protesty przeciwko wojnie w Ukrainie swiat mody mediolan
Fot. Valentina Frugiuele/Getty Images
wojna w ukrainie

Jak świat mody i kultury sprzeciwia się wojnie w Ukrainie?

Te akty wsparcia z pokazów mody w Mediolanie i Paryżu zasługują na uznanie!

Barbara Łubko 1 marca 2022 13:30
protesty przeciwko wojnie w Ukrainie swiat mody mediolan
Fot. Valentina Frugiuele/Getty Images

Inwazja Rosji na Ukrainę wstrząsnęła milionami ludzi na całym świecie. Także świat mody nie pozostaje obojętny na tragedię, która rozgrywa się na naszych oczach. Giorgio Armani pokaz swojej kolekcji na mediolańskim Tygodniu Mody przeprowadził w kompletnej ciszy - muzyka nie rozbrzmiewała z głośników. „Co mogłem zrobić? Mogłem jedynie zasygnalizować mój ból serca z powodu tragedii poprzez milczenie.” powiedział Armani po pokazie w rozmowie z Evening Standard. Gest Armaniego był ważny, tym bardziej, że wielu potępia decyzję o kontynuowaniu Tygodni Mody (28 lutego rozpoczęły się pokazy w Paryżu). Co jeszcze robią organizacje związane ze światem mody? Jak protestują przeciwko wojnie w Ukrainie?

ZOBACZ TAKŻE: Giorgio Armani oddał hołd walczącej Ukrainie. Pokazał swoją kolekcję w kompletnej ciszy

Działania organizacji kulturalnych i modowych na rzecz wsparcia dla objętej wojną Ukrainy

W Mediolanie, podczas dopiero co zakończonego Tygodnia Mody świat mody protestował na ulicach. Tak popularne streetwearowe zdjęcia będą tym razem miały inny charakter, a fotografowie modowych looków ulicznych zmienili się w fotoreporterów, którzy dokumentowali sprzeciw fashionistów wobec tego, co dzieje się w Ukrainie. Goście pokazów mody pojawili się na ulicach z antywojennymi transparentami.

protesty przeciwko wojnie w Ukrainie swiat mody mediolan 5
Fot. Valentina Frugiuele/Getty Images

Także organizacje kulturalne włączają się w protest. Moskiewska instytucja kulturalna V-A-C Foundation stwierdziła, że „nie może przymykać oczu na tragiczne wydarzenia” i zawiesza programy w swojej moskiewskiej siedzibie. „Dom Kultury GES-2, jako instytucja, nie może przymykać oczu na tragiczne wydarzenia, których wszyscy staliśmy się świadkami. W ramach solidarności i szacunku dla naszych gości, pracowników i artystów zamkniemy wszystkie bieżące wystawy i zawiesimy wszystkie wydarzenia w programie publicznym”.

CZYTAJ TEŻ: Polscy artyści wspierają Ukrainę. Wśród nich tacy twórcy jak Gosia Herba, Ola Jasion i Matylda Damięcka

Pawilon Rosji na Biennale Sztuki w Wenecji nie zostanie otwarty

Litewski kurator Raimundas Malasauskas oraz rosyjscy artyści Alexandra Sukhareva i Kirill Savchenkov ogłosili, że rezygnują z otwarcia Pawilonu Rosji na zbliżającym się Biennale Sztuki w Wenecji. „Nie mogę kontynuować pracy nad tym projektem w świetle inwazji militarnej Rosji i bombardowania Ukrainy. Ta wojna jest politycznie i emocjonalnie nie do zniesienia” - napisał Malasauskas na Instagramie.

Architekci przeciwko wojnie w Ukrainie

Instytucje zajmujące się architekturą: Międzynarodowa Unia Architektów (UIA) i Rada Architektów Europy (ACE)  wydały oświadczenia, w których wyraziły solidarność z Ukrainą. „W obliczu narastających tragicznych wydarzeń na Ukrainie, Międzynarodowa Unia Architektów wyraża swoją niezachwianą solidarność ze wszystkimi dotkniętymi tragedią i wzywa do jedności i pokoju między narodami" - stwierdził prezydent UIA José Luis Cortés. Natomiast prezydent ACE Ruth Schagemann stwierdził: „Wierzymy, że wzajemne wsparcie wśród architektów w Europie ma fundamentalne znaczenie, zarówno dla rozwoju naszych organizacji w czasach pokoju, jak i w przypadku, gdy jednego z nas dotknie kryzys. Deklarujemy nasze wsparcie dla Narodowego Związku Architektów Ukrainy i jego członków w tym trudnym czasie”.

