przedana za milion funtów praca Banksy’ego uległa samozniszczeniu tuż po licytacji!
Fot. Sotheby's / BEEM/Beem/East News
KULTURA

Skandal na aukcji! Obraz Banksy’ego, sprzedany za milion funtów, uległ… samozniszczeniu!

I… zyskał na wartości!

Marcin Brzeziński 8 października 2018 12:30
przedana za milion funtów praca Banksy’ego uległa samozniszczeniu tuż po licytacji!
Fot. Sotheby's / BEEM/Beem/East News

Ostatnią aukcję w londyńskim oddziale prestiżowego domu aukcyjnego Sotheby’s kończyła licytacja pracy najsłynniejszego chyba artysty tak zwanej sztuki ulicznej czyli Banksy’ego zatytułowanej Dziewczynka z balonikiem. Obraz wylicytował nieznany nabywca za 1,04 miliona funtów (ponad 5 mln złotych). Jednak ku zdumieniu obecnych na sali, gdy tylko prowadzący zakończył aukcję obraz… zaczął przesuwać się w dół i wychodzić dołem ramy w formie wąskich pasków. Teraz już wiemy, że za samozniszczenie obrazu odpowiada sam Banksy, który zamontował w ramie dzieła niszczarkę. Nie wiadomo jednak, kto uruchomił jej mechanizm i czy Sotheby’s było świadome, że podczas aukcji dojdzie do podobnego performance’u. A co z nabywcą? Specjaliści z rynku sztuki uważają, że nie powinien się martwić. Na skutek „artystycznej interwencji” Banksy’ego obraz Dziewczynka z balonikiem, choć zniszczony zyskał tylko na wartości i… usłyszeli o nim ludzie na całym świecie.

Banksy czyli kto?

Pod pseudonimem Banksy skrywa się jeden z najbardziej znanych artystów sztuki ulicy. I słowo „skrywa” jest tu jak najbardziej na miejscu, bo o życiu Banksy’ego wiemy naprawdę niewiele. Podobno urodził się w 1974, ale jak ma na nazwisko? Gazeta The Guardian twierdzi, że nazywa się Robert Banks, według The Mail on Sunday - Robin Gunningham, zaś według innych źródeł - jest w nim w rzeczywistości członek zespołu Massive Attack Robert Del Naja. Nie wiadomo też do końca, które z zaskakujących i w przewrotny sposób komentujących rzeczywistość prac lub happeningów są w stu procentach jego autorstwa. A robił Banksy rzeczy naprawdę niezwykłe. W londyńskim zoo wspiął się na klatkę dla pingwinów i z gigantycznych liter ułożył na niej napis „Mamy już dość ryb”. W Muzeum Historii Naturalnej w Londynie artysta umieścił nielegalnie swój eksponat o nazwie Banksus Militus Ratus - wypchanego szczura przebranego za grafficiarza. Gryzoń kreślił złowróżbny napis: „Wasz czas nadejdzie”. W British Museum z kolei Banksy podrzucił imitujący malarstwo jaskiniowe rysunek. Był na nim mężczyzna pchający wózek z supermarketu. Władze muzeum postanowiły dodać je do swojej kolekcji. W sierpniu 2015 w Weston-super-Mare w Wielkiej Brytanii Banksy, zapraszając do współpracy innych artystów, stworzył swój największy jak dotąd projekt zatytułowany Dismaland. Był to rodzaj posępnej parodii klasycznego parku rozrywki. Za sprawą jego talentu zamiast wesołego powstało więc bardzo smutne miasteczko… Jednak, żadna z dotychczasowych akcji artysty nie przyniosła mu takiego rozgłosu, jak samozniszczenie Dziewczynki z balonikiem!

Sprzedana za milion funtów praca Banksy’ego uległa samozniszczeniu tuż po licytacji!
Fot. Sotheby's / BEEM/Beem/East News

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

. "The urge to destroy is also a creative urge" - Picasso

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.