O TYM SIĘ MÓWI

Niemcy i Włochy wygrywają walkę z koronawirusem? Te dane mówią same za siebie

Co dzieje się w Europie?

Ksenia Krasko 14 kwietnia 2020 17:15

Według danych WHO, na całym świecie odnotowano blisko dwa miliony przypadków zakażenia koronawirusem, w tym prawie milion w Europie. Hiszpania znajduje się w najtrudniejszej sytuacji, zaraz po niej Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania. Jednocześnie władze tych krajów rozważają zniesienie niektórych ograniczeń, chociaż WHO ostrzega, że pośpiech nie jest wskazany.

Koronawirus w Europie: Austria zdejmuje ograniczenia

Austria to pierwszy kraj w Europie, którego władze postanowiły znieść niektóre środki ostrożności, związane z kryzysem wywołanym chorobą Covid-19. Powołując się na statystyki, które znacznie zmalały od momentu wybuchu pandemii, eksperci wskazują, że sytuacja jest bardziej niż stabilna. Otwarcie szkół i częściowe zniesienie ograniczeń zapowiedziały również władze Danii.

Emmanuel Macron wystosował apel, w którym poinformował o przedłużeniu kwarantanny do 11 maja. Prezydent Francji dodał, że granice pozostaną zamknięte, a wszystkie imprezy masowe będą zakazane przynajmniej do połowy lipca. Przyznał, że Francja nie była w pełni przygotowana na taki kryzys, ale teraz ma nadzieję, że epidemia spowolni. Na chwilę obecną odnotowano tu około 140 tysięcy przypadków zakażenia, z czego 15 tysięcy śmiertelnych. Statystyki maleją z każdym dniem.

W Hiszpanii spadła liczba potwierdzonych nowych przypadków, również śmiertelnych. „Nadal jesteśmy daleko od zwycięstwa i powrotu do normalności”, przyznał premier Pedro Sanchez. „Wszyscy chcemy wyjść na zewnątrz, ale jeszcze bardziej chcemy wygrać tę wojnę i zapobiec nawrotowi choroby”.

Hiszpański rząd ogłosił zniesienie części ograniczeń, przez co niektórzy obywatele będą mogli wrócić do pracy, stosując się do surowych norm sanitarnych. Władze katalońskie odwołały się od tej decyzji – według nich, ryzyko jest zbyt duże. Na dzień dzisiejszy w Hiszpanii odnotowano prawie 175 tysięcy przypadków zakażenia. Blisko 20 tysięcy osób zmarło.

We Włoszech kwarantannę narodową przedłużono do 3 maja, ale rząd zdecydował o otwarciu niektórych małych sklepów, w tym tych z artykułami dla dzieci. Włochy określano mianem epicentrum pandemii w Europie – do tej pory 160 tysięcy przypadków zakażenia, w tym ponad 20 tysięcy śmiertelnych – dlatego władze nie podejmują zbyt pochopnych decyzji o zniesieniu reszty ograniczeń.

Kanclerz Angela Merkel rozważa możliwość złagodzenia środków ostrożności, a w środę omówi realne perspektywy z liderami regionów. Odrzuciła już ideę otwarcia szkół. Sytuacja w Niemczech znacznie się ustabilizowała, a najnowsze dane dają nadzieję na całkowite przejęcie kontroli nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Ze 130 tysięcy wszystkich przypadków, trzy tysiące osób zmarło, a ponad 60 tysięcy osób pozostaje zakażonych. Liczby te maleją każdego dnia.

W Wielkiej Brytanii łączna liczba ofiar epidemii przekroczyła 12 tysięcy, a całkowita liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do prawie 100 tysięcy osób. Premier kraju, Boris Johnson, wyszedł już ze szpitala po przebytej infekcji, jednak nie powraca jeszcze do obowiązków służbowych. Kraj nie zamierza znosić ograniczeń, ponieważ eksperci twierdzą, że szczyt zachorowań jeszcze nie nastąpił.

Koronawirus w Europie: kryzys gospodarczy

Chociaż zwycięstwo nad pandemią Covid-19 nie jest jeszcze przesądzone, a priorytetem wszystkich państw jest rozwiązanie problemów opieki zdrowotnej i utrzymanie pewnej stabilności, eksperci twierdzą, że to Dania najlepiej poradzi sobie z kryzysem gospodarczym. Duńczycy na dniach otworzą przedszkola i szkoły, podobnie zrobią Norwegowie.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed pośpieszną decyzją o pozbyciu się ograniczeń. Eksperci wskazują, że takie działania mogą jedynie zwiększyć liczbę nowych przypadków, ponieważ wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko, ale zanika bardzo powoli. „Wirus nie zniknie, a my nie wiemy, czy osoby, które były chore, są już odporne. Nie wiemy też, kiedy pojawi się szczepionka”, mówią przedstawiciele WHO.

Koronawirus - co o nim wiemy?

Koronawirus SARS-CoV-2, wykryty w Chinach, jest nowym szczepem, którego wcześniej nie identyfikowano u ludzi. Naukowcy wciąż odkrywają nowe fakty związane z wirusem i wywoływaną przez niego chorobą Covid-19. Niebezpieczny koronawirus szybko się rozprzestrzenił – najpierw pojawił się w Hongkongu, na Filipinach, w Japonii, na Tajwanie, w Korei Południowej i w Iranie, a później w Europie.

Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowych przypadkach zakażenia w Polsce -> sprawdź najnowsze informacje na ten temat. Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim wprowadzili w kraju stan epidemii.

Według WHO, główne objawy choroby Covid-19 to wysoka gorączka, męczący suchy kaszel, duszności i trudności w oddychaniu. Poza tym, należy zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak problemy trawienne, zanik węchu lub smaku, katar, przekrwienie oczu, alergia skórna. W lżejszych przypadkach ustępują po zastosowaniu odpowiedniego leczenia, jednak w cięższych mogą prowadzić do rozległego zapalenia płuc, niewydolności narządów wewnętrznych, a nawet śmierci.

„W dobie epidemii nowego koronawirusa – zostań w domu!” >>> apel lekarzy

Kraje azjatyckie są zaniepokojone rosnącą liczbą nowych przypadków zakażenia w Chinach, i coraz częściej mówią o możliwej drugiej fali epidemii. Statystyki potwierdzają już prawie dwa miliony przypadków zakażenia koronawirusem na całym świecie, w tym ponad 120 tysięcy śmiertelnych. WHO informuje również, że objawy ustąpiły u 460 tysięcy osób. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.