Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM JEST GŁOŚNO

Jedno z państw właśnie ogłosiło drugi lockdown! Zamknięto szkoły, sklepy, restauracje...

Czy Polskę czeka to samo?

Rafał Kowalski 14 września 2020 11:24
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Liczba dziennych zakażeń koronawirusem w 9-milionowym Izraelu budzi duży niepokój. Jeszcze pod koniec sierpnia wartość ta wynosiła około 700 zarażonych na dobę a kilka dni temu było to już ponad 4 tysiące! W związku z dynamiczną i trudną do opanowania sytuacją rząd kraju zatwierdził wprowadzenie kolejnego czasu izolacji. Tak zwany lockdown będzie obowiązywał od piątku.

Nowe zasady ponownego lockdownu w Izraelu. Co z Polską?

Premier Benjamin Netanjahu ogłosił swoją decyzję w mediach i wytłumaczył, że data obowiązywania drugiego czasu izolacji nie jest przypadkowa. W piątek wieczorem rozpocznie się bowiem Rosz Haszana, czyli bardzo ważne judaistyczne święto, które potrwa aż do niedzieli. „To nie będą takie święta, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. I na pewno nie będziemy mogli świętować z naszymi dalszymi rodzinami”, mówił premier Izraela i dodał, że wprowadzone przepisy będą obowiązywać minimum 3 tygodnie.

Według nowych zasad miejscowa ludność nie będzie mogła przemieszczać się dalej, niż 500 metrów od miejsca zamieszkania. Zamknięte zostaną restauracje, szkoły, sklepy, hotele. Pozostaną zaś otwarte apteki i supermarkety. Wyjątkowa sytuacja kiedy będzie można oddalić się do domów dotyczyć będzie też pracowników dojeżdżających do swoich biur. Firmy nie mogą jednak przyjmować żadnych klientów, a i liczba osób pracujących z siedzib marek ma być mocno ograniczona.

W Izraelu odnotowano do tej pory aż 150 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem. Prawie 1200 osób zmarło.

Osoby, które martwią się, czy także w Polsce przewidywanym scenariuszem jest drugi czas izolacji, mogą czuć się spokojne. „Nie przewiduję możliwości drugiego lockdownu. Nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym mielibyśmy do czynienia z ponownym zamknięciem całego kraju. Mogą oczywiście znaleźć się regiony, które będą – jak obecnie - mieć większe obostrzenia, ale zdecydowanie lockdown w skali kraju nie będzie miał miejsca”, mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmowy z PAP 3 września. 

Izrael, przewodnik po Izraelu, Jerozolima
Fot. Getty Images

Koronawirus, test, covid, pandemia, epidemia
Fot. Adobe stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.