Kadr z filmu Michael Clayton 1
Fot. Monolith Films
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o prawnikach – TOP 7: najlepsze dramaty sądowe

Prawniczy ranking dla amatorów klasyki kina 

Anna Galuhn 27 października 2023 07:12
Kadr z filmu Michael Clayton 1
Fot. Monolith Films

W rankingu najlepszych filmów o prawnikach skupiamy się na klasyce filmowej. Przegląd otwiera poruszający dramat z Tomem Hanksem w roli prawnika chorego na AIDS. Stopniowo przechodzimy przez kolejne świetne tytuły z Richardem Gerem, Keanu Reevesem czy Gregorym Peckiem w rolach głównych. I tak docieramy do podium, na którym – znalazły się monochromatyczne dzieła z lat 50. i 60. XX wieku.

Spis treści:

Miejsce 7: Filadelfia (1993) – sprawa o dyskryminację

Andrew Beckett (Tom Hanks) to młody i ambitny prawnik, który szybko pnie się po szczeblach kariery. Niestety, na drodze staje mu AIDS – wówczas bardziej piętnujące niż teraz. Do tej pory główny bohater nie afiszował się przed kolegami z pracy tym, że jest gejem. Teraz kiedy choroba coraz dotkliwiej daje o sobie znać, nie jest w stanie ukryć swojej orientacji. 

Pod wieloma innymi pretekstami Beckett zostaje zwolniony z pracy. Jednak wszyscy wiedzą, że prawdziwą przyczyną rozwiązania kontraktu jest jego choroba i orientacja seksualna. Jako prawnik wie, że nie może tego tak zostawić. Z pomocą adwokata Joe Millera (Denzel Washington) składa pozew o dyskryminację.

Film „Filadelfia” w reżyserii Jonathana Demme'ego zdobył dwa Oscary w 1994 r. – dla Toma Hanksa i za piosenkę „Streets of Philadelphia”, w wykonaniu Bruce'a Springsteena. To także nasz numer 1 w rankingu filmów o tematyce LGBT.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 6: Lęk pierwotny (1996) – sprawa o zabójstwo arcybiskupa Chicago

Martin Vail (Richard Gere) jest pewnym siebie adwokatem do spraw kryminalnych. Lubi rozgłos medialny, dlatego podejmuje się obrony 19-letniego Aarona Stemplera (Edward Norton), oskarżonego o zabójstwo arcybiskupa Chicago.

W sądzie musi mierzyć się ze swoja dawną uczennicą i kochanką, a obecnie bardzo ambitną prawniczką, Janet Venable (Laura Linney). W miarę postępowania sądowego pojawiają się nowe dowody. Martin ujawnia informację o molestowaniu Aarona przez duchownego. Pojawia się także podejrzenie, że na miejscu zbrodni była jeszcze jedna osoba.

Trzymający w napięciu thriller sądowy w reżyserii Gregory'ego Hoblita to debiut kinowy Edwarda Nortona. Młody aktor zachwycił krytyków filmowych, czego potwierdzeniem jest nagroda na festiwalu Złote Globy w 1997 r.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 5: Adwokat diabła (1997) – gotycka opowieść o genezie zła

Głównym bohaterem tej mrocznej historii jest prawnik, który nigdy nie przegrał żadnej sprawy. Potrafi wybronić oskarżonych nawet w obliczu twardych dowodów popełnionych zbrodni. Kevin Lomax (Keanu Reeves) przeprowadza się z prowincji do Nowego Jorku – do pracy w dużej firmie prawniczej Johna Miltona (Al Pacino).

Młody i ambitny prawnik nie jest świadomy tego, kim naprawdę jest jego pracodawca. Okazuje się, że w kolejnych rozprawach może stracić wszystko, co najważniejsze – życie, żonę (Chalize Theron) i duszę.

W 1998 r. film „Adwokat diabła” w reżyserii Taylora Hackforda został nagrodzony Saturnem jako najlepszy horror.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 4: Zabić drozda (1962) – walka z uprzedzeniami na Południu USA

To opowieść o prawniku (Gregory Peck), który podejmuje obronę czarnoskórego mężczyzny, oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Od początku wiadomo, że Tom Robinson (Brock Peters) jest niewinny, ale uprzedzona społeczność miasteczka bardziej wierzy kłamstwom dziewczyny i jej ojca niż faktom.

Dramat obyczajowy „Zabić drozda” w reżyserii Roberta Mulligana porusza jeden z dwóch głównych wątków powieści Harper Lee nagrodzonej Pulitzerem. Drugim wątkiem jest tajemnica związana z synem sąsiada, który nigdy nie wychodzi z domu. 

