Kadr z filmu Bogowie ulicy 1
Fot. Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o policji – ranking 13 policyjnych hitów 

Ulubiony motyw kina akcji. Czy tylko?

Anna Galuhn 20 listopada 2023 12:25
Kadr z filmu Bogowie ulicy 1
Fot. Monolith Films

Filmy o policji to często mocno zawiłe historie. Wśród nich – trzymające w napięciu dramaty kryminalne, a także filmy na faktach ukazujące brutalne starcia służb bezpieczeństwa w bezwzględnej walce z przestępczością. Ranking odsłania także tę mniej poważną twarz policjanta z kultowych komedii amerykańskich.

Spis treści:

Miejsce 13: Akademia Policyjna (1984) – zabawna komedia o szkole dla policjantów

Akademia policyjna cierpi na brak kandydatów. W związku z tym nowa pani burmistrz upraszcza wymogi rekrutacyjne. Od teraz do szkoły może trafić każdy – bez względu na kwalifikacje, kondycję fizyczną czy inteligencję. W związku z tym nowy rocznik jest bogaty w nietuzinkowe charaktery.

Wśród rekrutów jest recydywista Carey Mahoney (Steve Guttenberg), fanatyk broni  Eugene Tackleberry (David Graf), łagodny olbrzym Moses Hightower (Bubba Smith) czy genialnie naśladujący wszelkie odgłosy Larvell Jones (Michael Winslow). W akademii jest także miejsce na miłość – Mahoney próbuje poderwać kadetkę Karen Thompson (Kim Cattrall). 

Tymczasem starający się o stanowisko komendanta, porucznik Harris (G. W. Bailey) dba o to, żeby życie kandydatów nie było zbyt łatwe.

„Akademia Policyjna” w reżyserii Hugh Wilsona biła rekordy popularności pod koniec XX wieku. Co więcej, temat okazał się przysłowiową „studnią bez dna”, o czym świadczy sześć kontynuacji, które powstały do 1994 r. 

Ocena na IMDb: 6,7.

Miejsce 12: PitBull (2005) – policjanci z wydziału zabójstw

To pierwsza część popularnej serii o potyczkach polskiej mafii z policjantami z warszawskiego wydziału zabójstw. Najważniejszą osobą w półświatku jest Worwzakonnik (Ryszard Filipski). Zamierza on wyeliminować nowego w Warszawie gangstera, Saida. Aby zrealizować cel, wykorzystuje oficera „Despero” (Marcin Dorociński), wplątując go w ustawiony romans z córką Saida, Dżemmą (Weronika Rosati).

„PitBull” Patryka Vegi zdobył dwie nagrody na festiwalu „Młodzi i film” w 2005 r. (za reżyserię i dla Marcina Dorocińskiego za doskonałą główną rolę). Zajmuje także 5. miejsce w naszym rankingu filmów o polskiej mafii. W kolejnych latach powstały cztery kontynuacje – jedna z części, „PitBull. Ostatni pies”, w reżyserii Władysława Pasikowskiego. 

„PitBull” z 2005 r. figuruje na IMDb z oceną: 6,9.

Miejsce 11: Drogówka (2013) – gorzka satyra na polską policję

„Drogówka” to film o polskiej policji, uwikłanej w intrygę kryminalną. Na głównego bohatera, sierżanta Ryszarda Króla (Bartłomiej Topa), poda podejrzenie o morderstwo. Musi on udowodnić swoją niewinność. Tymczasem sześciu innych głównych bohaterów charakteryzują grzeszne przywary, takie jak pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew czy lenistwo.

W filmie obok Bartka Topy wystąpili:

  • Arkadiusz Jakubik – jako sierżant Bogdan Petrycki,
  • Julia Kijowska – jako posterunkowa Maria Madecka, 
  • Eryk Lubos – jako sierżant Marek Banaś,
  • Robert Wabich – jako sierżant Henryk Hawryluk, 
  • Jacek Braciak – jako starszy posterunkowy Jerzy Trybus,
  • Marcin Dorociński – sierżant Krzysztof Lisowski,
  • Marian Dziędziel – komisarz Gołąb.

Kryminał sensacyjny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego otrzymał dwa Orły w 2013 r. – za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę drugoplanową męską (Arkadiusz Jakubik), a także nagrodę na festiwalu Złote Lwy za najlepszy montaż. W filmie wykorzystano nagrania telefonem komórkowym.

Ocena na IMDb: 7,3.

Miejsce 10: Gliniarz z Beverly Hills (1984) – popularna amerykańska komedia sensacyjna

Ta zabawna komedia kryminalna biła rekordy popularności w latach 80. i 90. XX wieku. Główny bohater, policjant z Detoir, Axel Foley (Eddie Murphy), prowadzi na własną rękę dochodzenie w sprawie śmierci swojego przyjaciela, Mikeya Tandino (James Russo). W tym celu udaje się do Beverly Hills w Kalifornii. Tam znajduje się jego główny podejrzany, Victor Maitland (Steven Berkoff).

