Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK
O tym się mówi!

Sprawdź, po czym poznać, że przeszedłeś koronawirusa 2020 bezobjawowo

Istnieje na to sposób!

Aleksandra Frankowska 26 listopada 2020 06:28
Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wciąż jest bardzo niestabilna. Ilość zakażeń rośnie, a lista objawów wciąż się rozszerza. Naukowcy i lekarz biją na alarm, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Okazuje się, że w Polsce równie dużo osób choruje bezobjawowo. Mówi się, że to nawet 80% społeczeństwa! To jednak nie znaczy, że niewykryty wirus nie zostawi żadnych powikłań w organizmie. Jak poznać, że przeszło się koronawirusa?

Koronawirusa 2020 można przejść bezobjawowo

Według najnowszych badań, nawet 50 do 70% chorych na świecie może przechodzić COVID-19 bezobjawowo. W Polsce odsetek jest znacznie wyższy i sięga nawet 80%! Nie oznacza to jednak, że wirus nie pozostawił po sobie żadnego śladu w ludzkim organizmie. Wręcz przeciwnie. Poddają się badaniom można stwierdzić, czy przebyło się zakażenie.

Co świadczy o przebytym zakażeniu koronawirusem 2020?

Jednym z objawów samej choroby lub jej końca może być przewlekłe zmęczenie, utrata sił, a także duszność wysiłkowa. Lekarze twierdzą, że warto zwrócić uwagę na każde inne zachowanie organizmu, które ma związek z oddychaniem. Mowa o ucisku w klatce piersiowej, świstach, zadyszce czy bólu przy głębokich wdechach.

Po tym poznasz, że przeszedłeś COVID-19

Naukowcy z Scripps Translation Research Institute w Kaliforni podają, że na większości zdjęć płuc pacjentów, którzy koronawirusa przeszli bezobjawowo, zobaczyć można zmętnienia. Świadczą one o przebytym stanie zapalnym. Zmiany te zostały wykryte między innymi u pasażerów statku Diamond Princess, gdzie znalezione zostało ognisko epidemii i 712 osób zostało zakażonych. Co druga z nich miała je w płucach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy podejrzeniach koronawirusa 2020?

U niektórych zakażonych pojawiają się również zmiany skórne, np. zaczerwienienia lub sine palce u stóp. To objawy, które występują zarówno u osób, które nie spodziewają się, że są chore, jak również u tych z pozytywnych testem na COVID-19. Czasem objawom towarzyszy również wysypka. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.