100 lat niepodległości

Warszawa, jakiej już nie ma… Zobacz niezwykłą wystawę!

„Zapraszamy do nieśpiesznej wędrówki po warszawskich ulicach”

Katarzyna Piątkowska 27 października 2018 11:02

W 1934 roku odbyły się w Warszawie wyścigi motorówek. Na motorówce „Baby” na dystansie 50 km zwyciężyła warszawska artystka operetkowa Irena Popielska. Na dwóch popularnych plażach – Poniatówce i Plaży Kozłowskiego, były specjalne podesty, na których tańczono w kostiumach kąpielowych. Tak samo jak dzisiaj bardzo popularne było bieganie, a pokazy mody, a śmietanka towarzyska balowała w restauracjach i kawiarniach. Do legendy przeszedł generał Bogusław Wieniawa–Długoszowski, który pod wpływem alkoholu próbował wyjść z dancingu, znajdującego się w podziemiach kawiarni Adria. Generał miał stanąć przed schodami i powiedzieć: „Skończyła się zabawa, zaczęły się schody”.

Wszystko to, oprócz generała stojącego przed schodami, udokumentowali fotoreporterzy. Dzięki nim możecie sami przekonać się, czy przedwojenna Warszawa rzeczywiście wyglądała jak Paryż Północy, czy może to określenie na wyrost…

Odzyskana

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Dom Spotkań z Historią zorganizował wystawę poświęconą Warszawie międzywojennej. „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939” to ponad sto zdjęć fotoreporterów, publikowanych na łamach „Ilustrowanego  Kuriera Codziennego”.

Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Katarzyna Madoń–Mitzner pisały o niej: „Zapraszamy do nieśpiesznej wędrówki po warszawskich ulicach, placach, parkach, halach targowych, po bogatych i biednych dzielnicach. Do przyjrzenia się życiu toczącemu się w przestrzeni przedwojennej stolicy - ważnym wydarzeniom, uroczystościom i scenom z codzienności.

Przedwojenna Warszawa jest często traktowana nie tylko nostalgicznie, ale wręcz jako miasto mityczne, które bezpowrotnie utraciliśmy. Te fotografie przełamują pewne stereotypy, pokazują różne odsłony miasta, także te trudne, niepiękne, zaskakujące, chwilami liryczne, a chwilami zabawne, pełne życia”.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?