Pablo Picasso 1
Fot. AdobeStock, Vic
VIVA! Tylko u nas

Pablo Picasso – wpływowy artysta XX wieku, który kochał sztukę i kobiety

Droga malarza od błękitnego poprzez różowy okres, aż do kubizmu

Karolina Hartman 5 maja 2024 16:45
Pablo Picasso 1
Fot. AdobeStock, Vic

Pablo Picasso to jeden z twórców kubizmu, którego twórczość nieustannie wzbudza fascynację. Artysta przełamał konwencje, aby tworzyć innowacje, jednocześnie wywierając wpływ na sztukę nowoczesną. Jego dorobek obejmuje tysiące dzieł, w tym obrazy, rzeźby, grafiki, czy też ceramikę. Picasso nieustannie eksperymentował z materiałami i technikami, czerpiąc inspiracje z różnych kultur. W 2015 roku obraz „Przepiękny dom” sprzedano za 164,4 mln dolarów, sprawiając tym samym, że dzieło Picassa stało się jednym z najdroższych na świecie. 

Spis treści:

Kim był Pablo Picasso?

Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso, znany po prostu jako Pablo Picasso to jeden z najbardziej uzdolnionych, ale i wpływowych artystów XX wieku. Mężczyzna urodził się w hiszpańskim miasteczku. Jego ojcem był Dina José Ruiz Blasco – wybitny rysownik, a matką – miłośniczka literatury i teatru. Niewątpliwie to również po rodzicach Pablo Picasso od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie sztuką.

Z początku młodzieniec doskonalił umiejętności pod czujnym okiem swojego ojca, a następnie ruszył w światową drogę edukacji artystycznej. Picasso był uczniem np. w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie. Artysta pokochał realizm, a jego pierwsze prace zaliczane były do portretów i krajobrazów.

W poszukiwaniu nowych inspiracji Pablo Picasso zamieszkał na stałe w Paryżu. To w tym okresie styl artysty przeszedł ogromne zmiany z błękitnego (melancholijne obrazy w chłodnych barwach) na różowy okres (dzieła zdominowane przez cieplejsze odcienie, nierzadko związane z zabawą).

Picasso wraz z Georgesem Braque'iem stali się twórcami kubizmu, czyli nurtu malarskiego, w którym odrzucono perspektywę i skupiono się na prostych, geometrycznych elementach.  Hiszpański artysta jako wszechstronnie uzdolniony człowiek, tworzył również rzeźbę, grafikę, ceramikę i scenografię. 

Pablo był także mocno zaangażowany w sprawy polityczne, czego wyrazem jest m.in.  „Guernica” – dzieło uznane jako międzynarodowy symbol antywojenny.

Życie prywatne Picassa

Pablo Picasso kochał kobiety, a jego życie charakteryzowało się intensywnymi i namiętnymi związkami. Artysta miał dwie żony i czworo dzieci, jednak z trzema kobietami. Liczne partnerki wywarły istotny wpływ nie tylko na życie malarza, ale również na jego twórczość. 

Fernande Olivier była pierwszą muzą i znaczącą partnerką w życiu Picassa, pełniąc rolę modelki dla ponad 60 portretów artysty. Ich związek był pełen wzlotów i upadków. W 1918 roku Picasso został mężem Olgi Chochłowej – rosyjskiej baletnicy i ojcem syna Paula. Następnie artysta związał się z o wiele młodszą od siebie Marią Teresą Walter, z którą miał córkę o imieniu Maya. Kolejny związek Picasso stworzył z Françoise Gaime Gilot – francuską malarką, a owocem tej relacji były kolejne dzieci. W latach 30. kochanką  hiszpańskiego artysty została Dora Maar.

Skrócony życiorys Pablo Ruiz Picassa

  • Pablo Ruiz Picasso urodził się 25 października 1881 roku w mieście Malaga (Hiszpania).
  • W 1901–1902 roku Picasso rozpoczął edukację artystyczną w hiszpańskiej, a później w paryskich szkołach.
  • W 1901 – 1904 roku artysta tworzył prace określane jako tzw. „okres błękitny”, w którym królowała melancholia, odcienie błękitu, niebieskiego, zielonego.
  • W 1904 roku hiszpański malarz zamieszkał na stałe we francuskiej dzielnicy.
  • Od 1904 roku Picasso wkroczył w „okres różowy”.
  • W 1907 roku artysta rozpoczął prace nad geometrycznymi dziełami, dając początek kubizmowi.
  • W 1918 roku Picasso zawarł związek małżeński z Olgą Chochłową.
  • W 1937 roku powstało jedno z najwybitniejszych dzieł malarza „Guernica”.
  • W 1944 roku został członkiem Komunistycznej Partii Francji.
  • W 1948 roku Pablo zaszczycił swoją obecnością Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu.
  • W 1950 roku ceniony twórca otrzymał Nagrodę Stalinowską.
  • Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 roku.

