Strajk Kobiet
Fot. Jan Graczynski/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji przygotowany do publikacji

Kiedy orzeczenie wejdzie w życie?

Ksenia Krasko 5 listopada 2020 15:05
Strajk Kobiet
Fot. Jan Graczynski/East News

W czwartek, 22 października tego roku, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo do aborcji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodne z Konstytucją RP. Jak wynikało z informacji Rządowego Centrum Legislacji, publikacja orzeczenia w Dzienniku Ustaw miała nastąpić najpóźniej 2 listopada, jednak tak się nie stało. Rzecznik rządu tłumaczy, dlaczego i informuje, że do publikacji dojdzie „prędzej czy później”.

Wyrok TK ws. aborcji: kiedy publikacja w Dzienniku Ustaw?

Jak informuje Onet, publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego jest warunkiem jego wejścia w życie. Portal dodaje, że zgodnie z Konstytucją wyroki TK podlegają „niezwłocznemu ogłoszeniu”, a w ostatnich miesiącach trwało to od kilku do kilkunastu dni. Prawdopodobnie plany zmieniły się po oświadczeniu Andrzeja Dudy, który złożył wniosek o zmiany w ustawie aborcyjnej.

„Myślę, że teraz, w tej chwili, potrzebny nam jest spokój społeczny wokół tych tematów. [Potrzebna jest] dyskusja i etyków, i prawników, i lekarzy, w jaki sposób uregulować kwestię po wyroku Trybunału”,  przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, odpowiadając na pytanie stacji Polsat News, czy kwestia publikacji czeka na posiedzenie Sejmu, który ma zająć się projektem, zaproponowanym przez prezydenta.

„Wyroku, który – co należy wyraźnie powiedzieć – jest realizacją przepisów konstytucji, bo one regulują kwestię prawnej ochrony życia [...] Prędzej czy później ten wyrok zostanie opublikowany, bo taka jest natura przepisów konstytucyjnych”, dodał polityk. „W tej chwili, tak jak mówiłem, ostudzenie emocji będzie najlepszym rozwiązaniem, jak i debata w parlamencie”, wytłumaczył.

Polska jest krajem, który jeszcze przed wprowadzeniem niemal całkowitego zakazu aborcji, miał pod tym względem jedno z najsurowszych praw w Europie. Orzeczenie TK ostatecznie zmienia ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 roku.

Jak dotąd, aborcja była możliwa w trzech przypadkach: gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia i/lub zdrowia kobiety, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, jak gwałt lub kazirodztwo (do 12 tygodnia ciąży). Teraz pozostaną jedynie dwie możliwości.

Z orzeczeniem, ogłoszonym przez sędzię Julię Przyłębską, nie zgodziło się dwóch z piętnastu obecnych na sali sędziów – prof. Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski. Od czwartku w całej Polsce odbywają się protesty. Na ulice wychodzą setki tysięcy osób, sprzeciwiających się wyrokowi TK. 

Źródło: ONET, W Polityce

Strajk Kobiet
Fot. Artur BARBAROWSKI / East News

Strajk Kobiet, 26.10.2020
Fot. Piotr Molecki / East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…