Muranów, Polin, wystawa
Fot. Maciek Jaźwiecki/Materiały prasowe
ZE ŚWIATA SZTUKI

Wyjątkowa wystawa Tu Muranów w Muzeum Polin. Poznaj szczegóły

Naprawdę warto ją zobaczyć!

Konrad Szczęsny 3 września 2020 15:46
Muranów, Polin, wystawa
Fot. Maciek Jaźwiecki/Materiały prasowe

Wystawa czasowa Tu Muranów ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach. Zajrzyjmy wspólnie w głąb miasta – poznajmy niezwykłą, wielopoziomową historię Warszawy. Pod pozornie znaną warstwą odkryjemy kolejne wymiary przeszłych, obecnych i przyszłych losów miasta i jego mieszkańców.

Wystawa Tu Muranów w Muzeum Polin

Na samym początku przeniesiemy się do XVIII wieku, by poznać pewnego Wenecjanina, tęskniącego za ojczystą wyspą Murano. Przespacerujemy się też dawną Dzielnicą Północną, która przed wojną była centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory. Pójdziemy przedwojennymi Nalewkami – tętniącą życiem reprezentacyjną ulicą handlową, nie ustępującą wielkością i różnorodnością sklepów, warsztatów i towarów dzisiejszej Marszałkowskiej w Warszawie czy Piotrkowskiej w Łodzi. Poznamy dramatyczne losy Żydów, których uwięziono w utworzonym tu warszawskim getcie.

Muranów, Polin, wystawa
Fot. Maciek Jaźwiecki/Materiały prasowe

Dowiemy się, jak planiści dźwigający stolicę z wojennych gruzów zakładali nowe, modernistyczne osiedle, a nawet w co bawiły się dzieci na podwórkach powojennego Muranowa. Będziemy szukać odpowiedzi na pytania, co czyni Muranów miejscem wyjątkowym i dlaczego właśnie tu powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Zastanowimy się, jak tu, na Muranowie, żyje się współcześnie.

Artystka Jadwiga Sawicka przygotowała na wystawę przestrzenny kolaż, przypominający o wielowarstwowej, ludzkiej historii tego miejsca. Powstał on wskutek nakładania i zdzierania trzech warstw wydruków ze słowem w jidysz, polskim i angielskim.

Muranów, Polin, wystawa
Fot. Maciek Jaźwiecki/Materiały prasowe

Do tej fascynującej podróży w czasie zapraszają nas autorzy wystawy: Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz. Swój projekt w ramach wystawy zrealizował artysta Artur Żmijewski i badaczka pamięci Zagłady Zofia Waślicka-Żmijewska. Sprawili, że po raz pierwszy wystawę czasową będzie można oglądać nie tylko w budynku muzeum, ale i wokół niego. Na potrzeby ekspozycji pracowali oni z obiektami archeologicznymi znalezionymi podczas budowy muzeum – sztućcami, szklankami, okularami czy nożycami krawieckimi.

  • 26 czerwca 2020 - 22 marca 2021, bilety: 1 zł / 15 zł / 20 zł, KUP BILET >>

Muranów, Polin, wystawa
Fot. Maciek Jaźwiecki/Materiały prasowe

Muranów, Polin, wystawa
Fot. Maciek Jaźwiecki/Materiały prasowe

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!