Film w reżyserii Martina Bresta zdobył Kryształową Statuetkę w konkursie People's Choice w 1985 r. Duże uznanie zyskała ścieżka dźwiękowa, skomponowana przez Harolda Faltermeyera, nagrodzona Grammy w 1986 r.

W 1987 r. powstała kontynuacja – „Gliniarz z Beverly Hill 2” w reżyserii Tony'ego Scotta, a 1994 r. – „Gliniarz z Beverly Hill 3” Johna Landisa. We wszystkich trzech produkcjach w roli głównej wystąpił Eddie Murphy.

Ocena na IMDb: 7,4.

Miejsce 9: RoboCop (1987) – policyjna maszyna do zabijania

„RoboCop” to film science–fiction, które akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. W zrujnowanym Detroit ma powstać nowoczesne Delta City. Jednak zanim to nastąpi, czeka na policję wyjątkowo trudne zadanie – likwidacja przestępczości. W tym celu powstaje RoboCop (Peter Weller) – sztucznie powołany do życia policjant–cyborg

Android zostaje skonstruowany przez naukowców z ciała policjanta, który zginął na służbie, Alexa Murphy'ego. RoboCop ma całkowicie wykasowaną pamięć, jednak pomimo tego, w jego głowie pojawiają przebłyski wspomnień. Migawki układają się w całość i teraz zrobi wszystko, aby zemścić się na swoich oprawcach.

Film w reżyserii Paula Verhoevena zdobył Nagrodę Specjalną na oscarowej gali w 1988 r. – za najlepszy montaż dźwięku, a także pięć Saturnów jako najlepszy film sci–fi, za reżyserię, scenariusz, charakteryzację i efekty specjalne.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 8: Psy (1992) – policja po zmianach politycznych w Polsce

Film opowiada o dawnych funkcjonariuszach SB po zmianie ustrojowej w Polsce. „Franz” Mauer (Bogusław Linda) utrzymuje posadę w policji. Z kolei jego przyjaciel, „Olo” Żwirski (Marek Kondrat) dostaje propozycję pracy w mafii. Dwaj koledzy po fachu stają teraz po dwóch stronach barykady.

„Psy” w reżyserii Władysława Pasikowskiego otrzymały pięć Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni w 1992 r. za reżyserię, muzykę, montaż, główną rolę męską (Bogusław Linda) i drugoplanową rolę kobiecą (Agnieszka Jaskólska). To także nasze miejsce 2. w rankingu filmów o polskiej mafii

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 7: Bogowie ulicy (2012) – trudna służba w niespokojnym Los Angeles

Brian Taylor (Jake Gyllenhaal) i Mike Zavala (Michael Peña) patrolują ulice Los Angeles. Pewnego dnia są świadkami makabrycznej zbrodni, która jest powiązana z gangiem narkotykowym. Chociaż takie działania wykraczają poza ich kompetencje, podejmują walkę z kartelem, ryzykując własnym życiem. Ich działania są rejestrowane na minikamerkach HD, wmontowanych w mundury policyjne. 

Dramat sensacyjny „Bogowie ulicy” powstał w reżyserii Davida Ayera, autora scenariuszy do innych filmów o policji, takich jak „Dzień próby” czy „Szybcy i wściekli” z 2001 r.

Ocena na IMDb: 7,6.

Miejsce 6: Dzień próby (2001) – mroczne sekrety amerykańskiej policji

Głównymi bohaterami są dwaj gliniarze z Los Angeles. Jeden jest świeżo upieczonym policjantem, a drugi – starym wyjadaczem, który nie przebiera w środkach w starciu z nielegalnym półświatkiem. Czy młody idealista, Jake Hoyt (Ethan Hawke), i doświadczony Alonzo Harris (Denzel Washington) są w stanie ze sobą współpracować?

Danzel Washington za rolę w dramacie kryminalnym Antoine'a Fuqua został nagrodzony Oscarem w 2002 r. Krótki epizod w „Dniu próby” odegrał także Snoop Dogg. Do historii popkultury przeszedł cytat z filmu: „King Kong ain't got shit on me”.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 5: Serpico (1973) – biografia policjanta–idealisty z Nowego Jorku

„Serpico” to film opary na faktach w reżyserii Sidneya Lumeta. Scenariusz bazuje na biografii policjanta z Nowego Jorku, Franka Serpico (Al Pacino).

Młody policjant kończy szkołę z wyróżnieniem. Jednak kiedy rozpoczyna pracę, okazuje się, że rzeczywistość daleko odbiega od ideałów. W nowojorskiej policji łapówki są na porządku dziennym. Czy Frank Serpico jest w stanie samodzielnie zmienić ten wizerunek?

