Rihanna Magda Butrym mn
Fot. Getty Images
PODSUMOWANIE ROKU 2022

Nie tylko Sanna Marin, Rihanna czy Ursula von der Leyen. Oto najbardziej wpływowe kobiety 2022 roku

Lista nazwisk jest znacznie dłuższa 

Karol Sowa 4 stycznia 2023 20:16
Rihanna Magda Butrym mn
Fot. Getty Images

Co roku magazyn „Forbes” przygotowuje listę najbardziej wpływowych kobiet ze świata polityki, kultury, nauki czy biznesu. Kto tym razem został doceniony? Nie tylko Sanna Marin, Rihanna czy Ursula von der Leyen. Oto lista nazwisk, które wzbudzają respekt. 

Sanna Marin 

Premierka Finlandii, która bez wahania potępiła wojnę w Ukrainie. Co więcej, wprowadziła kraj do NATO. Każdego dnia udowadnia, że płeć nie ma znaczenia. W polityce jest wzorem do naśladowania, ponieważ swoimi działaniami pokazuje, że kobieta może być nawet lepsza niż mężczyzna. Codziennie mierzy się z uprzedzeniami związanymi ze względu na jej płeć, wiek czy pochodzenie.  

Sanna Marin
Fot. SAARA PELTOLA/AFP/East News

Małgorzata Rozenek-Majdan 

W Polsce bez wątpienia jest to jedno z najgorętszych nazwisk – nie tylko przez swój zawód. Gwiazda każdego dnia działa społecznie. Wspiera kobiety, które walczą z niepłodnością. Co więcej, w 2022 roku była jedną ze współorganizatorek konferencji w Parlamencie Europejskim, która była poświęcona leczeniu niepłodności. Dodatkowo walczy o przywrócenie finansowania in vitro przez polski rząd.  

Małgorzata Rozenek-Majdan, Viva! 19/2022
Fot. Marcin Tyszka

Rihanna  

Przypomnijmy, że Rihanna poza muzyką rozwija swój biznes w branży kosmetycznej. Co więcej, po 6 latach przerwy od śpiewania wydała singiel zatytułowany „Lift me Up”, który promował film „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”. Za niedługo również wystąpi na Super Bowl 2023.

Jednak jej osiągnięcia w branży muzycznej nie przykuły uwagi magazynu „Forbes”. Została doceniona za działalność biznesową. Artystka angażuje się również w pomoc innym. Przypomnijmy, że pozyskiwała fundusze na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Haiti oraz huraganu Katarina. Rihanna finansowała placówki radioterapii w jej rodzinnym kraju, prowadziła kilka własnych fundacji oraz angażowała się w akcje UNICEF. Jest również ambasadorką Barbadosu. 

Rihanna
Fot. Steven Ferdman/Getty Images

CZYTAJ TEŻ: Oto 9 najważniejszych wydarzeń 2022 roku według VIVY! 

Ursula von ser Leyen 

Belgijka jest działaczką Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej oraz posłanką do Bundestagu. Ursula von der Leyen została doceniona za silną postawę oraz walkę z Rosją. Bardzo wyraźnie krytykowała bestialski atak tego kraju na Ukrainę. Od czasu wojny nieustannie wspiera naród ukraiński. Dowodem na to mogą być sankcje, które nałożyła na rosyjskie banki, co uniemożliwiło Putinowi prowadzenie transakcji.

Ograniczyła również przestrzeń powietrzną, jednak na tym nie zamierza się zatrzymywać. „Rosja nadal sieje śmierć i spustoszenie na Ukrainie. Stoimy po stronie Ukrainy i sprawiamy, że Rosja musi płacić za swoje okrucieństwo. Istniejące 8 pakietów sankcji, które do tej pory wprowadziliśmy, już mocno ją dotknęły. Dzisiaj zwiększamy presję dziewiątym pakietem”, napisała niedawno na swoich social mediach. 

 Ursula Von der Leyen życiorys
Fot. Thierry Monasse/Getty Images

Jolanta Kwaśniewska 

Fundacja byłej pierwszej damy RP od początku wojny w Ukrainie bardzo mocno się angażuje w pomoc uchodźcom. Jednym z jej projektów jest „Akcja Relokacja”. Co więcej, fundacja pomaga w szukaniu im bezpiecznych miejsc zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej stworzyła centrum dystrybucji pomocy oraz przekazywała dary, które były warte wiele milionów. Żona byłego prezydenta wzięła też udział w proteście „Matki na granicę”. 

Jolanta Kwaśniewska, VIVA! 2010
Fot. Mateusz Stankiewicz/ AF Photo

Anja Rubik 

Polska modelka jest aktywistką oraz prezeską Fundacji Sexed. Anja Rubik często opowiada o znaczeniu edukacji seksualnej w budowaniu zdrowego i równego społeczeństwa. Wiele czasu poświęciła też kampanii społecznej „Wszyscy jesteśmy seksualnie”. Jej głównym przekazem była seksualność jako część każdego z nas, niezależnie od stopnia sprawności. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jenna Ortega, Austin Butler czy Ilona Krawczyńska... Oto odkrycia 2022 roku. Ostatnie miesiące należały właśnie do nich

Anja Rubik, VIVA! kwiecień 8/2022
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.