Film został nagrodzony trzema Oscarami w 1963 r. – dla Gregory'ego Pecka za świetną główną rolę, za najlepszy scenariusz adaptowany, a także za scenografię. Warto zwrócić uwagę na muzykę towarzyszącą akcji, za którą Elmer Bernstein otrzymał Złoty Glob (również w 1963 r.).

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 3: Świadek oskarżenia (1957) – dramat sądowy z lat 50.

Adwokat Wilfrid Robarts (Charles Laughton) występuję jako obrońca Leonarda Vole (Tyrone Power). Mężczyźnie postawiono zarzuty zabójstwa staruszki, która miała zostawić mu spadek, Emily French (Norma Varden). Wszystko wskazuje na to, że Leonard chciał przejąć jej majątek trochę wcześniej.

Jedynym alibi jest jego żona Christine (Marlena Dietrich). Jednak kiedy na jaw wychodzi, że w momencie ślubu z Leonardem była już zamężna, diametralnie zmienia zeznania.

„Świadek oskarżenia” powstał w reżyserii Billy'ego Wildera na podstawie opowiadania Agathy Christie. Elsa Lanchester, grająca w filmie pielęgniarkę – panią Plimsoll – otrzymała nagrodę na festiwalu Złote Globy w 1958 r. za najlepszą rolę drugoplanową.

Ocena na Filmwebie: 8,2.

Miejsce 2: Wyrok w Norymberdze (1961) – proces nazistowskich prawników

Film „Wyrok w Norymberdze” z 1961 r. w reżyserii Stanleya Kramera jest jedną z pierwszych produkcji w kinematografii, które poruszają temat holokaustu. Fabuła przedstawia trzeci z dwunastu procesów w Norymberdze. Jest to proces prawników nazistowskich sądów oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości.

W roli sędziego wystąpił Spencer Tracy, jako prokurator Tad Lawson – Richard Widmark, a jako obrońca – Maximilian Schell.

Monochromatyczny obraz został nagrodzony dwoma Oscarami – dla głównego aktora, Maximiliana Schella, oraz za najlepszy scenariusz adaptowany. 

Ocena na Filmwebie: 8,3.

Zobacz także: Filmy o Auschwitz i holokauście – 8 najlepszych tytułów z ostatnich lat

Miejsce 1: Dwunastu gniewnych ludzi (1957) – zanim zapadnie wyrok

Film opowiada o ławie przysięgłych, która ma podjąć jednomyślną decyzję w sprawie 18-latka, oskarżonego o zabójstwo z premedytacją. Wyrok będzie oznaczał karę śmierci. Prawie wszyscy przysięgli są zgodni, z wyjątkiem jednego. Mężczyzna podaje argumenty podważające winę chłopaka. Kolejne osoby przechodzą na jego stronę, stopniowo wyrównując liczbę głosów za i przeciw. 

W doskonałym dramacie sądowym z lat 50. wystąpili: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Joseph Sweeney, Ed Begley i E. G. Marshall. Henry Fonda, grający przysięgłego nr 8 (od którego zaczęły się wątpliwości), zdobył nagrodę BAFTA w kategorii: najlepszy aktor zagraniczny.

Film „Dwunastu gniewnych ludzi” powstał w reżyserii Sidneya Lumeta w oparciu o sztukę telewizyjną Reginalda Rose'a.

Ocena na Filmwebie: 8,7.

Inne doskonałe filmy o prawnikach – uzupełnienie rankingu

Osobom, zainteresowanym kulisami przebiegu spraw sądowych, polecamy także:

  1. Anatomia morderstwa (1959) – Paul Biegler (James Stewart) podejmuje się obrony mężczyzny, który zamordował właściciela baru. Morderstwo miało być aktem zemsty za pobicie i zgwałcenie jego żony (Lee Remick). Sprawa nie jest jednoznaczna. Reżyseria: Otto Preminger,
  2. Kto sieje wiatr (1960) – prawnik Henry Drummond (Spencer Tracy) podejmuje obronę nauczyciela (Dick York) oskarżonego o herezję za głoszenie teorii Darwina. Reżyseria: Stanley Kramer,
  3. Czas zabijania (1996) – film o obronie Afroamerykanina (Samuel L. Jackson), który samodzielnie wymierzył sprawiedliwość gwałcicielowi swojej córki. W jego obronie staje młody adwokat, Jake Brigance (Matthew McConaughey). Reżyseria: Joel Schumacher, 
  4. Michael Clayton (2007) – pewny siebie prawnik (George Clooney) otrzymuje zlecenie na obronę koncernu chemicznego, zanieczyszczającego środowisko. Reżyseria: Tony Gilroy, 
  5. Sędzia (2014) – historia adwokata (Robert Downey Jr.) i jego ojca – sędziego (Robert Duvall), oskarżonego o morderstwo. Reżyseria: David Dobkin. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.