Najważniejsze wydarzenia 2020 wg VIVY!
Fot. Krzysztof Radzki/East News / Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images
PODSUMOWANIE 2020 ROKU

Koronawirus, wybory prezydenckie i sukcesy sportowe. Tym żyła Polska w 2020 roku

Jakie wydarzenia interesowały nas najbardziej?

Ksenia Krasko 28 grudnia 2020 19:24
Najważniejsze wydarzenia 2020 wg VIVY!
Fot. Krzysztof Radzki/East News / Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images

Nie da się ukryć, że mijający rok był pełen zaskoczeń. Nie spodziewaliśmy się aż tak trudnych i niepewnych dwunastu miesięcy, które z całą pewnością wpłynęły na nasze życie. I chociaż nie brakowało negatywnych wieści i kontrowersyjnych zdarzeń, bywały także momenty pełne nadziei i... dumy. Czym żyła Polska w 2020 roku? Oto podsumowanie najważniejszych wydarzeń według VIVY!

Najważniejsze wydarzenia 2020 roku wg magazynu VIVA!

Epidemia wirusa SARS-CoV-2

Czwartego marca poinformowano o pierwszym w Polsce pacjencie, chorym na Covid-19. Wkrótce potem, śladem innych państw, wprowadzono stan epidemii, który obowiązuje do dziś. Wiosenny lockdown na stałe zapisze się w historii kraju, ponieważ zamknięte granice, puste ulice największych miast i doniesienia o stale rosnących statystykach wzbudzały niepokój. Nauka i praca w trybie zdalnym, nakaz noszenia maseczek ochronnych, zachowanie dystansu oraz szereg innych obostrzeń – to nasza codzienność od prawie roku.

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, koronawirus
Fot. Wojtek Laski/East News / Jacek Szydlowski/NurPhoto via Getty Images

#Hot16Challenge - akcja wsparcia dla medyków

W kwietniu wystartowała jedna z największych akcji charytatywnych 2020 roku, zrzeszająca przedstawicieli światów muzyki, kultury, sportu i polityki. Celem wyzwania #Hot16Challenge, którego pomysłodawcą był raper Solar, było wsparcie lekarzy oraz szpitali w walce z koronawirusem. Przy pomocy fanów uzbierano ponad trzy i pół miliona złotych.

Dawid Podsiadło, VIVA!, listopad 2015, 23/2015
Fot. Łukasz Ziętek

Wybory prezydenckie 2020. Wygrana Andrzeja Dudy

Dwunastego lipca, dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu, odbyła się II tura wyborów prezydenckich, w której zmierzyli się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Zgodnie z oficjalnymi wynikami PKW, kandydaci uzyskali odpowiednio 51,03% i 48,97% poparcia. Tym samym Prezydentem RP pozostał Andrzej Duda.

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, wybory Polska
Fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images

Strajk Kobiet po orzeczeniu wyroku TK

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z Konstytucją RP. Od tego czasu w Polsce – a także poza nią – organizowane są protesty pod hasłem Strajk Kobiet, w których biorą udział mieszkańcy całego kraju. Zarówno organizatorki manifestacji, jak i policja, informują o zamieszkach oraz licznych prowokacjach podczas przemarszów. O walce polskich kobiet piszą zagraniczne media, a także światowe gwiazdy, jak Miley Cyrus i Jane Fonda.

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, Strajk Kobiet
Fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

W kwietniu zaalarmowano, że płonie Biebrzański Park Narodowy. Ogień strawił około 5,3 tysięcy hektarów, a za oficjalną przyczynę pożarów uznano suszę oraz wypalanie traw. Park, położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w woj. podlaskim, to schronienie wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, pożar Biebrzański Park Narodowy
Fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Joe Biden pokonał Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA

Amerykanie wybrali nowego prezydenta – o urząd ten walczyli Republikanin Donald Trump oraz Joe Biden, kandydat Demokratów. Po podliczeniu wszystkich głosów, emocjonująco małych różnicach w niektórych stanach, oraz oskarżeniach o sfałszowane wyniki potwierdzono, że przywódcą USA został Joe Biden.

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, wybory USA
Fot. Olivier Douliery-Pool/Getty Images

Księżna Meghan i książę Harry opuścili rodzinę królewską

Na początku roku świat zszokowała informacja, że księżna Meghan i książę Harry opuszczają rodzinę królewską. Zrezygnowali z pełnienia obowiązków, wyprowadzili się z Wielkiej Brytanii i stracili prawo do wielu przywilejów royalsów, w tym do pieniędzy podatników. Wydaje się jednak, że świetnie sobie radzą w USA. Są bardziej anonimowi, o czym marzyli, angażują się w wiele akcji charytatywnych i podpisali kilka kontraktów, w tym z platformą Netflix i serwisem Spotify.

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, MEGXIT
Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images

Iga Świątek wygrała French Open

Zaledwie 19-letnia Iga Świątek jak burza przeszła przez wszystkie etapy turnieju Rolanda Garrosa, pokonując w finałowym meczu Sofię Kenin. Utalentowana nastolatka zdobyła pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu. Sportowe zmagania zwyciężczyni French Open 2020 zapewniły nam morze pozytywnych emocji, za co dziękujemy i ponownie gratulujemy!

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, Iga Świątek
Fot. Clive Brunskill/Getty Images

Robert Lewandowski Piłkarzem Roku wg FIFA

Koniec 2020 roku to wspaniały czas dla Roberta Lewandowskiego. Sportowiec otrzymał tytuł Piłkarza Roku – dwa razy! Napastnik Bayernu Monachium najpierw zajął pierwsze miejsce w plebiscycie The Best FIFA Football Awards, a kilkanaście dni później odebrał nagrodę Globe Soccer Awards. Gratulujemy!

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, Robert Lewandowski
Fot. Marco Donato-FC Bayern/Pool via Getty Images

Film „Boże Ciało” Jana Komasy walczył o Oscara

Film Boże Ciało Jana Komasy walczył o nagrodę dla Filmu Zagranicznego. Ostatecznie produkcja przegrała z Parasite, ale docenili ją krytycy i widzowie z całego świata. To nie jedyny polski sukces na tegorocznej gali – na Oscarowej scenie wystąpiła aktorka Katarzyna Łaska, wraz z innymi artystkami, śpiewającymi hit Into the Unknown z bajki Kraina Lodu. 

Podsumowanie 2020 roku wg VIVY, Oscary
Fot. Steve Granitz/WireImage/Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.