reżyserii Petera Jacksona

To wyjątkowy tytuł w filmografii Petera Jacksona, który po serii krwawych komedii w stylu „Martwicy mózgu” (1992), podjął się produkcji poetyckiego filmu psychologicznego. Główne bohaterki to Pauline (Melanie Lynskey), nieśmiała uczennica szkoły żeńskiej i Juliet (Kate Winslet), pewna siebie dziewczyna, która dołącza do liceum. Uczucie, któremu poddają się nastolatki, nie podoba się rodzicom Juliet, co prowadzi do tragedii.

W filmie Petera Jacksona elementy rzeczywiste przeplatają się fantastycznymi. Miłość głównych bohaterem przedstawiona jest w subtelny sposób, pozostawiając wiele niedomówień.

„Niebiańskie stworzenia” to historia oparta na faktach. Bazuje na sprawie głośnego morderstwa popełnionego przez Pauline Parker i Juliet Hulme w miejscowości w Christchurch w Nowej Zelandii w 1953 r. W 1994 r. film otrzymał Srebrnego Lwa na MFF w Wenecji oraz nagrodę specjalną na festiwalu w Toronto. Ocena na Filmwebie: 7,0.

Tytuł do praw (2015) – film o lesbijkach i walce o równe prawa

„Tytuł do praw” to film fabularny w reżyserii Petera Solletta oparty na dokumencie, który został nagrodzony Oscarem. To historia lesbijek, które walczą w sądzie o prawo do dziedziczenia. Laurel (Julianne Moore) jest policjantką, która ukrywa swoją seksualność do chwili, w której poznaje Stacie (Ellen Page). Dziewczyna jest mechanikiem samochodowym. Pomiędzy głównymi bohaterkami rozkwita płomienny romans.

Niestety, okazuje się, że Laurel ma raka w stadium terminalnym. Przed śmiercią chce przekazać prawo do emerytury Stacie. W walce z konserwatywną aparaturą państwową wspiera ją policyjny partner, Dane (Michael Shannon).

Film zdobył dwie nagrody specjalne na MFF w San Sebastian w 2015 r. Ocena na Filmwebie: 7,0.

Zobacz także: Filmy motywacyjne, które ładują baterie

Pocałuj mnie (2011) – psychologiczny film o lesbijkach

Mia (Ruth Vega Fernandez) jest zaręczona z Timem (Joakim Nätterqvist). Wspólnie przyjeżdżają na imprezę zaręczynową matki Mii, Elisabeth (Lena Endre), która planuje stały związek z Lassem (Krister Henriksson). Na imprezie poznają Fridę, która jest lesbijką i córką Lassego. Pomiędzy kobietami zaczyna iskrzyć, a kiełkujące uczucie wkrótce przeradza się w niebezpieczny romans.

„Pocałuj mnie” w reżyserii Alexandry–Therese Keining w ciekawy sposób pokazuje trudności w podejmowaniu kluczowych decyzji. Rysuje skalę dylematów i konsekwencji, które są nieuniknione wtedy, gdy rani się innych. To film, w którym nikt nie jest jednoznaczny. Ani Mia, która usiłuje przywrócić dawny porządek, ani Frida, która podważa związek narzeczonych. Ocena na Filmwebie: 6,9.

Niewidzialny świat (2007) – film o lesbijkach w czasach apartheidu

Film w reżyserii Shamim Sarif opowiada o miłości dwóch kobiet w czasach apartheidu. Akcja rozgrywa się w Afryce w latach 50. XX wieku. Amina (Sheetal Sheth) jest wyzwoloną właścicielką kawiarni, Miriam (Lisa Ray) – to przykładna gospodyni domowa, żona i matka dwójki dzieci. Miriam podoba się życie, jakie prowadzi Amina, jednak nie może pozbyć się kajdan, którymi jest spętana w patriarchalnym społeczeństwie.

Miłość kobiet przedstawiona jest w filmie jako symbol wyzwolenia spod dominacji mężczyzn. Dzięki niej Miriam dostrzega własne potrzeby i pragnienia. Dużym plusem filmu „Niewidzialny świat” jest kontekst historyczny i piękne kadry, kręcone w Republice Południowej Afryki. Ocena na Filmwebie: 6,9.

Pozostałe filmy o lesbijkach, które warto obejrzeć

Tytuły, które najczęściej pojawiają się w rankingach internetowych, w kolejności chronologicznej:

 • Lato miłości (2004) – film o miłości nastolatek w reżyserii Pawła Pawlikowskiego,
 • Gry weselne (2005) – brytyjska komedia o lesbijkach Ola Parkera,
 • Nie potrafię inaczej (2007) – film obyczajowy o lesbijkach w reżyserii Shamim Sarif,
 • Sekrety (2007) – opowieść o związku żydowskich kobiet, reżyseria: Avi Nesher,
 • Wszystko w porządku (2010) – historia rodzeństwa wychowywanego przez dwie matki, reżyseria: Lisa Cholodenko,
 • Bloomington (2010) – erotyczna historia dwóch kobiet w reżyserii Fernandy Cardaso,
 • Carol (2015) – film o lesbijkach, którego akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 50., reżyseria: Todd Haynes, w rolach głównych: Cate Blanchett i Rooney Mara,
 • Nieposłuszne (2017) – film o lesbijkach w żydowskiej społeczności, które walczą o swoje uczucie, reżyseria: Sebastián Lelio,
 • Wyznaj to szeptem (2018) – brytyjski melodramat o lesbijkach z Holliday Grainger i Anną Paquin, reżyseria: Annabel Jankel,
 • Nina (2018) – polski film o lesbijce, która zostaje surogatką, reżyseria: Olga Chajdas, w rolach głównych: Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka,
 • Elisa & Marcela (2019) – czarno–biały melodramat hiszpański na podstawie biografii Elisy Sánchez Lorigi. Główna bohaterka przyjmuje tożsamość męską, aby móc poślubić kobietę, Marcelę Gracię,
 • Matki równoległe (2021) – film Pedro Almodóvara z Penélope Cruz i Mileną Smit. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% na wszystkie but... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% na wszystkie buty i torebki z kodem: ZAKUPY. Oferta dostępna sklep.carinii.com.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 649 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 519,20 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
-40% przy zakupach za min. 50 zł
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i o... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
+
-40% przy zakupach za min. 50 zł
Online

Skorzystaj z kodu WIOSNA40 i otrzymaj 40% zniżki na produkty nieprzecenione, oznaczone tym kodem na eveline.pl/skorzystaj-z-promocji przy zakupach za min. 50 zł. Oferta ważna tylko na eveline.pl w dniach 18-24.04.2024. Kody rabatowe nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA40
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.