zaburzenia odżywiania
Fot. Adobe Stock
VIVA PSYCHE

Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja. Ortoreksja, dysmorfofobia, hiperfagia też wymagają leczenia!

Sprawdź, jak je rozpoznać

Paulina Filipowicz 15 kwietnia 2021 18:15
zaburzenia odżywiania
Fot. Adobe Stock

Zaburzenia odżywiania to problem, który dotyka coraz więcej osób. Przyczyną trudnej relacji z jedzeniem jest nie tylko genetyczne uwarunkowanie, ale również temperament – niska samoocena, tendencja do depresji, lękowa osobowość. Duże znaczenie w rozwinięciu zaburzeń odżywiania ma również środowisko, rodzaj wykonywanej pracy, a coraz częściej przekaz kulturowy, jak kult „idealnego” ciała. Choroby na tle odżywiania dotyczą również trudności w rozpoznawaniu i wyrażaniu emocji oraz pojawiają się z powodów deficytów poznawczych, takich jak poczucie braku kontroli czy wyuczona bezradność. Temat zaburzeń odżywiania jest poruszany coraz częściej, jednak nie wszyscy wiedzą, jak rozróżnić poszczególne schorzenia i czym się one charakteryzują. Poniżej przedstawiamy choroby, które dotyczą trudnej relacji z jedzeniem i wymagają profesjonalnej pomocy psychologa, psychoterapeuty oraz lekarza psychiatry.

Stres nie musi być wrogiem. Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Anoreksja

Anoreksja to jedno z najpopularniejszych zaburzeń odżywiania. Niestety choroba ta ma również najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród wszystkich chorób psychicznych. Warto więc znać podstawowe objawy anoreksji, by móc ją rozpoznać i zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Osoby doświadczające anoreksji postrzegają swoją wartość przez pryzmat wagi. Pojawia się u nich silny lęk przed dodatkowymi kilogramami, a cała uwaga skoncentrowana na figurze. Spadek wagi jest narzucony samemu sobie przez unikanie "tuczącego pożywienia". Chorujący na anoreksje cechują się również nieprawidłowym obrazem własnego ciała, mogą wystąpić u nich objawy depresyjne i lękowe, a także problemy z koncentracją i trudności w relacjach międzyludzkich. Poważne stadium zaburzenie objawia się u kobiet zanikiem miesiączkowania, a u mężczyzn utratą seksualnych zainteresowań i potencji.

Bulimia

Bulimię diagnozuje się, gdy występują nawracające epizody przejadania się, w czasie których w krótkim okresie spożywane są duże ilości pokarmu. Podczas choroby utrzymuje się uporczywa koncentracja na jedzeniu i silne pragnienie lub poczucie przymusu jedzenia. Osoby chorujące na bulimię, podobnie jak w anoreksji, przejawiają szereg zachowań skoncentrowanych na kontroli masy ciała. Próbują przeciwdziałać efektom "tycia" stosując wymioty, dietę, intensywne ćwiczenia fizyczne, środki przeczyszczające.  Znaczącym aspektem w bulimii jest samoocenianie siebie, jako osoby otyłej oraz zaburzający strach przed przytyciem.

Ortoreksja

Ortoreksja to zaburzenie odżywiania, które obejmuje obsesję na punkcie zdrowego odżywiania. W przeciwieństwie do innych zaburzeń odżywiania ortoreksja dotyczy głównie jakości pożywienia, a nie ilości. W odróżnieniu od anoreksji lub bulimii, osoby z ortoreksją rzadko koncentrują się na utracie wagi. Zamiast tego mają skrajną obsesję na punkcie „czystości” swoich potraw, a także obsesję na punkcie korzyści płynących ze zdrowego odżywiania.

Dysmorfofobia

Dysmorfofobia to zaburzenie, w którym nie można przestać myśleć o jednej lub kilku postrzeganych wadach w swoim wyglądzie. Zwykle są to cechy, które innym mogą wydawać się nieistotne, jednak chorujący na dysmorfofobie, nie potrafi się z nimi pogodzić. Może czuć zawstydzony i zaniepokojony swoim wyglądem do tego stopnia, że unika wielu sytuacji towarzyskich. Podstawowe objawy dysmorfofobi to: nadmierne, wręcz obsesyjne, zainteresowanie własnym wyglądem, zaburzenia urojeniowe (osobie chorej może wydawać się, że wszyscy zwracają uwagę na jej wygląd), zaburzone funkcjonowanie społeczne i niechęć do kontaktów z innymi ludźmi , podejmowanie usilnych prób zasłaniania/ ukrywania mankamentu.

Hiperfagia

Hiperfagia to niepohamowane łaknienie. Problemem w tym zaburzeniu jest spożywanie pokarmów w ilości większej niż zapotrzebowanie energetyczne danej osoby. Skutkiem schorzenia często jest nadwaga lub otyłość. Zanim zdiagnozuje się przyczyny psychiczne hiperfagi, należy uwzględnić choroby fizyczne ciała o podłożu metabolicznym, infekcyjnym oraz zaburzenia hormonalne, gdyż to one są częstym podłożem do rozwinięcia tego zaburzenia.  

Yin joga. Najspokojniejszy rodzaj jogi. Na czym polega?

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.