Wystawa Madonn Kory w Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15, Warszawa
Fot. Jacek Poremba
ZE ŚWIATA SZTUKI

Wystawa niezwykłych Madonn malowanych przez Korę otwiera się w Warszawie!

To rzadka okazja, żeby je zobaczyć z bliska!

Marcin Brzeziński 20 maja 2019 13:29
Wystawa Madonn Kory w Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15, Warszawa
Fot. Jacek Poremba

Wolskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Kolonii Wawelberga w Warszawie zapraszają na wystawę Madonny Kory.  Będą na niej zaprezentowane figury Madonn malowane przez Korę, ich zdjęcia autorstwa Szymona Sipowicza oraz zdjęcia artystki, które stworzył Jacek Poremba. W promocję tego wydarzenia włączyli się m.in. Krystyna Janda, Artur Barciś, Aleksandra Popławska, Piotr Rogucki, Muniek Staszczyk, Piotr Machalica, Magdalena Schejbal, fotografując się ze zdjęciami Madonn autorstwa Szymona Sipowicza. Figury prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji rodziny.

Madonna - symbol matki

Kora swoje Madonny malowała przez co najmniej 20 lat. Inspiracją dla artystki była figura Matki Boskiej z Guadalupe, którą zobaczyła na meksykańskiej wyspie Cozumel. „Cały Meksyk to wielki kicz. I te wszechobecne Madonny, kolorowe, w welonach, koronkach. Bajeczne, cudne. Poczułam się jak dziecko. Coś jasnego z dzieciństwa się we mnie odezwało. Bo moje dzieciństwo nie kojarzy mi się wyłącznie źle”, wspominała później. „To jest symbol matki. On nakłada się na moją własną matkę, na chroniczną tęsknotę do niej, na tę miłość niespełnioną, bo przecież gdy ona wyjechała do sanatorium, a ja trafiłam do sierocińca, byłam pięcioletnią dziewczynką. Jak inne stamtąd – bardzo niespokojną, przerzucającą swoje uczucia na symbole. Gdzieś więc pewnie w tym symbolu Madonny znajduję pewne ukojenie. Ona urasta do rangi nadzwyczajnie opiekuńczej i sprawczej”, mówiła. Trudno uwierzyć, że już prawie rok nie ma jej z nami...

Madonny Kory, Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15, Warszawa. Wystawa zostanie otwarta 24 maja i potrwa do 8 czerwca.

Wystawa Madonn Kory w Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15, Warszawa
Fot. Szymon Sipowicz

Wystawa Madonn Kory w Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15, Warszawa
Fot. Szymon Sipowicz

Wystawa pokazywana jest w ramach Festiwalu Hipolita i Ludwiki.

Wystawa Madonn Kory w Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15, Warszawa
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.