Kadr z filmu Jan Paweł II 1
Fot. StudioInterfilm
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o Janie Pawle II – co warto obejrzeć?

7 tytułów, które przybliżają postać papieża Polaka

Anna Galuhn 27 października 2023 16:09
Kadr z filmu Jan Paweł II 1
Fot. StudioInterfilm

Większość filmów, jakie powstały o Janie Pawle II, to dokumenty – relacje z jego licznych wystąpień i pielgrzymek. Jako że papież Polak był postacią wyjątkowo medialną, zachowało się wiele materiałów archiwalnych, które stanowią bazę nie tylko do jednej, ale do wielu historii. Każda ukazuje nieco inną perspektywę – skupiając się na wydarzeniach politycznych, historii Kościoła lub życiu prywatnym Karola Wojtyły.

Spis treści:

Miejsce 7: Z dalekiego kraju (1981) – kontekst historyczny życia przyszłego papieża

„Z dalekiego kraju” to film biograficzny w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, opowiadający historię Karola Wojtyły (Cezary Morawski) od 1926 do 1980 r. Opowieść rozpoczyna droga krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestniczy w niej przyszły papież, nie mając jeszcze świadomości tego, co czeka go w przyszłości. 

Kiedy w 1939 r. wybucha II wojna światowa, Karol ukrywa się w domu kardynała Sapiehy (Maurice Denham). Jak się później okazuje czas jego młodości, wojna i to, co nastąpiło po niej, miało niebagatelny wpływ na jego ścieżkę duchową. Szczególną rolę odegrali ludzie, których spotkał na swojej drodze.

Film powstał w koprodukcji polsko-brytyjsko-włoskiej. W 1981 r. zdobył Nagrodę Katolickiego Biura Filmowego na MFF w Wenecji – wyróżnienie specjalne za reżyserię.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Miejsce 6: Jan Paweł II (2005) – film biograficzny z Jonem Voightem w roli głównej

Film rozpoczyna zamach na Jana Pawła II (Jon Voight) w 1981 r. Akcja ma miejsce na placu św. Piotra w Rzymie. Kiedy papież jest przewożony karetką, widzimy migawki z jego życia sprzed pontyfikatu. Jednak główna opowieść dotyczy późniejszych czasów, w których przeplatają się stałe elementy, takie jak pielgrzymki, rozmowy z młodzieżą czy Matką Teresą z Kalkuty. Punktem w życiorysie Jana Pawła II jest spotkanie i przebaczenie zamachowcy.

Opowieść kończy długotrwała choroba i śmierć papieża 2 kwietnia 2005 r.

Film „Jan Paweł II” w reżyserii Johna Kenta Harrisona otrzymał nominację do Orłów w 2007 r. w kategorii najlepszy dźwięk oraz do nagrody Emmy – dla Jona Voighta.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Miejsce 5: Świadectwo (2008) – Jan Paweł II oczami kardynała Dziwisza

„Świadectwo” to fabularyzowany dokument Pawła Pitery na podstawie książki Stanisława Dziwisza. W filmie kardynał opowiada wiele nieznanych faktów z życia papieża – zarówno z czasów pontyfikatu, jak i z lat wcześniejszych.

Stanisław Dziwisz i Karol Wojtyła po raz pierwszy spotkali się na studiach w Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie wykładał przyszły papież. Kiedy został wybrany na głowę Kościoła, Dziwisz został jego osobistym sekretarzem. Towarzyszył mu prawie 40 lat, aż do śmierci.

Film, podobnie jak książka, ma charakter rozmowy – wywiadu z kardynałem Dziwiszem. W filmie narratorem jest Michael York, w książce pytania zadaje włoski dziennikarz, Gian Franco Svidercoschi – watykanista o polskich korzeniach.

Ocena na Filmwebie: 6,3.

Miejsce 4: Pielgrzym (1979) – dokument o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Film „Pielgrzym” zrealizowany przez Andrzeja Trzosa–Rastawieckiego jest pierwszym dokumentem kinowym o papieżu Polaku. Ważne jest to, że powstał w czasach PRL, w których media pełniły funkcję polityczną, będąc narzędziem w rękach partii. Produkcja została jednak sfinansowana z pieniędzy kościelnych, co gwarantowało niezależność od państwa.

