czy-koronawirus-zmutowal
Fot. adobe.stock.com
O tym się mówi

Nowy objaw koronawirusa 2020! Zwróć uwagę na stan języka!

To nie musi być choroba jamy ustnej, a COVID-19...

Aleksandra Frankowska 18 września 2020 11:28
czy-koronawirus-zmutowal
Fot. adobe.stock.com

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce i na świecie jest bardzo dynamiczna. Wciąż trwają badania nad szczepionką i samym wirusem, z którym walczą kraje na całej planecie. Według najnowszych doniesień czescy naukowcy odkryli nowy objaw koronawirusa. Można go zauważyć u osób, które chorobę przechodzą łagodnie lub bezobjawowo. O czym mowa?

Owrzodzenie języka objawem COVID-19

Chociaż objawów koronawirusa jest bardzo wiele, naukowcy wciąż odkrywają nowe. Tym razem doszli do wniosku, że słynny wirus może zostać pomylony również z infekcjami jamy ustnej, bowiem w łagodnych przypadkach powoduje on owrzodzenie języka. Według dr Abanouba Riad, nie należy lekceważyć tego objawu.

Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka.

Nowy objaw tylko w łagodnych przypadkach choroby

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami można stwierdzić, że owrzodzenie języka występuje głównie u zakażonych, którzy przechodzą COVID-19 w postaci bardzo łagodnej lub bezobjawowej. Według prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej, istnieje możliwość, że owrzodzenie języka zostanie zaliczone do objawów koronawirusa.

Przy infekcjach wirusowych – w tym przypadku SARS-CoV-2 – mogą ujawnić się różne nietypowe objawy, często incydentalne. Byłabym zatem bardzo ostrożna wobec stawiania tez, że owrzodzenie języka może być jednym z typowych objawów COVID-19, szczególnie u osób, które przechodzą zakażenie łagodnie. Pamiętajmy, że infekcje jamy ustnej mogą mieć różne źródła. Na przykład objaw przypominający owrzodzenie na języku najczęściej jest efektem zakażenia wirusem Cytomegali. Występuje on u osób z immunosupresyjnością, która również pojawia się u pacjentów z COVIDEM-19, ale jednak przechodzących cięższą postać choroby.

Badania nie pozostawiają złudzeń co do COVID-19

Według dr Riad, badania chorych z objawem owrzodzenia języka, które zostały wykonane w marcu i kwietniu 2020 dają jasny obraz, że stan ten dotyczy właśnie koronawirusa. U 40% badanych zaobserwowano dodatkowo charakterystyczne objawy choroby, jednak w dużo łagodniejszej postaci. Wystąpiły u nich między innymi kaszel, duszności i gorączka.

Z wywiadów, które przeprowadziłem, wynika, że żaden pacjent przed zakażeniem nie miał problemów z jamą ustną.

Jak zaobserwować nowy objaw koronawirusa?

Według informacji, które podali naukowcy, najczęściej owrzodzenie można było zaobserwować na górnej lub bocznej części języka. Czasem można było również zaobserwować krwawienie miejscowe. W leczeniu stosuje się przede wszystkim paracetamol oraz płyn do płukania zawierający chlorheksadynę. W ciągu dwóch tygodni pacjenci pozbywali się nieprzyjemnego objawu. 

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.