Koronawirus, wirus, Włochy
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus we Włoszech: szokujące odkrycie naukowców powstrzyma pandemię?

Ujawniono nieznane dane o wzroście śmiertelności w kraju

Ksenia Krasko 20 marca 2020 11:55
Koronawirus, wirus, Włochy
Fot. Getty Images

Wciąż rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Europie. W najgorszej sytuacji znajdują się obecnie Włochy – z 41 tysięcy osób zakażonych wirusem, prawie 3500 zmarło. Władze kraju odnotowują największy wzrost liczby zgonów od czasu wybuchu epidemii. Jednak, jak przekonują eksperci, koronawirus nie jest jedynym powodem tej dramatycznej sytuacji.

Koronawirus: wysoka śmiertelność we Włoszech

Jak informuje portal Bloomberg, przeprowadzone w kraju badania ujawniły, że ponad 99% śmiertelnych przypadków koronawirusa we Włoszech to osoby, które cierpiały na inne schorzenia. „Średni wiek zmarłych pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa, wynosi 80 lat i są to głównie mężczyźni. Większość z nich cierpiała na wiele przewlekłych patologii”, wytłumaczył Silvio Brusaffero, szef Narodowego Instytutu Zdrowia.

Nowe badania tłumaczą, dlaczego śmiertelność we Włoszech, wynosząca obecnie około 8%, jest wyższa niż w innych krajach. Eksperci przeanalizowali dokumentację medyczną około 18% śmiertelnych przypadków. Potwierdzono, że tylko trzy osoby – czyli 0,8% ogółu – zmarły z powodu zakażenia koronawirusem, i była to jedyna przyczyna ich śmierci.

Prawie połowa ofiar cierpiała z powodu co najmniej trzech innych chorób, a około jedna czwarta zmagała się z jednym lub dwoma schorzeniami. W przypadku 75% zgonów znaczenie miało wysokie ciśnienie krwi. W około 35% przypadków zdiagnozowano cukrzycę, a w 30% – choroby serca.

Średni wiek osób, które zmarły z powodu zakażenia koronawirusem we Włoszech, wynosi 79,5. Wśród ofiar znajduje się jedynie 17 osób poniżej 50. roku życia, i są to mężczyźni, którym za życia wykryto inne poważne schorzenia.

Według danych z portalu Italia Ora, który publikuje statystyki w czasie rzeczywistym, prawie 147 tysięcy osób zmarło w tym roku we Włoszech, również z powodu różnych chorób, wypadków, zabójstw, czy samobójstw.

Jak podaje WHO, zdecydowana większość z prawie 250 000 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem miała miejsce w Europie i rejonie Zachodniego Pacyfiku. Wszystkie kraje na świecie podejmują stosowne działania, aby powstrzymać pandemię.

„Aby stłumić i kontrolować epidemię, kraje muszą izolować, testować, leczyć i śledzić”, podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia. 

Koronawirus, wirus, Włochy
Fot. Getty Images

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.