Strajk Kobiet, październik 2020
Fot. Jakub Kaminski/East News / MAREK BEREZOWSKI/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

„To smutny dzień dla praw kobiet”. Zagraniczne media ostro o zakazie aborcji w Polsce

„Najgorszy scenariusz, który mógł się spełnić, spełnił się”

Ksenia Krasko 27 października 2020 15:29
Strajk Kobiet, październik 2020
Fot. Jakub Kaminski/East News / MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

W czwartek, 22 października tego roku, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo do aborcji z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z konstytucją. Wyrok ogłosiła przewodnicząca składu orzekającego, Julia Przyłębska. W praktyce ta decyzja oznacza niemal całkowity zakaz aborcji w Polsce. Na wyrok TK ostro zareagowały zagraniczne media.

Zakaz aborcji w Polsce. Reakcja zagranicznych mediów

Dziennik New York Times podkreśla, że Polska jest krajem, który jeszcze przed wprowadzeniem niemal całkowitego zakazu aborcji, miał pod tym względem jedno z najsurowszych praw w Europie. „Decyzja, od której nie można się odwołać, wstrzymuje przerywanie ciąży z powodu ciężkiego upośledzenia płodu, praktycznie jedynego rodzaju aborcji obecnie wykonywanej w kraju”, cytuje gazetę portal TVN24.

Publikacja amerykańskiego dziennika wskazuje, że wyrok TK „odzwierciedla gorzką polaryzację społeczeństwa”, które dzieli się na osoby podtrzymujące konserwatywne wartości religijne, i osoby uwzględniające bardziej liberalne podejście. „W praktyce przytłaczająca większość legalnych aborcji – 1074 z 1100 przeprowadzonych w zeszłym roku – była wynikiem nieprawidłowości płodu”, dodano w artykule.

Strajk Kobiet, październik 2020
Fot. Artur Widak/NurPhoto / Getty Images

Amerykański oddział BBC tłumaczy, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego „oznacza niemal całkowity zakaz aborcji”, ponieważ przerwanie ciąży będzie teraz możliwe jedynie w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub gdy zagrożone będzie życie i/lub zdrowie matki.

Portal cytuje również słowa komisarza praw człowieka Rady Europy, Dunji Mijatović: „Usunięcie podstaw niemal wszystkich legalnych aborcji w Polsce to praktycznie ich zakaz i naruszenie praw człowieka”. ​

Według komisarz, „to smutny dzień dla praw kobiet”. Gazeta.ru dodaje, że organizacje walczące o przestrzeganie praw człowieka aktywnie wzywają polski rząd, aby wycofał się z zakazu aborcji.

Według agencji Reuters, przytaczanej przez portal TVN24, „konserwatywne wartości odgrywają coraz większą rolę w życiu publicznym w Polsce, od czasu objęcia władzy przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, która obiecała bronić tego, co uważa za tradycyjny, katolicki charakter narodu”.

Niemiecka telewizja państwowa Deutsche Welle zaznacza, że tylko dwóch sędziów z 13-osobowego składu nie poparło wyroku TK. Powołując się na słowa Dunji Mijatović, zwrócono również uwagę, że od teraz kobiety będą decydować się na aborcję za granicą lub w tzw. podziemiu, o ile będzie je na to stać. O możliwych tragicznych skutkach decyzji o zakazie aborcji informuje również portal Obozrevatel.com.

Jak pisze dziennik The Guardian, „polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z powodu wad płodu jest niezgodna z konstytucją, odrzucając najpowszechniejszą z nielicznych podstaw prawnych do przerywania ciąży w kraju, w którym dominuje katolicyzm”. Cytuje również słowa Kamili Ferenc z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która określiła, że „najgorszy scenariusz, który mógł się spełnić, spełnił się”, oraz, że „jest to druzgocący wyrok, który zniszczy życie wielu kobiet i wielu rodzin”.

Hiszpański dziennik El Pais ostrzegł, że „Polska zrobiła w czwartek kolejny krok w kierunku ograniczenia praw reprodukcyjnych kobiet”. Dodano, że Trybunał Konstytucyjny jest „kontrolowany przez sędziów związanych z partią rządzącą, ultrakonserwatywnym Prawem i Sprawiedliwością”, cytuje dziennik TVN24.

„Nie chodzi tylko o prawa. Tą decyzją narażamy zdrowie i życie kobiet”, stwierdziła Irene Donadio, Rzecznik Międzynarodowej Federacji Planowania Rodziny. „Kiedy cała Europa zmierza w jednym kierunku, w Polsce, w niedemokratyczny sposób, zmierza się w drugim”, dodała.

Zagraniczne media piszą również o protestach, które są organizowane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Francuski dziennik Le Figaro zwraca uwagę, że decyzja TK zapadła w trakcie pandemii, a to oznacza, że rząd może wykorzystać stan wyjątkowy w celu stłumienia protestów. 

Źródło: TVN24, BBC Russia, The Guardian, Obozrevatel

Strajk Kobiet, październik 2020
Fot. Jakub Kaminski/East News

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.