Ukraina, flaga ukraińska
Fot. Adobe Stock // aviavlad
O TYM JEST GŁOŚNO

Kożuchowska, Dowbor, Lis, Piróg... Gwiazdy wspierają Ukrainę po zbrojnym ataku wojsk Władimira Putina

„Niech żyje Wolna Ukraina!!! Nie chcemy wojny!!!”

Damian Brillowski 24 lutego 2022 11:06
Ukraina, flaga ukraińska
Fot. Adobe Stock // aviavlad

Konflikt zbrojny między Rosją a Ukrainą właśnie eskalował. Prezydent Rosji, Władimir Putin ogłosił o 4.00 nad ranem rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej” w Donbasie. Jednak atak nastąpił praktycznie na terenie całego kraju. Sytuacja na Wschodzie poruszyła polskie środowisko artystyczne. Gwiazdy od samego rana okazują wsparcie obywatelom Ukrainy. 

Rosja wypowiedziała wojnę Ukrainie

21 lutego 2022 roku Władimir Putin uznał niepodległość dwóch obwodów ukraińskich położonych najbliżej rosyjskiej granicy - ługańskiego i donieckiego, tym samym dokonał częściowego rozbioru ziem ukraińskich. Z kolei dziś ok. 4.00 czasu polskiego rozpoczął inwazję na Ukrainę. Powiedział, że „specjalna operacja militarna” w Donbasie ma na celu „ochronę tamtejszej ludności” a „okoliczności wymagają od Rosji zdecydowanych działań”, po czym dodał, że „jesteśmy gotowi na wszystko”. Jednocześnie wezwał ukraińskich żołnierzy do natychmiastowego złożenia broni i powrotu do domu. Po jego słowach rosyjskie pojazdy wojskowe wkroczyły na tereny ukraińskie przez Krym oraz od strony Białorusi. 

W Ukrainie obecnie trwają zamieszki, a jej obywatele w pośpiechu ewakuują się z zagrożonych wojną terenów. W mediach społecznościowych pojawiają się nagrania, na których słychać eksplozje, wyjące syreny oraz widać spustoszenia, jakie wywołał zbrojny atak. Wybuchy zanotowano m.in. na przedmieściach Kijowa oraz w Łucku, oddalonym od polskiej granicy zaledwie o 90 km. 

Czytaj także: Ukraińska pieśniarka, Olena Leonenko: „Dlaczego nie możemy żyć w pokoju i czerpać z piękna wytworzonego przez różne kultury?”

Ukraina, flaga ukraińska
Fot. Adobe Stock // aviavlad

Gwiazdy wspierają Ukrainę

Gdy media obiegła informacja o ataku Rosji na Ukrainę, w internecie pojawiło się mnóstwo postów nawiązujących do wydarzeń za wschodnią granicą. Na krzywdę Ukraińców, nie pozostali obojętni polscy artyści. Jednym z nich był tancerz Michał Piróg, który za pośrednictwem mediów społecznościowych opisał swoją wizytę w Kijowie w 2016 roku, po czym wyraził ubolewanie nad imperialistycznymi działaniami Władimira Putina i obiecał modlitwę za bezpieczeństwo obywateli Ukrainy. 

„W 2016 r. miałem wielka przyjemność pracować w Ukrainie, dokładnie w Kijowie. Było to zaledwie 2 lata po aneksji Krymu. Nerwowość i napięcie z tym związane było czuć mimo upływu czasu. Dlaczego? Może dlatego, że okupowanie Ukrainy tam się nie skończyło od 2014 r. Może dlatego świat nie reagując na 8-letnią okupacje państwa sojuszniczego, dał sygnał Rosji, że jest bezkarna i nikogo nie musi się obawiać. Nie wiem tego. Faktem jest, że na naszych oczach zaczyna się tuż pod naszym nosem coś, czego powinniśmy unikać jak ognia. Dzisiaj o 4 nad ranem Rosja militarnie zaatakowała Ukrainę. Dom moich wielu przyjaciół, dom naszych sąsiadów, dom rodzin ludzi, którzy od lat są z nami chyba największą obecnie mniejszością żyjącą w Polsce. Ludzi, którzy wspólne z nami budują naszą codzienność. Jestem smutny, jestem załamany, jestem przerażony. Bo historia nikogo i niczego nie uczy. Modlę się na swój sposób za bezpieczeństwo obywateli Ukrainy, jak i Rosjan, którzy z rozkazu fanatyków u władzy zostali wysłani do czynienia tej krzywdy…”, napisał Michał Piróg na swoim profilu instagramowym.

Również inne polskie gwiazdy zabrały głos. Za pośrednictwem Instagrama wyraziły wsparcie dla Ukrainy i dezaprobatę wobec Rosji. 

„Ukraino nie jesteś sama! 💙💛 Łzy niedowierzania, że to się dzieje! NIE dla chorych ambicji i imperialistycznych zapędów Putina! Mam nadzieję, że Europa i cały świat będą silne i odważne w odpowiedzi na tę zbrojną agresję! Bracia Ukraińcy jesteśmy z Wami! My Polacy wiemy, co to wojna i radziecka okupacja. NIGDY WIĘCEJ WOJNY!!!”, napisała Małgorzata Kożuchowska.
 
„Putin Putout Całym sercem z Ukrainą”, napisał prowadzący „Dzień Dobry TVN”, Damian Michałowski. 
 
„Sercem z Ukrainą. Ale serce tu już nie wystarczy. Zachód przespał inwazję i aneksję Krymu, teraz mamy tego skutki. Wojnę w sercu Europy. Myślę (z bólem) że analogie z 1939 rokiem są uprawnione. Atak na Ukrainę to atak na cały świat Zachodu i jego wartości. Zachód musi powstrzymać Putina”, stwierdziła Hanna Lis
 
„Niech żyje Wolna Ukraina!!!💙💛 Nie chcemy wojny!!!”, podkreślił muzyk Sebastian Karpiel-Bułecka.
 
„Trzymaj się UKRAINO‼️”, dodał Maciej Dowbor.

„Tragiczny dzień dla Świata. Putin o g.4 nad ranem zaatakował Ukrainę. Rozpoczął wojnę! Kochani bądźcie silni! Jesteśmy z Wami. Rosja Was i nas nie pokona!!! Rosjanie bądźcie z nami - nie z Putinem!”, napisała Monika Olejnik.

Wyrazy wsparcia wobec Ukrainy okazali również: Magdalena Boczarska, Anita Sokołowska, Paulina Krupińska, Paulina Młynarska, Marcin Meller, Agnieszka Woźniak-Starak, Natalia Kukulska, Magda Schejbal czy Aleksandra Popławska.  

Czytaj także: Weronika Marczuk apeluje: „Zatrzymajcie się, błagam, nie niszczcie życia”

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.