Kadr z filmu Anatomia Zła 1
Fot. Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o snajperach – TOP 10: produkcje, które warto zobaczyć

Jakie filmy o snajperach okazały się strzałem w dziesiątkę?

Anna Galuhn 15 listopada 2023 10:19
Kadr z filmu Anatomia Zła 1
Fot. Kino Świat

Filmy o snajperach to doskonałe kino akcji – trzymają w napięciu, podnoszą poziom adrenaliny, zapętlają fabułę, przynosząc nieoczekiwany finisz. Są także próbą zrozumienia myśli, emocji i motywacji osób zawodowo zajmujących się zabijaniem ludzi. W zestawieniu widać wyraźny podział na dwie kategorie. Z jednej strony mamy opowieści o snajperach na wojnie, z drugiej – kultowe produkcje o płatnych zabójcach. 

Spis treści:

Miejsce 10: Jack Reacher: Jednym strzałem (2012) – film kryminalny z Tomem Cruisem

„Jack Reacher: Jednym strzałem” to film sensacyjny, którego oś stanowi zagadka kryminalna. Były snajper, James Barr (Joseph Sikora) jest podejrzany o zabójstwo pięciu osób. Wszystkie tropy prowadzą do niego, jednak mężczyzna utrzymuje, że jest niewinny. Godzi się na adwokata (Rosamund Pike), ale naciska, aby jego sprawą zajął się także Jack Reacher (Tom Cruise), były oficer żandarmerii wojskowej.

Jack to dawny znajomy Jamesa i mistrz walki wręcz. Zagadkę kryminalną planuje rozwiązać za pomocą metod matematycznych i z uwzględnieniem praw fizyki. Okazuje się, że w intrygę wplątany jest rosyjski płatny zabójca o pseudonimie Zec (Werner Herzog).

Film w reżyserii Christophera McQuarrie'ego powstał w oparciu o książkę Lee Childa, brytyjskiego pisarza i autora cyklu powieści sensacyjnych. W 2016 r. powstał kolejny film z serii – „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj” w reżyserii Edwarda Zwicka, a w 2022 – serial „Reacher” z Alanem Ritchsonem w roli głównej.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 9: Bitwa o Sewastopol (2015) – film o słynnej radzieckiej snajperce z II wojny światowej

Główną bohaterką „Bitwy o Sewastopol” jest radziecka snajperka, Ludmiła Pawliczenko (Julija Pereslid). Jej talent do strzelania zostaje zauważony w czasie studiów w Kijowie. Kiedy dziewczyna wybiera się z przyjaciółmi na strzelnicę, kierownik obiektu jest tak zachwycony jej precyzyjnym okiem, że kieruje ją na specjalny kurs strzelecki.

W czasie II wojny światowej Ludmiła zostaje wysłana na front wschodni. Bierze udział w obronie Sewastopola, stając u boku swojego ukochanego, Leonida Kitsenko (Evgeniy Tsyganov) przeciwko sprzymierzonej armii niemiecko–rumuńskiej.

Akcja filmu w reżyserii Sergeya Mokritskiya rozgrywa się dwutorowo. Czas wojny przedstawiony jest we wspomnieniach Ludmiły, która zostaje wysłana na delegację do Białego Domu w 1942 r. Tam dziewczyna zaprzyjaźnia się z Eleanor Roosvelt (Joan Blackham).

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 8: Za linią wroga (2001) – ucieczka przed serbskim snajperem na Bałkanach

Akcja rozgrywa się w latach 90. XX wieku podczas wojny domowej na Bałkanach. Amerykański piloci patrolują teren. W ten sposób dowiadują się o tym, że Serbowie zabijają ludność cywilną. Kiedy schodzą niżej, aby zrobić dokumentację fotograficzną, ich samolot zostaje zestrzelony przez umieszczoną w lesie wyrzutnię rakiet. Lotnicy, Jeremy (Gabriel Macht) i Chris (Owen Wilson) dzięki spadochronom lądują na wrogim terenie.

Chris udaje się na pobliskie wzgórze, aby skontaktować się z jednostką i wezwać pomoc. Widzi, jak jego kolega zostaje otoczony przez Serbów. Jeremy twierdzi, że jest jedynym pilotem, który wylądował. Jednak kiedy zostaje rozstrzelany, krzyk Chrisa zdradza jego obecność. Serbski snajper, Sasza (Vladimir Mashkov), rozpoczyna pościg.

