psychoterapia
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Na co warto zwracać uwagę wybierając psychoterapeutę?

Sprawdź, jak znaleźć specjalistę

Paulina Filipowicz 30 kwietnia 2021 18:31
psychoterapia
Fot. Adobe Stock

Psychologia jest nauką. Psychoterapia to sztuka – pisała wybitna profesor psychologii oraz psychoterapeutka Nancy McWilliams. Jak znaleźć specjalistę, który opanował te sztukę do perfekcji? Decydując się na psychoterapię zawierzamy swoje cenne zdrowie czyimś kompetencjom i umiejętnościom. Ważne, by taką osobą był wyszkolony psychoterapeuta, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, wybierając właściwego specjalistę.

Zobacz także: Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja. Ortoreksja, dysmorfofobia, hiperfagia też wymagają leczenia!

Psychoterapeuta: kim jest, co robi?

Zanim zdecydujemy się na wizytę u specjalisty warto zapoznać się z definicją zawodów dotyczących leczenia zdrowia psychicznego. Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to trzy różne zawody. Psycholog to magister psychologii. Psychoterapeuta to osoba, która poza studiami magisterskimi ukończyła 4-letnie studia podyplomowe z zakresu psychoterapii i zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych, a psychiatra to lekarz medycyny po specjalizacji z psychiatrii.

Psychoterapia jest metodą leczenia osób, u których rozpoznano zaburzenia zdrowia psychicznego – pisał profesor Czabała. Kluczowe jest więc, by psychoterapeuta był osobą posiadającą odpowiednie umiejętności, wykształcenie i uprawnienia do prowadzenia psychoterapii.

W Polsce niestety zawód psychoterapeuty wciąż nie jest prawnie regulowany, dlatego tym bardziej warto być czujnym przy wyborze specjalisty. Aktualne przepisy sprawiają, że psychoterapeutą może być każda osoba, która otworzy działalność gospodarczą. Fakt ten może niepokoić, warto jednak pamiętać, że mimo braku regulacji istnieje etyka zawodowa oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Według przepisu psychoterapeuta musi spełnić poniższe warunki:
- ukończyć 5-letnie studia magisterskie (np. psychologia, medycyna, pedagogika)
- ukończyć podyplomowe szkolenie psychoterapeutyczne w wymiarze co najmniej 1200 godzin (szkolenia najczęściej realizowane są w formie 4-letnich studiów podyplomowych)
- doświadczenie kliniczne, praktyki zawodowe, staże
- psychoterapia własna
- praca pod superwizją

Na co zwrócić uwagę wybierając psychoterapeutę?

Oprócz powyższych elementów zawartych w rozporządzeniu jest jeszcze kilka istotnych kwestii, o które warto zadbać, wybierając psychoterapeutę.


1) Certyfikacja - osoba uprawniona do prowadzenia psychoterapii powinna uzyskać certyfikat psychoterapeutyczny, co wymaga ukończenia 4-letniego szkolenia. Uprawnione do pracy są osoby, które zdobyły certyfikat jednej z organizacji uznawanych przez Polską Federacja Psychoterapii i Polską Radę Psychoterapii. Zwykle kwalifikacje mają też osoby będące w trakcie szkolenia (po drugim roku) niezbędnego do zdobycia certyfikatu.
2) Nurt terapeutyczny – wybierając specjalistę warto zapoznać się, w jakim nurcie terapeutycznym jest on wykwalifikowany (np. terapia psychodynamiczna, poznawczo-behawioralna, humanistyczna, systemowa).
3) Obszar pracy, specjalizacja – wiedząc z jakim problemem udajemy się do specjalisty możemy sprawdzić, czy w tym obszarze dana osoba jest wyspecjalizowana, np. gdy mamy problemy z nadmiernym lękiem, poszukujemy eksperta z doświadczeniem w leczeniu zaburzeń lękowych
4) Superwizja - superwizja jest spotkaniem psychoterapeuty z bardziej doświadczonym terapeutą. Celem superwizji jest zweryfikowanie diagnozy, sposobu pracy, a także zwiększenie skuteczności oddziaływań terapeutycznych. Psychoterapeuta powinien poddawać się regularnej superwizji.
5) Relacja z psychoterapeutą – w psychoterapii liczy się nie tylko doświadczenie zawodowe, ale również sposób podejścia do klienta. Jeśli czujesz, że trudno będzie Ci nawiązać relacje z daną osobą, nie obawiaj się szukać innego specjalisty. Relacja terapeutyczna jest kluczowym elementem skutecznej terapii, więc warto o nią zadbać.

Zobacz także: Ataki paniki - jak je rozpoznać i sobie z nimi poradzić?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.