Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. Amanda Andrade-Rhoades/For The Washington Post via Getty Images/ Rex Features/East News
podsumowanie roku

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 

Nie tylko wybuch wojny w Ukrainie

Dorota Falkowska 30 grudnia 2022 18:15
Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. Amanda Andrade-Rhoades/For The Washington Post via Getty Images/ Rex Features/East News

Miniony rok przejdzie do historii pod znakiem wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Pod koniec lutego cały świat wstrzymał oddech w reakcji na atak Rosji wobec wschodnich sąsiadów Polski. Z kolei pandemia koronawirusa zeszła na drugi plan. We wrześniu pożegnaliśmy także królową Elżbietę II. Transmisja z tego dnia była największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Nie zabrakło również pozytywnych akcentów, a było nim m.in. zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji. Co jeszcze wydarzyło się w mijającym 2022 roku?

Wybuch wojny w Ukrainie

To wydarzenie zdecydowanie zdominowało 2022 rok. Rozpoczęta pod koniec lutego inwazja Rosji na Ukrainę wywołała lawinę tragicznych wydarzeń. Dziesiątki tysięcy cywilów poniosło śmierć, a miliony Ukraińców uciekło ze swojego kraju, szukając schronienia m.in. w Polsce. Dodatkowo świat zmaga się obecnie z takimi konsekwencjami jak kryzys żywnościowy w najbiedniejszych regionach świata w wyniku zablokowanych dostaw ukraińskiego zboża, a także podwyżkami cen energii w wielu krajach. Wszystko wskazuje na to, że tym tragicznym w skutkach wydarzeniem będziemy również żyć w nadchodzącym roku...

Zobacz również: Mijający rok zabrał nam wielu wybitnych ludzi kultury... Oni odeszli w 2022

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. Fotobed/ BEW NEWS

Wstąpienie Szwecji i Finlandii do NATO 

Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę wywołała gwałtowną zmianę w nastawieniu opinii publicznej w Finlandii, która z kolei wpłynęła na stanowisko fińskich partii politycznych. Ten zwrot w polityce bezpieczeństwa Helsinek popchnął również do podjęcia ważnych decyzji socjaldemokratów w Szwecji. W związku z powyższym 17 maja ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii podpisali wnioski o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, które dzień później zostały oficjalnie złożone w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Proces wstąpienia Szwecji i Finlandii do NATO ma potrwać najprawdopodobniej od kilku miesięcy do roku. 

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wizyta Bidena w Polsce

W dniach 25–26 marca, niedługo po ataku Rosji na Ukrainę, prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden złożył roboczą wizytę w Polsce. Pierwszy oficjalny pobyt w naszej ojczyźnie zwieńczyło przemówienie lidera USA na Zamku Królewskim, w którym mówił o jedności NATO oraz o gotowości USA do wypełnienia zobowiązań sojuszniczych. 

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Wybory prezydenckie we Francji 

W minionym roku we Francji odbyły się wybory prezydenckie. Głosowanie na prezydenta w Republice Francuskiej było bardzo ważne nie tylko dla mieszkańców Francji, ale także dla reszty krajów. W obliczu inwazji Rosji na Ukrainę wybór lidera we Francji okazał się kluczowy dla ładu światowego.

10 kwietnia 2022 r. odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, w których rywalizowało ze sobą 12 kandydatów. Do drugiej tury przeszli prezydent Emmanuel Macron oraz Marine Le Pen. 24 kwietnia Emmanuel Macron zdobył ponad 58,5% poparcia i ponownie pokonał swoją rywalkę.

Zobacz także: Największe afery i sensacje z udziałem gwiazd… O tym było głośno w 2022 roku!

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. RTR POOL/Associated Press/East News

Śmierć królowej Elżbiety II 

8 września 2022 roku zmarła królowa Elżbieta II z dynastii Windsorów. Najdłużej panująca monarchini miała 96 lat. Wiadomość o śmierci Elżbiety II obiegła świat po godzinie 19:00 polskiego czasu. Przez kilka kolejnych dni cały świat żegnał królową. Mieszkańcy Anglii mieli szansę zrobić to osobiście i złożyć hołd przy trumnie z ciałem Elżbiety II. Aby pożegnać się z monarchinią, Brytyjczycy musieli stać w kolejkach nawet do 30 godzin. Pogrzeb Elżbiety II miał największą widownię w historii. Telewizyjną relację obejrzała ponad połowa ludzi na całym świecie. 

