Setki tysiecy bakterii na jednorazowych maseczkach
Fot. Canva
O tym się mówi!

Mikrobiolodzy zbadali jednorazowe maseczki pasażerów komunikacji miejskiej!

To, co na nich znaleźli szokuje!

Aleksandra Frankowska 1 października 2020 18:28
Setki tysiecy bakterii na jednorazowych maseczkach
Fot. Canva

Czy jednorazowe maseczki powinny być używane więcej niż jeden raz? Jak sama nazwa wskazuje, zdecydowanie nie, zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa 2020. Nawet te materiałowe, wykonane samodzielnie w domu, powinny być każdorazowo prane, zwłaszcza po podróży komunikacją miejską. Szwajcarscy naukowcy wykonali dokładne badania wskazujące, że na połowie maseczek noszonych przez pasażerów komunikacji miejskiej, można znaleźć ponad 100 tys. różnych bakterii! Jaki z tego wniosek? Tramwaje i autobusy to siedliska bakterii!

Ile bakterii jest na jednorazowych maseczkach?

Wyniki badań szwajcarskich naukowców, które wykonali na zlecenie firmy K-Tipp, właściciela magazynów - dowiodły, że na maseczkach użytkowników komunikacji miejskiej, którzy dojeżdżają zaledwie do pracy, znaleźć można ponad 100 tys. różnych bakterii. Są to między innymi gronkowce wywołujące sepsę, drożdżaki, a także pleśń, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Warto podkreślić, że do badania wykorzystano tylko 20 maseczek! Warto przypomnieć, że w większości krajów z uwagi na koronawirusa, jazda transportem publicznym wymaga noszenia maseczek.

koronawirus-kobieta-maseczka
Fot. Adobe Stock

Co znajduje się na maseczkach pasażerów komunikacji miejskiej?

Większość maseczek, które badali mikrobiolodzy noszona była częściej, niż jeden raz. Wiele osób nosi maseczki kilka dni z rzędu, nie zwracając uwagi, że są one jednorazowe i po każdym powrocie do domu powinny zostać wyprane.

Dlaczego jednorazowe maseczki nosimy więcej niż raz?

W Szwajcarii precedens ten dotyczy przede wszystkim oszczędności i chęci bycia proekologicznym. Obywatele tego kraju, jako argument podawali fakt, że nie chcieli produkować dodatkowych odpadów. Okazuje się, że w badaniu 15 na 20 maseczek zawierało niebezpieczne dla człowieka pleśń i drożdżaki, a aż w 14 wykryto gronkowce, powodujące między innymi sepsę!

Bakterie namnażają się w wilgotnym i ciepłym środowisku

Naukowcy biją na alarm! Jednorazowe maseczki to najlepsze źródło rozwoju bakterii, nie tylko tych przenoszących COVID-19. Nie powinno się nosić ich więcej, niż ten jeden raz. Hiszpańscy pulmonolodzy wykazali, że po 45 minutach noszenia maseczki, należy zdjąć ją chociaż na 5 minut, aby ludzki układ oddechowy funkcjonował prawidłowo. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…