Strajk Kobiet
Fot. Artur BARBAROWSKI / East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Strajk Kobiet w piątek. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć!

"Na Warszawę!"

Redakcja VIVA! 30 października 2020 07:55
Strajk Kobiet
Fot. Artur BARBAROWSKI / East News

Ulice zarówno największych, jak i tych niewielkich polskich miast zalewają tłumy protestujących. Manifestacje oburzonych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października obywatelek i obywateli nieustająco trwają od tygodnia. Ogólnopolski Strajk Kobiet ogłosił piątek, 30 października dniem pełnej mobilizacji w stolicy naszego kraju. Według wydarzenia "Na Warszawę!" utworzonego przez oficjalną stronę na Facebooku, strajk rozpocząć ma się o godzinie 17:00. Co jeszcze na dzisiaj zaplanowano?

Strajk Kobiet w piątek, 30 października. Na Warszawę!

Ogólnopolski Strajk Kobiet na 30 października zaplanował protest na ulicach Warszawy, do udziału w którym zachęca obywateli z całego kraju. "Na Warszawę!" rozpocznie się o godzinie 17:00. Manifestacje skupią się w trzech miejscach: na placu Zamkowym, placu Zawiszy oraz Alejach Ujazdowskich pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Na godzinę 10:30 zaplanowana jest także kolejna konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, podczas której informacje dotyczące dzisiejszych protestów zostaną uaktualnione. 

Zarówno organizatorki, jak i uczestnicy protestu spodziewają się, a przynajmniej mają nadzieję na frekwencję znacznie większą, niż w ostatnich dniach. Jak do tej pory, na warszawskich ulicach można było zaobserwować kilkutysięczne tłumy protestujących. Tym razem jednak na protest w stolicy zjadą się uczestnicy z całej Polski. W mediach społecznościowych już wczoraj wielu internautów dzieliło się informacją, że do Warszawy zawitali, bądź są właśnie w drodze. W związku z planowanym ogromnym protestem, Ogólnopolski Strajk Kobiet nawołuje do zachowania wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. 

"Chcemy zaapelować, żeby przede wszystkim dbać o siebie nawzajem. Jutro będzie bardzo duży marsz w Warszawie, więc bardzo prosimy o to, żeby również przestrzegać zasad związanych z epidemią. Osoby, które nie będą miały maseczek, będziemy prosić o opuszczenie zgromadzenia", usłyszeli dziennikarze podczas konferencji prasowej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. "Możemy się spodziewać prowokacji, możemy się spotkać również z agresją. Dlatego również apeluję, żebyśmy trzymali się razem, żebyśmy próbowali deeskalować sytuacje niebezpieczne, jeżeli takie zauważymy", dodano. Organizatorki proszą również o zachowanie bezpieczeństwa podczas powrotu z protestów. Kluczowym jest, żeby trzymać się w grupach i nigdy nie iść samemu. 

Strajk Kobiet w piątek, 30 października. Co jeszcze nas czeka?

W Warszawie zaplanowano ponadto protest na Żoliborzu oraz w centrum miasta. Na placu Defilad manifestować będą także pracownicy branży gastronomicznej. Mobilizacja protestujących z całego kraju nie oznacza jednak, że marsze lub inne wydarzenia odbywać się będą tylko w stolicy. Protesty potwierdzono także w miastach, takich jak Katowice, Gdynia, Ciechanów, Mława czy też Legnica oraz zagranicą. Spoza granic naszego kraju manifestujących wspierać będą w Bukareszcie, Ljubljanie, Wiedniu, Hamburgu czy też Frankfurcie. 

Osoby, które również pragną wyrazić swój sprzeciw, a z jakiegokolwiek powodu nie mogą, bądź nie chcą pojawiać się na protestach fizycznie, mogą robić to także z domu. Ogólnopolski Strajk Kobietach zachęca także do brania udziału w blokadzie zdalnej, polegającej na wysyłaniu maili do sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz  posłanek i posłów, które popierają ich decyzję. Warto także zaznaczyć swoją obecność w mediach społecznościowych, gdzie również można wyrazić swoją opinię oraz wesprzeć kobiety emocjonalnie. 

Więcej informacji znaleźć można na Facebooku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.