Jak oczyścić umysł na wiosnę
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Oto 5 sposobów, jak oczyścić umysł na wiosnę!

Zadbaj o ciało i duszę!

Paulina Filipowicz 12 kwietnia 2021 18:29
Jak oczyścić umysł na wiosnę
Fot. Adobe Stock

Wiosna to ta pora roku, na którą większość z nas czekało z ekscytacją i wytęsknieniem. Kwitnąca roślinność, długie i słoneczne dni, wyższe temperatury czy pikniki w parkach to tylko niektóre z powodów, za które można kochać wiosnę. Jednak warto zauważyć, że początki okresu wiosennego nie zawsze są dla nas łaskawe. Osłabieni po zimie często odczuwamy zmęczenie, senność, bóle głowy, a nawet rozdrażnienie i niepokój. Jest to naturalna reakcja organizmu na zachodzące w przyrodzie zmiany. Możemy jednak przeciwstawić się objawom wiosennego zmęczenia i za pomocą kilku praktyk, wejść w okres wiosny z nową, dobrą energią. Sprawdź, jak oczyścić umysł na wiosnę.

Oto, czego dowiadujemy się o sobie przekraczając magiczną czterdziestkę!

Zadbaj o dobry sen

Choć to raczej zima kojarzy się z długim snem, wiosną również nie możemy zapominać o odpowiedniej regeneracji. Badania niejednokrotnie udowodniły, że osoby zapewniające sobie 7-9 godzin snu mają lepszą pamięć, nastrój i koncentrację, niższy ciśnienie krwi oraz lepszy metabolizm. Jak wyrobić w sobie nawyk szybszego kładzenia się do łóżka? Zacznij od tego, że położysz się przynajmniej pięć minut wcześniej niż zwykle. W tym przypadku nie ma wymówek, każdy znajdzie pięć minut, niezależnie od ilości narzuconych obowiązków. Następnej nocy dodaj kolejne pięć minut. Każdego dnia spróbuj dorzucić pięć minut, a po dwóch tygodniach tej praktyki, będziesz kładł się do łóżka ponad już godzinę szybciej.

Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Przeprowadzono szereg badań, które udowadniają zbawienny wpływ ruchu nie tylko na nasze ciało, ale przede wszystkim na umysł. Osoby aktywne fizycznie lepiej panują nad sobą w sytuacjach stresowych, ponieważ łatwiej im poradzić sobie z napięciem, podwyższonym tętnem i szybszym biciem serca, dzięki lepszej wydolności tlenowej. Badania naukowe dowiodły, że aktywność fizyczna dodaje energii, poprawia samopoczucie i przynosi odprężenie. Warto też zaznaczyć, że sport bezpośrednio wpływa na odczuwany poziom szczęścia. Podczas intensywnego ruchu wydzielane są endorfiny, zwane także hormonami szczęścia oraz serotonina, która wpływa na odczuwanie przez nas zadowolenia. Z taką dawką energii jest się przygotowanym na każde wiosenne wyzwanie!

Rower kobieta
Fot. Adobe Stock

Zrób sobie przerwę od smartfona

Nieustanne bycie online odbiera dużo sił i może być bardzo męczące. Tej wiosny spróbuj zmniejszyć nadmiar bodźców, jaki płynie z mediów społecznościowych, ograniczając wielogodzinne wpatrywanie się w ekran. Z badań wynika, że przeciętny Amerykanin sprawdza swój smartfon aż 52 razy w ciągu dnia! Skutek tego zachowania jest przerażający. Eksperymenty przeprowadzone przez neurologów wskazują, że nadmierne korzystanie z telefonu wpływa negatywnie na poziom uwagi, zdolność koncentracji i aktywność regionów kontrolujących wyobraźnię przestrzenną. Smartfony wpływają nawet na gęstość istoty szarej i mogą sprzyjać występowaniu depresji. Dla nas to wystarczające powody, by wprowadzić nowe zwyczaje i ograniczyć wielogodzinne „przesiadywanie” w mediach społecznościowych.

Wyjdź ze strefy komfortu

Wiosna to idealny czas, by zacząć żyć na nowo. To również świetny moment, by podjąć się nowych aktywności, zapisać na kurs, rozwijać umiejętności czy zrobić coś, na co wcześniej nie było przestrzeni lub odwagi. Czy wiesz, że nie wychodzenie ze strefy komfortu, jest niekorzystne nie tylko dla Twojego poczucia zadowolenia, a również może wpływać na długość życia? Czynności rutynowe, które nie są dla nas żadną nowością, zwykle wykonujemy bez większego wysiłku umysłowego. Według neurobiologa Slomo Breznitza, brak ćwiczeń umysłowych może osłabić mózg, przez co tracimy cenne neurony i połączenia nerwowe. W związku z tym, stajemy mniej zdolni do reagowania i praca naszego mózgu się osłabia. Przy wykonywaniu nowych, nietypowychczynności, mózg wytwarza nowe powiązania. Zastanów się kiedy ostatnio zrobiłeś coś nowego? Czas przestać się bać i ruszać po nieznane.

Medytuj i pamiętaj o oddechu

Popularność medytacji rośnie z roku na rok, a coraz więcej osób wprowadza praktyki oddechowe do swojej codzienności. Wcale nas to nie dziwi, w końcu liczne badania naukowe wykazały, że uważne i prawidłowe oddychanie ma zbawienny wpływ na zdrowie. Wśród jego pozytywnych skutków wymienia się m.in. zmniejszenie stanów depresyjnych, zwiększenie poczucia szczęścia, lepszą jakość snu, wzmocnienie zdolności do panowania nad emocjami, zmniejszenie poziomu ciśnienia krwi czy umiejętność relaksacja i odstresowania się. Aby nauczyć się poprawnie wykonywać techniki relaksacyjne, należy ćwiczyć 10 do 20 minut każdego dnia. Nie jest to dużo czasu, a efekty potrafią być naprawdę zbawienne.

Yin joga. Najspokojniejszy rodzaj jogi. Na czym polega?

medytacja
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARCELA I MICHAŁ KOTERSCY: w styczniu powiedzieli sobie „tak”, ale to niejedyna rewolucja w ich życiu. KATARZYNA ŻAK: o tym, co jest jej największym szczęściem i czego najbardziej żałuje. ANDREA CAMASTRA: dla zdobywcy gwiazdki przewodnika Michelin gotowanie jest jak teatralny spektakl. ALDONA ORMAN Z CÓRKĄ IDALIĄ w rozmowie pełnej metafizyki, ale też zwykłej codzienności. SWIFT, CYRUS, EILISH, GOMEZ, DUA LIPA: idolki zbiorowej wyobraźni.