Zobacz też: Królowa Elżbieta II, Daniel Passent, Kamil Durczok. Oni odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. Getty Images

Zwycięstwo Ukrainy w Eurowizji 

2022 rok to także wielkie emocje i wzruszenia. W Turynie odbył się 66. Konkurs Piosenki Eurowizji, który dostarczył widzom wielu wrażeń. Polskę reprezentował w tym roku Krystian Ochman, a miażdżącą przewagą głosów laureatami okazała się ukraińska grupa Kalush Orchestra. Była to historyczna, trzecia już wygrana naszych wschodnich sąsiadów. Artyści podbili serca widzów poruszającą piosenką Stefiania z mocnym przekazem. 

Zobacz też: Emocje zamknięte w kadrach. Zobacz najpiękniejsze sesje VIVY! 2022 roku

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Mundial 2022

Ostatnie miesiące 2022 roku upłynęły także pod znakiem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Tegoroczny Mundial obywał się od 20 listopada do 18 grudnia 2022 roku w Katarze. Rozgrywki piłkarskie były w tym roku wyjątkowe pod wieloma względami - był to pierwszy turniej, który odbył się na Bliskim Wschodzie, jesienią, a do tego w kraju, w którym przeważa islam. Katar to również najmniejsze państwo, które zapisało się na liście gospodarzy. 

Polska reprezentacja odpadła w 1/8 finału mistrzostw świata, ale nie zabrakło mniejszych sukcesów — po wielu latach udało nam się wyjść z grupy. Zwycięzcą Mundialu była reprezentacja Argentyny, która w finałowym meczu pokonała drużynę Francji, dotychczasowego zwycięzcę, po rzutach karnych 4:2. Bohaterem tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej bezsprzecznie został Lionel Messi, dla którego finałowy mecz w Katarze był zarazem ostatnim rozgrywanym przez niego mundialem. Argentyńczyk u schyłku swojej piłkarskiej kariery wywalczył w końcu mistrzostwo świata dla swego kraju. 

W tym najważniejszym meczu mundialu zobaczyliśmy także polski akcent. Na boisku w Katarze sędziował arbiter Szymon Marciniak.

Czytaj również: O miłości, życiu i przemijaniu... Sprawdź najchętniej oglądane wywiady VIVY.pl w 2022 roku! 

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. DiaEsportivo/ ACTION PLUS

30-lecie Telewizji Polsat

Wśród wydarzeń 2022 roku warto wyróżnić także te z naszego rodzimego podwórka. Było nim między innymi wielkie święto Telewizji Polsat, która obchodziła swoje 30-lecie. Z tej okazji we wtorek 6 grudnia w Teatrze Wielkim stacja zorganizowała uroczystą galą. Imprezę poprowadziły największe gwiazdy stacji: m.in. Krzysztof Ibisz, Piotr Gąsowski, Paulina Sykut-Jeżyna, Zygmunt Chajzer, Karolina Gilon i Marcelina Zawadzka. A na widowni nie zabrakło największych nazwisk polskiego show-biznesu.

Gala Jubileuszowa z okazji 30-lecia Telewizji Polsat w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. N/z: Joanna Kudzbalska i Krzysztof Ibisz

Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 
Fot. VIPHOTO/East News

25-lecie stacji TVN

Dwa miesiące wcześniej swoje święto miała także stacja TVN, która obchodziła 25-lecie działalności. Projekt, który był spełnieniem marzeń Mariusza Waltera i Jana Wejcherta, dzisiaj jest częścią jednej z największych grup medialnych na świecie – Warner Bros. Discovery. 

Na swoje 25-lecie stacja zorganizowała zamkniętą imprezę, na którą zaproszeni zostali tylko pracownicy TVN. Widzowie i fani mogli jednak podejrzeć, co dzieje się na imprezie za sprawą nagrań i zdjęć z bankietu, którymi gwiazdy chętnie dzieliły się w swoich mediach społecznościowych. 

Z okazji 25-lecia uwielbiani przez widzów dziennikarze, prezenterzy i gwiazdy wzięli także udział w wyjątkowych projektach, a jednym z nich była niezwykła sesja okładkowa dla magazynu "Viva!". 

Gwiazdy TVN, 25 lat TVN, Viva! 20/2022
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.