VIVA! VIDEO

12. edycja Kalendarza Artystycznego – niezwykły projekt, w którym spotykają się sztuka, astrologia i kobiecość

Polscy artyści pod dowództwem Andrzej Pągowskiego stworzyli wizualne cudo

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 12 lutego 2023 15:01

12 znaków zodiaku i 12 wizji kobiecości przefiltrowanych przez wrażliwość sześciu artystek i artystów – taką niecodzienną mieszankę można znaleźć w Kalendarzu Artystycznym Gedeon Richter 2023. Tematem tegorocznej odsłony projektu są bowiem „Kobiece konstelacje”. Jego wernisaż odbył się 7 lutego w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Byliśmy tam z kamerą. Efekty możecie obejrzeć w otwierającym ten artykuł wideo.

W służbie kobietom i sztuce

Firma farmaceutyczna Gedeon Richter skoncentrowana jest na kobietach i ich problemach zdrowotnych – specjalizuje się m.in. w ginekologii i antykoncepcji. Oprócz produkcji leków, firma za zadanie obrała sobie motywowanie do działania, edukowanie kobiet oraz uświadamianie im ich własnej siły, a także wspieranie artystów i sztuki w Polsce. W tę misję doskonale wpisuje się idea Kalendarza Artystycznego.

wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Fot. Content Studio
Prezes Gedeon Richter Polska Tomasz Németh, Dyrektorka ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska Aneta Grzegorzewska, Andrzej Pągowski oraz twórcy kalendarza Artystycznego Gedeon Richter 2023

Od 12 lat, we współpracy z Andrzejem Pągowskim, jednym z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów, firma co roku przygotowuje niezwykły projekt artystyczny będący swego rodzaju manifestem kobiecości. Do udziału w nim zaprasza polskich artystów, zarówno tych uznanych, jak i początkujących, reprezentujących bardzo różne dziedziny sztuki - ilustrację książkową, plakat, kolaż, satyrę rysunkową, malarstwo, grafikę czy fotografię.

Siła kobiet zapisana w gwiazdach

Do tej pory tematyka Kalendarza Artystycznego zawsze oscylowała wokół szeroko pojętej społecznej roli kobiety i jej zdrowia. W tym roku firma Gedeon Richter i Andrzej Pągowski (piastujący stanowisko dyrektora artystycznego Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter) postawili na nieco lżejszy motyw przewodni – znaki zodiaku. Skąd taka decyzja?

wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Fot. Content Studio
Wystawa prac twórców Kalendarza Artystycznego 2023 w Arkadach Kubickiego

Aneta Grzegorzewska, Dyrektorka ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter przyznała, że na początku miała wątpliwości, czy astrologia to dobry pomysł na ten Kalendarz. Doszła jednak do wniosku, że nie zaszkodzi tchnąć trochę oddechu w nasz racjonalny i stechnicyzowany świat: – Wiele osób zwraca się w kierunku ezoteryki, czeka, co przyniesie los, zagląda do horoskopów, robi analizy numerologiczne.

Jest to pewna forma ucieczki, ale jednocześnie próba odnalezieniu równowagi.

Po obejrzeniu prac wiedzieliśmy już, że to była dobra decyzja – dodała.

I rzeczywiście - efekty są zachwycające.

Znaki zodiaku według polskich artystów

Andrzej Pągowski zostawił artystom całkowicie wolną rękę. Twórcy musieli trzymać się tematu, natomiast technikę i formę wykonania mogli wybrać sami.

Nigdy nie ograniczaliśmy artystom wolności twórczej ani nie narzucaliśmy z góry wizji pracy, jaką spodziewaliśmy się otrzymać.

Kryterium poziomu artystycznego było jedynym, jakie obowiązywało również w tym roku. Stąd w Kalendarzu znajdziemy prace wykonane różnymi technikami. Niektóre osoby bardzo mnie zaskoczyły – powiedział Pągowski.

Na poszczególnych kartach 12. edycji Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter swoją twórczość zaprezentowało sześć artystek i sześciu artystów: Marcin Minor, Gosia Herba, Emilia Dziubak, Andrzej Pągowski, Anna Bocek, Joanna Grochocka, Andrzej Tuźnik, Paweł Jońca, Ela Wasiuczyńska, Anna Zalewska, Andrzej Wieteszka i Artur Smoła. Wśród zastosowanych technik dominowały głównie malarstwo i grafika, ale jedna praca – Eli Wasiuczyńskiej – jest utkana i wyszyta z filcu oraz innych tkanin.

wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Fot. Content Studio
Wystawa prac twórców Kalendarza Artystycznego 2023 w Arkadach Kubickiego

Różnorodność tych prac i swoboda pozostawiona twórcom są bez wątpienia jednymi z największych zalet tego projektu. Ukazane na nich kobiety są silne, wiedzą, czego chcą i umieją o to walczyć, ale jednocześnie mnóstwo w nich wrażliwości, czułości i empatii. Jak mówi Aneta Grzegorzewska, jednym z celów Kalendarza Artystycznego jest uzmysłowienie kobietom ich potężnej mocy i tego, że mogą przejąć rolę przywódczą i zmieniać porządek świata.

Wernisaż 12. edycji Kalendarza Artystycznego Gedeon Richter

Podczas wydarzenia w Arkadach Kubickiego pokazano także prace tworzące Kalendarz Artystyczny 2022, które z powodu pandemii nie zostały nigdy oficjalnie zaprezentowane. Wykonano je techniką kolażu, a temat brzmiał „Energia kobiet”. Prace przedstawiają znane kobiety, m.in. Marię Skłodowską-Curie, Coco Chanel, Kleopatrę, Jane Austen czy Margaret Thatcher.

wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Fot. Content Studio
Wystawa prac twórców Kalendarza Artystycznego 2022 w Arkadach Kubickiego

Na wernisażu pojawiło się wiele znanych osób, m.in. Ewa Błaszczyk, Katarzyna Kieli, Janusz Gajos, Borys Szyc, Allan Starski, Lidia Popiel, Beata Tadla, Joanna Racewicz i Monika Richardson. Imprezę uświetnił koncert Moniki Borzym, jazzowo-soulowej piosenkarki. Było bardzo kobieco i magicznie, czyli w duchu tegorocznego motywu przewodniego Kalendarza Artystycznego.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.