grecja-obowiazkowy-test-na-covid-dla-podroznych-5
Fot. AdobeStock.com
o tym się mówi

Wybierasz się na wakacje do Grecji? Musisz zrobić test na koronawirusa!

Nowe przepisy dla podróżnych obowiązują od 3 października!

Redakcja VIVA! 2 października 2020 10:28
grecja-obowiazkowy-test-na-covid-dla-podroznych-5
Fot. AdobeStock.com

Grecja to w tym roku jeden z najpopularniejszych kierunków dla polskich turystów, a październik to doskonały czas na wyjazdy dla tych, którzy chcą uciec od chłodów w Polsce. Jednak podróżujących do Grecji czekają nowe przepisy! 1 października 2020 roku pojawiły się nowe wytyczne dla osób, które wybierają się do tego kraju.

Obowiązkowy test na COVID-19 dla podróżujących do Grecji z Polski

Grecja wprowadziła obowiązkowe testy PCR na COVID -19 dla podróżujących z Polski. Dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski wjazd na terytorium Grecji dozwolony jest pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa, wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. Obostrzenia dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski obowiązują od 3 października 2020 roku, czytamy na stronie gov.pl.

Ważne, że test należy wykonać w jednym z laboratoriów z listy dostępnej na stronie ministerstwa (TUTAJ).

Testy na koronawirusa to nie jedyny obowiązek dla tursystów podróżujących do Grecji!

Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na specjalnej stronie (TUTAJ) dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Obowiązek ten dotyczy także dzieci.

Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Formularz należy wypełnić co najmniej 48 godzin przed wjazdem a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR, podaje serwis gov.pl.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.