Banksy otworzył sklep w Londynie
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Banksy otworzył sklep ze swoimi specyficznymi pracami!

Już od dziś można robić w nim zakupy

Sabina Zięba 18 października 2019 19:30
Banksy otworzył sklep w Londynie
Fot. Getty Images

To prawdziwa gratka dla fanów Banksy'ego! Jeden z najpopularniejszych współczesnych artystów pod osłoną nocy otworzył w Londynie sklep, w którym można obejrzeć jego niepraktyczne i niekiedy obraźliwe prace, a także je kupić. Problem w tym, że... nie można wejść do środka.

Sklep Banksy'ego w Londynie

Nowy pomysł Brytyjczyka można znaleźć przy Church Street w londyńskiej dzielnicy Croydon. Gross Domestic Product będzie funkcjonował od 18 października przez dwa tygodnie. Choć Banksy w swoim poście na Instagramie ogłosił, że otwiera sklep, tak naprawdę jest to swego rodzaju wystawa. Nie można wejść do środka, ani zakupić obiektów stacjonarnie - wszystko odbywa się internetowo. Artysta wyjaśnił, że został do tego zmuszony i jest to walka z handlarzami sztuki. Dlaczego? W specjalnym oświadczeniu wyjawił: „Firma produkująca kartki z życzeniami kwestionuje znak towarowy związany z moją własną sztuką i próbuje przejąć prawa do mojego nazwiska, by legalnie sprzedawać fałszywe produkty nim sygnowane”.

Wśród obiektów w ofercie znajdziemy m. in. wycieraczki z kamizelek ratunkowych, wykonane przez kobiety przebywające w obozach w Grecji, kule dyskotekowe z hełmów policyjnych czy replikę kamizelki, którą raper Stormzy założył podczas festiwalu Glastonbury.

Każdy z chętnych nabywców będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego sztuka ma znaczenie. Na podstawie odpowiedzi wybranych przez komika Adama Blooma, okaże się, kto będzie cieszył się z prac Banksy'ego. Na stronie internetowej sklepu czytamy: „Nie jestem w stanie powstrzymać wszystkich, którzy próbują zarobić na moim nazwisku, ale w ten sposób przynajmniej upewniamy się, że wszyscy nasi klienci mają poczucie humoru”.

Ceny zaczynają się od 10 dolarów, czyli około 40 złotych, a całkowity dochód zostanie przekazany na wsparcie dla uchodźców - zakup łodzi ratunkowej dla imigrantów, która zastąpi jednostkę zarekwirowaną przez włoskie władze.

Kim jest Banksy?

Bez wątpienia Banksy należy do grona najpopularniejszych współczesnych artystów. Tajemniczy Brytyjczyk dokonał rewolucji w sztuce, wyprowadzając ją z galerii oraz muzeów na ulice. Jego dzieła pojawiają się nie tylko w Londynie, ale w różnych miastach na świecie. Humorystyczne lub związane z polityką prace, niekiedy zdobią naprawdę ryzykowne miejsca.

Od lat ukrywa tożsamość i nie chce pokazywać swojej twarzy. Twierdzi, że grafitti to „najbardziej uczciwa forma sztuki, do tego ogólnodostępna. Nie ma w niej hipokryzji ani nadęcia, jest wystawiana na najlepszych ścianach w mieście”. Ogólny przekaz jego dzieł jest antywojenny, antykapitalistyczny i pacyfistyczny. Stara się burzyć porządek myślowy u odbiorcy. 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.