Film w reżyserii Johna Moore'a otrzymał nagrodę World Stunt Awards w 2002 r. za najlepszy pokaz pilotażu.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 7: Telefon (2002) – mężczyzna na celowniku

Główna akcja filmu „Telefon” w reżyserii Joela Schumachera rozgrywa się w budce telefonicznej w centrum Nowego Jorku. To z niej Stu Shepard dzwoni do swojej kochanki, Pameli McFadden (Katie Holmes), aby uniknąć podejrzeń ze strony swojej żony, Kelly (Radha Mitchell).

Nagle po skończonej rozmowie telefon w budce oddzwania. Kiedy mężczyzna podnosi słuchawkę, dowiaduje się, że jest śledzony przez snajpera. Jeśli odłoży słuchawkę, zostanie zabity. Dodatkowo tuż obok budki ginie człowiek. Na Stu padają podejrzenia o morderstwo. Zostaje otoczony przez policję.

Trzymający w napięciu thriller powstał według scenariusza Larry'ego Cohena. Film otrzymał trzy nominacje do nagrody Teen Choice w 2003, a także nominację do Złotego Popcornu MTV i Czarnej Szpuli (dla Foresta Whitakera za rolę kapitana Rameya) w 2004 r.

Ocena na Filmwebie: 7,0

Miejsce 6: Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej – wojna w Iraku oczami młodych rekrutów

Film opowiada o wojnie z perspektywy młodego amerykańskiego żołnierza. „Swoff” (Jake Gyllenhaal) ma wówczas 20 lat. Trafia do wojska, ponieważ nie zdał do college'u. Nie ma poczucia misji i jest obojętny wobec wykonywanych zadań.

W wojsku chłopak poznaje Troya (Peter Sarsgaard), który jest jego zupełnym przeciwieństwem. Przynależność do armii jest dla niego sensem życia, a wojna sprawdzianem odwagi i oddania dla dobra narodu. 

Młodzi żołnierze zostają wysłani do Arabii Saudyjskiej w plutonie dowodzonym przez sierżanta Sykesa (Jamie Fox). Rzeczywistość pokazuje, że pomimo zaawansowanych szkoleń, psychicznie nie są gotowi na wojnę.

Dramat wojenny w reżyserii Sama Mendesa otrzymał cztery nominacje na festiwalu Satelity w 2005 r. Fabuła powstała na podstawie książki, w której Anthony Swofford opisuje swoje wspomnienia z I wojny w Zatoce Perskiej.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 5: Strzelec (2007) – popyt na umiejętności snajperskie

Bob Lee Swagger (Mark Wahlberg), snajper z marines, traci swojego przyjaciela podczas tajnej misji w Etiopii. Za taką sytuację obwinia rząd. Cudem uchodzi z życiem i zaszywa się na odludziu.

Tam po trzech latach odnajduje go agent wywiadu, Isaak Johnson (Danny Glover). Prosi go o ochronę prezydenta w związku z informacją o planowanym zamachu. Swagger zgadza się na to, po czym okazuje się, że po raz kolejny został wrobiony.

„Strzelec” to brawurowy film akcji w reżyserii Antoine'a Fuqua. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Stephena Huntera pt. „Point of Impact”.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 4: Snajper (2014) – film biograficzny o najlepszym snajperze w Iraku

Tytułowy „Snajper” to Chris Kyle (Bradely Cooper) – najlepszy strzelec amerykańskiej jednostki Navy SEALs. Pomimo trudnego rozstania z żoną i synem, Chris wyjeżdża do Iraku na cztery misje. Na froncie zyskuje sławę i miano „Legendy”, ratując życie żołnierzy i zabijając ponad 200 osób. Jest znany także wśród rebeliantów, którzy wyznaczają nagrodę za jego głowę.

Pomimo oddania sprawie, Chris jest mocno związany z rodziną. Stara się utrzymywać stały kontakt z żoną i dzieckiem. Jednak po powrocie do domu okazuje się, że nie jest w stanie żyć bez wojny.

