Biebrzański Park Narodowy
Fot. Adobe.Stock.com
o tym się mówi!

Biebrzański Park Narodowy w ogniu! Spłonęło ponad 1000 hektarów…

Czy uda się uratować ten wspaniały rezerwat przyrody?

Redakcja VIVA! 23 kwietnia 2020 14:15
Biebrzański Park Narodowy
Fot. Adobe.Stock.com

Ogień pochłania bagienne łąki i lasy Biebrzańskiego Parku Narodowego o powierzchni blisko 500 hektarów. Strażacy  walczą z pożarem, ale akcji gaśniczej nie ułatwiają warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, który ułatwia rozpraszanie się pożaru. Z oficjalnych komunikatów wydanych przez Park wynika, że palą się jedne z najcenniejszych przyrodniczo terenów na styku trzech powiatów: augustowskiego, monieckiego i sokólskiego. Straż pożarna i dyrekcja Parku informują, że spłonąć mogło około 1,3 tysiąca hektarów bagiennych łąk i lasu. Pocieszająca informacja jest taka, że pożar jest „pod kontrolą”. Strażakom udało się opanować go w miejscach, do których mogą dotrzeć. Niestety, część terenów jest niezwykle trudno dostępna. „W poniedziałek spłonęło ok. 1200 hektarów, ale pożar został opanowany. Niestety suche podłoże i wiatr spowodowały, że we wtorek rano ogień pojawił się na nowo. Do pożaru w naszym powiecie wyjechało 8 zastępów straży pożarnej czyli ok. 40 strażaków” - przyznał w komunikacie mł. bryg.Paweł Woźniewski z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Mońkach.

Biebrzański Park Narodowy
Fot. East News

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym trudny do opanowania

Biebrzański Park Narodowy to w dużej części właśnie trudno dostępne tereny bagienne. Na szczęście pożar został opanowany na tyle, że nie rozprzestrzenia się już gwałtownie. Panująca susza i silne wiatry mogą jednak spowodować kolejne pożary. W poniedziałek w akcji gaśniczej brało udział około 150 strażaków zawodowych i ochotników. Wykorzystano samoloty gaśnicze Lasów Państwowych, a nawet drony. Ciągle jednak nie można powiedzieć, że pożar został w pełni opanowany.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Dyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego: „Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia.” Każdy może przyłączyć się do akcji i pomóc w gaszeniu pożaru. Fundacja WWF zrobiła zbiórkę pieniędzy, aby odratować największy park narodowy w Polsce!

Konto, na które można wpłacać środki:
Biebrzański Park Narodowy
Tytuł wpłaty: "darowizna pożar 2020"
Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT: GOSKPLPW
IBAN:  PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Adres: Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz

Biebrzański Park Narodowy - skarb natury

Położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim, Biebrzański Park Narodowy to największy park w Polsce, który utworzony został w 1993 roku i zajmuje powierzchnię 592,23 km². Chroni cenne obszary bagienne. Jest ostoją wielu rzadkich gatunków, zwłaszcza ptaków wodno-błotnych. To nie tylko teren ważny ze względu na unikatowe przyrodnicze okazy, ale też wyjątkowe miejsce pod względem turystycznym.

Atrakcje turystyczne w Biebrzańskim Parku Narodowym

Na terenie Parku organizowane są spływy rzeką Biebrzą. Park jest też świetnym celem rowerowych wycieczek - przez jego teren przebiega szlak rowerowy Green Velo. Jakie są inne atrakcje Biebrzańskiego Parku Narodowego? To wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić: bagno Ławki, obszar ochrony ścisłej Czerwone Bagno, uroczysko Grzędy, Carska Droga czy twierdza Osowiec .

Biebrzański Park Narodowy
Fot. Adobe.Stock.com

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.