Strajk Kobiet
Fot. Artur BARBAROWSKI / East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Strajk Kobiet w piątek. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć!

"Na Warszawę!"

Redakcja VIVA! 30 października 2020 07:55
Strajk Kobiet
Fot. Artur BARBAROWSKI / East News

Ulice zarówno największych, jak i tych niewielkich polskich miast zalewają tłumy protestujących. Manifestacje oburzonych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października obywatelek i obywateli nieustająco trwają od tygodnia. Ogólnopolski Strajk Kobiet ogłosił piątek, 30 października dniem pełnej mobilizacji w stolicy naszego kraju. Według wydarzenia "Na Warszawę!" utworzonego przez oficjalną stronę na Facebooku, strajk rozpocząć ma się o godzinie 17:00. Co jeszcze na dzisiaj zaplanowano?

Strajk Kobiet w piątek, 30 października. Na Warszawę!

Ogólnopolski Strajk Kobiet na 30 października zaplanował protest na ulicach Warszawy, do udziału w którym zachęca obywateli z całego kraju. "Na Warszawę!" rozpocznie się o godzinie 17:00. Manifestacje skupią się w trzech miejscach: na placu Zamkowym, placu Zawiszy oraz Alejach Ujazdowskich pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Na godzinę 10:30 zaplanowana jest także kolejna konferencja prasowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, podczas której informacje dotyczące dzisiejszych protestów zostaną uaktualnione. 

Zarówno organizatorki, jak i uczestnicy protestu spodziewają się, a przynajmniej mają nadzieję na frekwencję znacznie większą, niż w ostatnich dniach. Jak do tej pory, na warszawskich ulicach można było zaobserwować kilkutysięczne tłumy protestujących. Tym razem jednak na protest w stolicy zjadą się uczestnicy z całej Polski. W mediach społecznościowych już wczoraj wielu internautów dzieliło się informacją, że do Warszawy zawitali, bądź są właśnie w drodze. W związku z planowanym ogromnym protestem, Ogólnopolski Strajk Kobiet nawołuje do zachowania wszelkich niezbędnych zasad bezpieczeństwa. 

"Chcemy zaapelować, żeby przede wszystkim dbać o siebie nawzajem. Jutro będzie bardzo duży marsz w Warszawie, więc bardzo prosimy o to, żeby również przestrzegać zasad związanych z epidemią. Osoby, które nie będą miały maseczek, będziemy prosić o opuszczenie zgromadzenia", usłyszeli dziennikarze podczas konferencji prasowej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. "Możemy się spodziewać prowokacji, możemy się spotkać również z agresją. Dlatego również apeluję, żebyśmy trzymali się razem, żebyśmy próbowali deeskalować sytuacje niebezpieczne, jeżeli takie zauważymy", dodano. Organizatorki proszą również o zachowanie bezpieczeństwa podczas powrotu z protestów. Kluczowym jest, żeby trzymać się w grupach i nigdy nie iść samemu. 

Strajk Kobiet w piątek, 30 października. Co jeszcze nas czeka?

W Warszawie zaplanowano ponadto protest na Żoliborzu oraz w centrum miasta. Na placu Defilad manifestować będą także pracownicy branży gastronomicznej. Mobilizacja protestujących z całego kraju nie oznacza jednak, że marsze lub inne wydarzenia odbywać się będą tylko w stolicy. Protesty potwierdzono także w miastach, takich jak Katowice, Gdynia, Ciechanów, Mława czy też Legnica oraz zagranicą. Spoza granic naszego kraju manifestujących wspierać będą w Bukareszcie, Ljubljanie, Wiedniu, Hamburgu czy też Frankfurcie. 

Osoby, które również pragną wyrazić swój sprzeciw, a z jakiegokolwiek powodu nie mogą, bądź nie chcą pojawiać się na protestach fizycznie, mogą robić to także z domu. Ogólnopolski Strajk Kobietach zachęca także do brania udziału w blokadzie zdalnej, polegającej na wysyłaniu maili do sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz  posłanek i posłów, które popierają ich decyzję. Warto także zaznaczyć swoją obecność w mediach społecznościowych, gdzie również można wyrazić swoją opinię oraz wesprzeć kobiety emocjonalnie. 

Więcej informacji znaleźć można na Facebooku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.