Jak i kiedy zmarł przedstawiciel kubizmu?

Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 roku w Mougins we Francji. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z długotrwałymi chorobami, które nasiliły się z wiekiem. Jednak za główną przyczynę śmierci uznaje się niewydolność płuc i zawał serca. Twórca kubizmu przeżył 91 lat, a jego grób znajduje się na terenie Château de Vauvenargues. 

Charakterystyczna twórczość hiszpańskiego artysty

Pablo Picasso był mistrzem nie tylko malarstwa, ale również rzeźby, ceramiki i grafiki. Jego twórczość artystyczna wyróżniała się mocnym zróżnicowaniem pod względem tematycznym. Picasso zasłynął zarówno z prostych portretów, codziennych scen, jak i z dzieł o mocnym przekazie politycznym oraz społecznym.

Styl hiszpańskiego artysty ewoluował podczas emigracji we Francji – z błękitnego i różowego okresu, po kubizm, czyli nowy kierunek w sztuce. Artysta znany był z eksperymentowania z formą i materiałem, co pozwalało na:

  • nieustanne podnoszenie umiejętności,
  • wyrażanie głębi emocjonalnej i intelektualnej w dziełach.  

Techniki wykorzystywane w malarstwie i rzeźbiarstwie

Picasso nieustannie stał na czele innowacji artystycznych. W swojej twórczości wyróżniał się ciekawością różnych technik i śmiałością w eksperymentowaniu ze stylami. Dzieła hiszpańskiego malarza i rzeźbiarza wyróżniały się:

  • Kubizmem – Picasso opracował kubizm, który rozbijał obiekty na płaszczyzny i abstrakcyjne formy, prezentując jednocześnie z wielu perspektyw.
  • Kolażem – w swoich kubistycznych kompozycjach Picasso często używał techniki kolażu, włączając do obrazów np. wycinki z gazet, kawałki tapet.
  • Kreacją – artysta nie bał się eksperymentować z różnymi materiałami i technikami. Pablo wykorzystywał zarówno tradycyjne, jak i innowacyjne elementy np. metal.
  • Trójwymiarowością – w rzeźbiarstwie Picasso często łączył różnorodne przedmioty, aby tworzyć trójwymiarowe dzieła.
  • Ceramiką – twórca zgłębiał świat ceramiki, stając się autorem np. płaskorzeźb, waz, talerzy.
  • Rzeźbą w metalu – Picasso zajął się również rzeźbą w metalu, nierzadko używając techniki spawania do tworzenia skomplikowanych i abstrakcyjnych form.

Najsłynniejsze dzieła Pablo Picassa 

Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku stworzył wybitne dzieła, o których nieustannie dyskutuje cały świat:

  • „Dziecko z gołębiem” (1901) – obraz jest częścią słynnego „błękitnego okresu” Picassa, kiedy to dominującym kolorem w jego pracach był niebieski, a tematyka często oscylowała wokół smutku, ubóstwa i izolacji. Dzieło przedstawia dziecko, które trzyma gołębia jako symbol pokoju i delikatności.
  • „Stary gitarzysta” (1903-1904) – kompozycja przedstawia starca grającego na gitarze. Postać i tło utrzymane są w chłodnych, melancholijnych klimatach.
  • „Portret Gertrudy Stein” (1906) – portret amerykańskiej pisarki i kolekcjonerki, kobiety wspierającej Picassa w trudnych czasach.
  • „Panny z Awinionu” (1907) – przełomowe dzieło artysty, które zapoczątkowało rozwój kubizmu. Obraz przedstawia pięć kobiet, stylistycznie zdeformowanych. Kompozycja charakteryzuje się geometrycznymi kształtami i nieregularnym układem form oraz płaszczyzn.
  • „Guernica” (1937) – monumentalne płótno uważane za jedno z najważniejszych dzieł antywojennych w historii sztuki. Obraz został stworzony jako reakcja na bombardowanie miasta Guernica podczas hiszpańskiej wojny domowej przez niemieckie i włoskie siły lotnicze .

Guernica 2
Fot. AdobeStock, Tomas

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.