Wystawa Daniela Burena w warszawskim Teatrze Studio
Fot. East News
ZE ŚWIATA SZTUKI

Wystawa wybitnego artysty Daniela Burena w warszawskim Teatrze Studio!

To on współpracował z francuskim domem mody Louis Vuitton!

Marcin Brzeziński 7 września 2018 17:30
Wystawa Daniela Burena w warszawskim Teatrze Studio
Fot. East News

Daniel Buren, wybitny francuski artysta i teoretyk sztuki zrealizuje dla galerii w warszawskim Teatrze Studio pracę w ramach projektu Scenografia jako dzieło sztuki. Obiekt-scenografia Burena będzie punktem wyjścia do pracy trzech młodych reżyserów: Radosława Maciąga, Ewy Rucińskiej oraz Grzegorza Jaremki.

Kim jest Daniel Buren?

Daniel Buren jest uznawany jest za jednego z najważniejszych artystów powojennych. Zaczął malować na początku lat 60., by w 1965 roku porzucić tradycyjne malarstwo na rzecz pionowych pasów, białych lub kolorowych, ale zawsze o szerokości 8,7 centymetrów, które stały się emblematem jego sztuki. Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1974 roku na zaproszenie Henryka Stażewskiego i Anki Ptaszkowskiej, kiedy swoim pasami pokrył wszystkie okna warszawskiej pracowni Stażewskiego. Prace Daniela Burena prezentowano w niezliczonej ilości miejsc na całym świecie. Od 1972 roku artysta czterokrotnie uczestniczył w wystawie Documenta w Kassel. Dziesięciokrotnie brał udział w Biennale Sztuki w Wenecji, gdzie w 1986 roku nagrodzono go Złotym Lwem za najlepszy pawilon narodowy. W tym samym roku powstała jego najsławniejsza realizacja Les Deux Plateaux, sculpture in situ w Palais Royal w Paryżu – pierwsza, z ponad osiemdziesięciu obecnie prac w przestrzeni publicznej. W 2016 roku artysta przykrył na przykład szklano-metalową konstrukcję budynku paryskiej Fundacji Louis Vuitton różnokolorowymi filtrami przypominającymi kolorową szachownicę. W Centre Pompidou w roku 2002 i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku w roku 2005 miał swoje wystawy monograficzne. Krótko mówiąc… tego wydarzenia nie można przegapić!

Daniel Buren, Praca In Situ, Teatr Studio, pl.Defilad 1, Warszawa. Wernisaż 9 września, godzina 19:00.

Daniel Buren przykrył kolorową szachownicą budynek Fundacji LV w Paryżu

Fundacji Louis Vuitton w Paryżu, praca francuskiego artysty Daniela Burena
Fot. Materały prasowe

Daniel Buren zbudował scenografię pokazu kolekcji na wiosnę - lato 2013 domu mody Louis Vuitton.

Pokaz domu mody Louis Vuitton na wiosnę 2013
Fot. East News

Daniel Buren przy pracy w warszawskim Teatrze Studio.

Wystawa Daniela Burena w warszawskim Teatrze Studio
Fot. Materiały prasowe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.