Film jest godny uwagi przede wszystkim ze względu na rewelacyjną rolę Ala Pacino, za którą otrzymał nagrodę na festiwalu Złote Globy w 1974 r.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 4: Brudny Harry (1971) – bezwzględne działania policji z San Francisco

Miasto jest terroryzowane przez tajemniczego zabójcę o pseudonimie „Skorpion” (Andrew Robinson). Wytropieniem go zajmuje się inspektor Harry Callahan (Clint Eastwood), który słynie z wyjątkowo brutalnych metod. Do sprawy zostaje przydzielony również młody Chico Gonzalez (Reni Santoni).

Kiedy przestępca żąda od burmistrza okupu, sytuacja staje się wyjątkowo dramatyczna. Jeśli „Skorpion” nie dostanie pieniędzy, każdego dnia zginą kolejni, niewinni ludzie. Co więcej, okup ma przekazać sam Harry Callahan. Na miejscu okazuje się, że przestępca nie zamierza grać czysto.

Film „Brudny Harry” w reżyserii Dona Siegela otworzył serię filmów o policjancie, który nie cofnie się, nawet w obliczu zagrożenia życia. Do 1988 r. powstały cztery kolejne tytuły:

  • „Siła magnum” w reżyserii Teda Posta,
  • „Strażnik prawa” w reżyserii Jamesa Fargo,
  • „Nagłe zderzenie” w reżyserii Clinta Eastwooda,
  • „Pula śmierci” w reżyserii Buddy'ego Van Horna.

Ocena na IMDb: 7,7.

Miejsce 3: Zabójcza broń (1987) – początek popularnej serii komedii kryminalnych

Roger Murtaugh (Danny Glover) prowadzi sprawę zagadkowej śmierci prostytutki, Amandy Hunsaker. Okazuje się, że dziewczyna była córką jego przyjaciela z wojny w Wietnamie, a obecnie potentata bankowego.

Wspólnikiem Murtaugha w tej sprawie zostaje ekscentryczny i pogrążony w lekkiej depresji Martin Riggs (Mel Gibson). Gliniarze, którzy mają ze sobą współpracować, całkowicie się od siebie różnią. Co więcej, ich śledztwo ściąga na nich czujne oko tzw. Organizacji Cienia.

Film w reżyserii Richarda Donnera zdobył Złotą Szpulę w 1988 r. w kategorii: najlepszy dźwięk. Zagadki kryminalne Rogera Murtaugha i Martina Riggsa możemy śledzić w kolejnych trzech częściach z 1989, 1992 i 1998 r.

Ocena na IMDb: 7,8.

Miejsce 2: Elitarni (2007) – film o jednostce specjalnej brazylijskiej policji

„Elitarni” to film na faktach. Opowiada o przygotowaniach brazylijskiej policji do wizyty papieża Jana Pawła II w 1997 r. Kapitan BOPE (Wagner Moura), jednostki specjalnej w Rio de Janeiro, ma zaprowadzić porządek w fawelach i zlikwidować handel narkotykami. Jednocześnie planuje odejść ze służby. Jednak zanim będzie mógł sobie na to pozwolić, musi znaleźć następcę. 

O posadę kapitana rywalizuje dwójka przyjaciół, Neto Gouveia i André Matias (Caio Junqueira i André Ramiro). Jeden z nich z łatwością podporządkowuje się zasadom panującym w jednostce, drugiemu nie podoba się biurokracja i wszechobecna korupcja. 

Film zdobył Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 2008 r. Scenariusz powstał na podstawie książki Luiza Eduardo Soaresa. Reżyseria: José Padilha. 

W 2010 r. powstała druga część tej historii – „Elitarni – ostatnie starcie”.

Ocena na IMDb: 8,0.

Zobacz także: Najlepsze filmy o Janie Pawle II – co warto obejrzeć?

Miejsce 1: Infiltracja (2006) – podwójna gra dwóch młodych agentów policji

Policja z południowego Bostonu walczy z mafią Franka Costello (Jack Nicholson). Aby zdobyć poufne informacje na temat kolejnych kroków organizacji przestępczej, w szeregi mafii jako tajny agent wstępuje młody Billy Costigan (Leonardo DiCaprio).

Podwójne życie prowadzi także inny młody policjant, Colin Sulivan (Matt Damon). Okazuje się, że nieoficjalnie pracuje on dla szefa mafii.

 „Infiltracja” Martina Scorsese zdobyła cztery Oscary w 2007 r. – jako najlepszy film, za najlepszą reżyserię, scenariusz adaptowany i montaż. Mało kto wie, że tej amerykański przebój powstał jako remake produkcji hongkońskiej „Infernal Affairs: Piekielna gra” z 2002 r.

Ocena na IMDb: 8,5. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…