„Pielgrzym” relacjonuje krok po kroku każdy dzień z pierwszego po konklawe pobytu papieża w Polsce. Pielgrzymka trwała od 2 do 10 czerwca 1979. Przyświecało jej hasło ze średniowiecznego hymnu, Gaude Mater Polonia, co znaczy „Raduj się, matko Polsko”. To właśnie wtedy, na placu Zwycięstwa (obecnie plac Józefa Piłsudskiego) w Warszawie, padły historyczne słowa:

Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

W 1981 r. film zdobył Nagrodę Don Kichota za „niezwykle sugestywny sposób wskazujący szczególne wartości humanistyczne służące odrodzeniu moralnemu narodu polskiego”.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 3: Jan Paweł II. Szukałem Was... (2011) – podsumowanie pontyfikatu

„Jan Paweł II. Szukałem Was...” – to pełnometrażowy film dokumentalny, zrealizowany przez Jarosława Szmidta i Mariusza Wituskiego już po śmierci papieża Polaka. Obraz przedstawia najważniejsze punkty pontyfikatu na podstawie materiałów z Watykanu i Polski.

Kluczową rolę w filmie odgrywają wypowiedzi nie tylko hierarchów kościelnych, ale także przedstawicieli innych religii, ludzi kultury, nauki, polityki, w tym Lecha Wałęsy. Narratorem opowieści o papieżu jest Krzysztof Ziemiec. Obraz uzupełnia muzyka skomponowana przez Michała Lorenca, która otrzymała status złotej płyty.

Ocena na Filmwebie: 6,7

Miejsce 2: Karol. Człowiek, który został papieżem (2005) – film o Janie Pawle II z polską obsadą

To pierwszy film fabularny o papieżu Janie Pawle II, w którym główną rolę odgrywa polski aktor, Piotr Adamczyk. Opowieść rozpoczyna wybuch II wojny światowej. Przyszły papież jest wtedy studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nie bierze czynnego udziału w wojnie. Zamiast tego zajmuje się ochroną duchowego i kulturowego dziedzictwa. 

W powojennych czasach ksiądz, a następnie biskup Wojtyła, jawnie występuje przeciwko partii komunistycznej. Jest pod nieustanną obserwacją SB, jednak nie ulega władzy, dając cały czas przykład głębokiej wiary. Film kończy konklawe w 1978 r., na którym zostaje wybrany na papieża.

Podstawą do scenariusza, autorstwa Giacomo Battiato (odpowiedzialny również za reżyserię) była książka Giana Franca Svidercoschiego pt. „Historia Karola”. W filmie obok Piotra Adamczyka wystąpili: Małgorzata Bela, Raoul Bova, Patrycja Soliman, Hristo Shopov i Lech Mackiewicz.

Film „Karol. Człowiek, który został papieżem” został uwzględniony także w naszym zestawieniu filmów o świętych. Proces kanonizacyjny Jana Pawła II zakończył się w kwietniu 2014 r., za pontyfikatu papieża Franciszka.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 1: Karol. Papież, który pozostał człowiekiem (2006) – życie Jana Pawła II od konklawe do śmierci

Zwycięzcą rankingu jest kontynuacja filmu w reżyserii Giacoma Battiato, ponownie z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Opowieść rozpoczyna czuwanie tłumu wiernych na placu św. Piotra w Rzymie tuż przed śmiercią papieża. Następnie przenosimy się w przeszłość, poznając najważniejsze wydarzenia z pontyfikatu Jana Pawła II. 

Film opowiada o licznych podróżach papieża, zamachu na jego życie, przebaczeniu i reakcji na wojnę. W tle opowieści o człowieku rozgrywają się najważniejsze wydarzenia historii przełomu wieków, takie jak wojna w Iraku czy ataki na World Trade Center. 

Poznajemy także sylwetki ludzi ważnych dla Jana Pawła II, takich jak:

  • ks. Stanisław Dziwisz (Dariusz Kwaśnik) – osobisty sekretarz papieża,
  • Hanna Tuszyńska (Małgorzata Bela) – przyjaciółka z lat studenckich,
  • ks. Jerzy Popiełuszko (Fabrice Scott), 
  • Matka Teresa z Kalkuty (Adriana Asti).

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Pozostałe filmy o papieżu – uzupełnienie rankingu

Wśród licznych produkcji o Janie Pawle II warto obejrzeć także następujące tytuły:

  1. Jan Paweł II – człowiek, który zmienił świat (2003) – kanadyjski film dokumentalny o całym życiu papieża, zarówno przed, jak i po konklawe. Reżyseria: Terence McKenna,
  2. Jan Paweł II: Nie lękajcie się (2005) – pełna fabularna biografia papieża w reżyserii: Jeffa Blecknera. W roli głównej wystąpił Thomas Kretschmann,
  3. Apartament (2015) – polski dokument ukazujący prywatne życie papieża. Reżyseria: Maciej Czajkowski i Przemysław Häuser,
  4. Wojtyła. Śledztwo (2020) – hiszpański film dokumentalny o tym, kim naprawdę był Jan Paweł II. Reżyseria: José María Zavala. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…