Choroba 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Zachorowało na nią niemal czterokrotnie więcej ludzi niż na koronawirusa!

Co to za choroba?

Redakcja VIVA! 20 marca 2020 19:31
Choroba 2020
Fot. Adobe Stock

Cały świat żyje pandemią koronawirusa i może się wydawać, że to obecnie najważniejszy problem z jakim borykają się lekarze i naukowcy. Laboratoria w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie pracują nawet po 24 h na dobę, żeby jak najszybciej opracować szczepionkę na covid-19. Ale w tym samym czasie świat musi radzić sobie również z innymi chorobami, które atakują ludzi. Poważnym konkurentem jeśli chodzi o liczbę zachorowań według brytyjskich statystyk jest obecnie - szkarlatyna. W porównaniu do covid-19, zachorowało na nią niemal czterokrotnie więcej ludzi. Głównie dzieci w wieku od 5 do 15 lat, które ze względu na wysoce zaraźliwy charakter choroby, powinny być izolowane od otoczenia.

Czy szkarlatyna jest groźna?

Według Public Health England (rządowej agencji zajmującej się zdrowiem) do tej pory szkarlatynę zdiagnozowano u 10 433 osób. Zakażonych koronawirusem w Wielkiej Brytanii jest 4 razy mniej – jak dotąd 3 269 pacjentów. W tym samym okresie w poprzednim roku szkarlatynę przechodziło 7 789 osób. Eksperci podają, że odnotowano prawie 49% wzrost zachorowań na tę chorobę w porównaniu z danymi dotyczącymi poprzednich okresów badawczych. Szkarlatyna jest ciężką chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym, przenoszoną drogą kropelkową i wywoływaną przez paciorkowce typu A (Streptococcus pyogens). Objawia się głównie w postaci wysypki skórnej, m.in. na dłoniach, nogach, tułowiu oraz do silnych zaczerwienień na twarzy przybierających szkarłatny odcień. Mimo że jest uważana za jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, to może także występować u dorosłych. Pacjenci ze zdiagnozowaną szkarlatyną powinni przebywać w izolacji od innych (przynajmniej dobę od podania antybiotyku).

Czy objawy szkarlatyny są podobne do koronawirusa?

Do charakterystycznych objawów szkarlatyny można zaliczyć: wysoką gorączkę (nawet do 40 stopni), ból głowy i ból gardła. Dlatego bardzo łatwo pomylić te objawy z pierwszymi objawami koronawirusa. Poza tym biały lub szary nalot na języku, który po 4-5 dniach zaczyna stawiać się coraz bardziej czerwony. Pojawiają się również dolegliwości pokarmowe, bóle brzucha, nudności. Co również stanowi jeden z nowych objawów covid-19. Powiększone węzły chłonne oraz wyraźna wysypka w pierwszej kolejności na klatce piersiowej i brzuchu oraz ogólne zmęczenie organizmu. Bądźcie czujni!

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.