Film biograficzny w reżyserii Clinta Eastwooda został nagrodzony Oscarem w 2015 r. w kategorii najlepszy montaż dźwięku. „Snajper” znajduje się także w naszym rankingu najlepszych filmów o wojnie.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 3: Dzień Szakala (1973) – zamach na prezydenta z udziałem płatnego zabójcy

Film opowiada o zamachu na prezydenta Francji, Charlesa de Gaulle'a (Adrien Cayla-Legrand). Organizacja terrorystyczna OAS wynajmuje płatnego zabójcę o pseudonimie Szakal (Edward Fox). Do jego schwytania zostaje przydzielony komisarz Claude Lebel (Michael Lonsdale). Jego zadaniem jest zabicie Szakala, zanim dojdzie do zamachu.

Thriller polityczny w reżyserii Freda Zinnemanna zdobył nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy montaż. Został uwzględniony również w rankingu filmów politycznych, zajmując zaszczytne drugie miejsce.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Miejsce 2: Wróg u bram (2001) – starcie dwóch wrogich snajperów

Fabuła przedstawia fikcyjną historię osadzoną w realiach II wojny światowej. Wasilij Zajcew (Jude Law) nauczył się strzelać od swojego dziadka jako młody chłopak. Teraz dzięki wybitnym umiejętnościom i poparciu swojego przyjaciela, komisarza Daniłowa (Joseph Fiennes) jest żywą legendą i najlepszym snajperem Armii Czerwonej

Wieść o jego umiejętnościach roznosi się szerokim echem, docierając do dowódców po stronie armii niemieckiej. Do Stalingradu zostaje wysłany major Erwin König (Ed Harris), aby zlikwidować Zajcewa.

Na tle bitwy pod Stalingradem rozgrywa się także wątek romantyczny. Dwaj przyjaciele, Zajcew i Daniłow rywalizują o miłość pięknej Tani (Rachel Weisz).

„Wróg u bram” w reżyserii Jeana–Jaquesa Annauda otrzymał trzy nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w 2001 i nominację do Złotej Szpuli w 2002 r.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce1: Leon Zawodowiec (1994) – wyjątkowa przyjaźń z płatnym zabójcą

Leon Zawodowiec” to kultowy film Luca Bessona o przyjaźni pomiędzy 12-letnią dziewczyną a płatnym zabójcą. Matylda (Natalie Portman) szczęśliwym zbiegiem okoliczności uchodzi z życiem. Akurat wychodzi z domu do sklepu, kiedy skorumpowani policjanci z wydziału antynarkotykowego zabijają jej rodziców i brata.

Jako że jest bardzo rezolutną i dojrzałą emocjonalnie dziewczynką, nie popada w panikę, tylko szuka pomocy u swojego sąsiada, płatnego zabójcy Leona (Jean Reno). Razem planują pomścić śmierć jej rodziny. Ich głównym celem jest dowódca DEA, Norman Stansfield (Gary Oldman). Leon uczy Matyldę swojego fachu, a w zamian ona uczy go czytać.

Film zdobył siedem nominacji do Cezarów w 1995 r. i nagrodę Czeski Lew w 1996 r. – jako najlepszy film zagraniczny.

Ocena na Filmwebie: 8,1.

Pozostałe filmy o snajperach – co jeszcze mamy na celowniku?

Dla osób szukających w kinie mocnych wrażeń przygotowaliśmy listę uzupełniającą:

  1. Żywe tarcze (1968) – thriller Petera Bogdanovicha o psychopatycznym snajperze (Tim O'Kelly), którego celem jest aktor filmów grozy, Byron Orlok (Boris Karloff),
  2. Hitman (2007) – film akcji Xaviera Gensa na podstawie serii gier komputerowych. Głównym bohaterem jest genetycznie zaprogramowany płatny zabójca, agent 47 (Timothy Olyphant).
  3. Anatomia zła (2015) – to polski thriller w reżyserii Jacka Bromskiego. Głównym bohaterem jest płatny zabójca, „Lulek” (Krzysztof Stroiński). W zamian za zwolnienie z więzienia otrzymuje zlecenie na komendanta CBŚ,
  4. The Wall (2017) – film wojenny Douga Limana o amerykańskich żołnierzach uwięzionych przez snajpera. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.