ZOBACZ WIĘCEJ: Wydawnictwo Edipresse i fundacja Polki Mogą Wszystko włączają się w pomoc dla Ukrainy

Projektanci i artyści, którzy tworzyli niedawno ukończoną synagogą Babyn Yar w Ukrainie, w tym architekt Manuel Herz, fotograf Iwan Baan i założyciel ArchDaily David Basulto także potępili wojnę: „Jako osoby współpracujące z Centrum Pamięci Holokaustu Babi Jar, upamiętniającym tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 80 lat temu w Kijowie podczas nazistowskiego Holokaustu za pomocą kul, jesteśmy głęboko zasmuceni i zrozpaczeni widząc, że Ukraina jest ponownie najeżdżana, a jej mieszkańcy ponownie atakowani za to, kim są i w co wierzą. Podczas drugiej wojny światowej narody ukraiński i rosyjski - chrześcijanie, ateiści, żydzi, muzułmanie i inni - wspólnie walczyły przeciwko nazistowskiemu zagrożeniu. Ta solidarność pomogła uratować ówczesny świat. Obecna inwazja rzuca straszliwy cień na tę historię. Potępiamy te akty przemocy i ośmioletnią wojnę, która je poprzedziła, i nie pozwolimy, by utrudniły lub uniemożliwiły nasze prace upamiętniające”.

Sytuacja ukraińskich projektantów

Ukraiński świat mody wykorzystuje swoje międzynarodowe kontakty, aby wesprzeć kampanię informacyjną - chcą aby wiadomość o koszmarze, który rozgrywa się w ich kraju dotarła do opinii publicznej na całym świecie. Dla wszystkich Ukraińców, także dla marek odzieżowych i agencji PR, działalność biznesowa zeszła na dalszy plan. „Nasze zwykłe życie już nie istnieje. Ale mamy nadzieję, że nie na długo”, mówią Ivchenko i Skibina z kijowskiej agencji PR Public Kitchen w rozmowie z Vogue Business. Zespół kontynuuje pracę z przerwami na przejście do schronów przeciwbombowych. Celem ich działań jest teraz rozgłaszanie sytuacji, która panuje w Ukrainie: „Mówcie o nas. Jesteśmy utalentowani, jesteśmy silni, a teraz jest nam ciężko. Rozmowa jest teraz najważniejszą rzeczą, jaką należy robić. Pod żadnym pozorem nie wolno milczeć. Milczenie zabija”.

CZYTAJ TEŻ: Kożuchowska, Dowbor, Lis, Piróg... Gwiazdy wspierają Ukrainę po zbrojnym ataku wojsk Władimira Putina

Działania podejmują także Ukraińcy, którzy nie mieszkają w kraju. Daria Shapovalova, współzałożycielka DressX, globalnej platformy mody mieszka w Los Angeles. DressX zapewnił wypłaty wsparcia swoim ukraińskim kolegom i uruchomił kanały, aby połączyć się z nimi i upewnić się, że ich rodziny są bezpieczne. Shapovalova i zespół DressX zbierają pieniądze i zachęcają swoich międzynarodowych przyjaciół do wysyłania petycji do lokalnych władz. Stworzyli kolekcję niebiesko-żółtych ubrań cyfrowych, z której dochód zostanie przekazany Ministerstwu Obrony Ukrainy. 

protesty przeciwko wojnie w Ukrainie swiat mody mediolan 3
Fot. Melodie Jeng/Getty Images

protesty przeciwko wojnie w Ukrainie swiat mody mediolan 4
Fot. Piero Cruciatti/Anadolu Agency via Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA SKRZYNECKA I MARCIN ŁOPUCKI o tym, jak przez 15 lat budowali związek, w który weszli z bagażem doświadczeń. JERZY STUHR: odszedł legendarny polski aktor. Jaki był na scenie i poza nią? PAT BOGUSŁAWSKI święci triumfy jako reżyser ruchu na pokazach mody światowych projektantów. HALINA FRĄCKOWIAK: charyzmatyczna piosenkarka niezwykle szczerze opowiada o 60 latach kariery.