napad paniki
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Ataki paniki - jak je rozpoznać i sobie z nimi poradzić?

Znamy na to sposób! Sprawdź!

Paulina Filipowicz 14 kwietnia 2021 15:31
napad paniki
Fot. Adobe Stock

Wszyscy znamy ten stan – przyspieszony oddech, czujność, skurcz żołądka, napięcie mięśni, przyspieszone bicie serca. Strach jest naturalną emocją, która pojawia się w odpowiedzi na konkretny obiekt lub zagrożenie. Tym samym, jest on racjonalną reakcją organizmu, która znika wraz z zagrożeniem. Coraz częściej jednak mierzymy się z lękiem, który od strachu różni się tym, że nie jest przypisany do konkretnego obiektu i ma często charakter przewlekły. W związku z tym zwykle lęk może wydawać się irracjonalny. Niestety fizjologiczne doznania lęku w ciele, są takie same jak w strachu – nasz mózg nie rozróżnia zagrożenia racjonalnego od nierzeczywistego. Warto również wiedzieć, że według badań aż do 34% populacji doświadcza napadów lęku! Jak je rozpoznać i sobie z nimi poradzić?

Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Atak paniki – jak wygląda?

Obok depresji to zaburzenia lękowe, a wśród nich ataki paniki,  są najczęściej występującymi zaburzeniami emocjonalnymi. Do tej pory w świecie psychologii nie ma jednoznacznego stanowiska, czy napad paniki jest odrębną chorobą, czy raczej zespołem objawów towarzyszących zaburzeniom lękowym. Niemniej jednak, atak paniki może pojawić się niemal w każdym wieku i występuję w społeczeństwie coraz częściej, dlatego warto wiedzieć, jak go rozpoznać.

Podstawowe objawy napadu/ataku paniki to:
•    uczucie paraliżującego przerażenia
•    trudności w oddychaniu, duszności,
•    zawroty głowy,
•    uczucie omdlewania;
•    kołatanie serca,
•    uczucie dławienia się
•    drgawki
•    mdłości,
•    odrętwienie,
•    suchość w ustach
•    uderzenia gorąca lub zimne dreszcze
•    ucisk w klatce piersiowej,
•    poczucie że Twoje ciało nie należy do Ciebie,
•    wrażenie nierzeczywistości otaczającego świata
•    strach przed utratą kontroli, zwariowaniem lub utratą świadomości

Napad paniki odczuwany jest jako atak silnego lęku, który pojawia się nagle. Jest on ograniczony w czasie i trwa co najmniej kilka/kilkanaście minut. Stan lęku szybko osiąga maksimum i powoli opada. Po napadzie osoba zwykle czuje wyczerpanie i rozbicie.

Warto dodać, że częste napady lęku mogą przerodzić się w zespół lęku napadowego. U osoby, która ma to schorzenie, okresy między epizodami lękowymi wypełnia nieustanna, przesadna obawa, że mogą się one powtórzyć, tzw. lęk przed lękiem. 

Napady paniki – jak sobie radzić?

Gdy czujesz, że doświadczasz ataku paniki najlepiej przemieścić się do bezpiecznego miejsca. Nie obawiaj się poprosić o pomoc, jeśli masz taką możliwość, zawiadom kogoś o sytuacji – wsparcie podczas ataków paniki jest bardzo ważne. Gdy czujesz narastający poziom lęku, ważne jest, abyś uświadomił sobie, że taki stan nie zagraża życiu i wkrótce przeminie. Następnie możesz wykonać kilka prostych czynności, które pomogą Ci przetrwać napad paniki i obniżą poziom lęku:

  • spróbuj skoncentrować swoją uwagę na świadomym braniu wdechu nosem i wydychaniu powietrza ustami. Pomocne może być także liczenie w trakcie oddychania, np. poświęcanie 4 sekund na wdech i kolejnych 6 sekund na wydech
  • spróbuj się poddać się emocjom i odczuciom, które do Ciebie przychodzą. Jeśli czujesz potrzebę płacz albo krzycz - otwórz się na to, co się dzieje
  • policz na głos do dziesięciu (liczenie wymaga skupienia, więc odwróci uwagę od obezwładniającego lęku)
  • pomocne może okazać się skupienie wzroku na jednym punkcie lub skupienie całej swojej uwagi na jednej, prostej czynności, np. zaciskanie dłoni bliskiej osoby
  • możesz zastosować bezpieczne afirmacje, czyli powtarzać sobie wspierające zdania na temat sytuacji, np. „Oddycham. Tu i teraz jestem całkowicie bezpieczny/a, nic mi nie grozi”

Warto jednak pamiętać, że są to sposoby, które mogą pomóc w trakcie napadu, jednak nie są rozwiązaniem problemu. Jeśli atak paniki nie będą leczone, wywołują wtórne konsekwencje i mogą prowadzić do wspomnianego wcześniej zespołu lęku napadowego. Przy leczeniu ataków paniki skuteczna jest psychoterapia (nurty psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny), która pozwoli dotrzeć do źródeł problemu, znaleźć rozwiązanie. W leczeniu napadów lęku często potrzebne jest również włączenie leczenia farmakologicznego, które zaproponuje lekarz psychiatria. Warto z pomocą doświadczonych specjalistów wypracować umiejętności psychologiczne pozwalające na zredukowanie narastającego napięcia, stresu i niepokoju.  

Yin joga. Najspokojniejszy rodzaj jogi. Na czym polega?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Spędziliśmy dzień z Małgorzatą Rozenek-Majdan! Tak mieszka, tak pracuje...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…