Fot. Getty Images
Ze świata kultury

Kogo kochał Pablo Picasso? Czego nienawidził? Czym się fascynował? Zapraszamy na wystawy!

Katarzyna Piątkowska 8 kwietnia 2017 11:00
Fot. Getty Images

Pabla Picassa nikomu nie trzeba przedstawiać. Ale można przypomnieć kilka ciekawostek z nim związanych.

Używał skróconego imienia, bo naprawdę nazywał się Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Po matce odziedziczył nazwisko (Picasso było jej panieńskim nazwiskiem), a po ojcu talent (był rysownikiem).Był jednym z twórców kierunku w sztuce nazywanym kubizmem. Pierwszym obrazem, który zapowiadał ten kierunek były „Panny z Avignonu” z 1907 roku.

Litość, terror i miłość

Hiszpan z urodzenia, nie mógł przejść obojętnie wobec wojny domowej w jego rodzinnym kraju i namalował antywojenny obraz „Guernica”. W 80 rocznicę powstania dzieła, można je zobaczyć w Muzeum Reina Sofia w Madrycie. Na wystawie “Pity and Terror in Picasso: The Path to Guernica” będzie prezentowanych 150 prac Picassa ukazujących jego stosunek do wojny i do seksualności. Wystawa potrwa do 4 września 2017 roku.

Kochał kobiety. Romansował na prawo i lewo. Jednej ze swoich kochanek powiedział: „Dla mnie istnieją tylko dwa rodzaje kobiet: boginie i wycieraczki”. I choć podobno miał ich dziesiątki (niektórzy twierdzą, że nawet setki) tylko (!) siedem odegrało wielką rolę w jego życiu. Jaki wpływ na ich życie miał Picasso? Dwie popełniły samobójstwo, dwie oszalały, jedna zmarła z przyczyn naturalnych po czterech latach związku z artystą. Te siedem kobiet wywarło ogromny wpływ na jego twórczość. Obecność każdej z nich u boku Picassa wyznacza inny okres w jego twórczości.

Tańcząca żona

W 1916 roku ożenił się po raz pierwszy. Jego wybranką była ukraińska tancerka Olga Koklova. Ten okres w jego życiu to czas, gdy porzucił abstrakcję na rzecz noklasycyzmu i inspiracji dziewiętnastowiecznymi obrazami Jeana Auguste’a Dominique’a Ingresa. W tym związku nie czuł się szczęśliwy, ale trwał w nim, bo liczył się z opinią burżuazyjnych przyjaciół i był wierny przysiędze, którą złożyli w trakcie ślubu: „My niżej podpisani Olga Chochłowa i Pablo Picasso [przysięgamy] żyć aż do śmierci w pokoju i miłości. Kto złamie ten kontrakt będzie skazany na śmierć”.  Picasso już dziewięć lat po ślubie uważał, że ich związek chyli się ku upadkowi. Rozstali się 10 lat później, ale nie rozwiedli się. Ich małżeństwo zakończyła śmierć Olgi w 1955 roku. W paryskim muzeum Picassa właśnie otwarto wystawę „Olga Picasso”. Oprócz obrazów z tego okresu twórczości można zobaczyć listy, zdjęcia, dokumenty i fragmenty rodzinnych filmów.

Afrykańskie inspiracje

„Wszyscy zawsze mówią o wpływie Murzynów na mnie. Cóż mogę zrobić? Wszyscy kochamy fetysze. Van Gogh powiedział: Sztuka japońska łączy nas wszystkich. Dla nas to byli Murzyni”, mówił Picasso w rozmowie z Andre Malraux. To właśnie Hiszpan przyczynił się do wybuchu zainteresowania sztuką afrykańską. Podobno słynne „Panny z Avignon” zostały zainspirowane afrykańskimi rzeźbami, które zobaczył w Trocadero.
Warto zajrzeć na wystawę „Picasso primitif”, którą w Musee Du Quai Branly Jacques Chirac można oglądać do 23 lipca 2017 roku.

Zobacz też: Dwaj genialni i najdrożsi artyści XX wieku: Pablo Picasso i Alberto Giacometti na wystawie w Paryżu!

TAGI #wystawa

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.