Dzieło sztuki banan Maurizio Cattelana sprzedane za pół miliona złotych i zjedzony przez innego artystę
Fot. PAP
ZE ŚWIATA SZTUKI

Banan przyklejony do ściany sprzedany za pół miliona złotych na targach sztuki w Miami!

A następnie zjedzony na oczach zdumionych gości!

Marcin Brzeziński 9 grudnia 2019 12:29
Dzieło sztuki banan Maurizio Cattelana sprzedane za pół miliona złotych i zjedzony przez innego artystę
Fot. PAP

W galerii Perrotin w amerykańskim Miami podczas targów Art Basel zostało… zjedzone dzieło sztuki warte 120 tysięcy dolarów, czyli prawie pół miliona złotych. Ale po kolei! Skonsumowanym dziełem była praca włoskiego artysty Maurizio Cattelana zatytułowana Comedian, czyli Komik. Jak wyglądała ta praca? Był to zwyczajny, kupiony na straganie banan przyklejony do ściany galerii srebrną taśmą. W zeszłym tygodniu banan został sprzedany za wymienioną już astronomiczną sumę, w tym - na oczach zgromadzonych w galerii Perrotin tłumu gości zjadł go nowojorski artysta David Datuma. Jak oświadczył, zrobił to, bo był głodny.

Banan Cattelana sprzedany za 120 tysięcy dolarów

David Datuma nie został za swój czyn ukarany. A policja została wezwana tylko po to, by poradzić sobie z napierającym na galerię tłumem chętnych, by zobaczyć, jak zjada się 120 tysięcy dolarów. Jak tłumaczy dyrektor galerii Lucien Terras:

Dzieło sztuki nie zostało w istocie zniszczone gdyż Cattelan nie sprzedał konkretnego banana a pewną ideę. Zjedzony owoc można więc wymienić

Co zresztą zaraz zrobiono i na ścianie galerii Perrotin ponownie zawisła praca Comedian. I tak oto za sprawą głodnego Davida Datumy banan Cattelana stał się nie tylko najdroższym, ale też najsłynniejszym bananem na świecie.

Kim jest Maurizio Cattelan?

Włoski rzeźbiarz i twórca instalacji artystycznych Maurizio Cattelan urodził się w 1960 roku w Padwie. Był bohaterem wystaw indywidualnych w najsłynniejszych muzeach świata m.in. w Tate Modern (2007) i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku (2011). W tym ostatnim zaprezentował pracę Ameryka, którą był wykonany ze złota i w pełni działający sedes. Jego sztuka często wzbudza kontrowersje. W 2004 roku w centrum Mediolanu próbowano zniszczyć instalację bez tytułu przedstawiającą trójkę dzieci powieszonych na drzewie. Podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie rzeźba La nona ora, przedstawiająca Jana Pawła II przygniecionego meteorytem została uszkodzona przez posłów ZChN. Cattelan nie odebrał wykształcenia artystycznego. W swych pracach często kpi z uznanych artystycznych autorytetów i z współczesnego rynku sztuki. Czego najlepszym dowodem jest to, udało mu się sprzedać banana za 120 tysięcy dolarów...

Dzieło sztuki włoskiego artysty Maurizio Cattelana zatytułowane „Comedian”, czyli „Komik”.

Dzieło sztuki banan Maurizio Cattelana sprzedane za pół miliona złotych i zjedzony przez innego artystę
Fot. Forum

Nowojorski artysta David Datuma, który zjadł „banana” Cattelana prezentowanego na Art Basel w Miami.

Dzieło sztuki banan Maurizio Cattelana sprzedane za pół miliona złotych i zjedzony przez innego artystę
Fot. Forum

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.